Sakarya UMKE gücüne güç kattı

14 yıl önce hizmete başlayan Sakarya UMKE yeni kursiyerlerin katılımıyla daha da güçlendi. Kursu tamamlayarak UMKE’ye katılan kursiyerler sertifikalarını İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün elinden aldı. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türkiye ile aynı zamanda 2004 yılında faaliyete başlayan Sakarya Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) yeni kursiyerlerin katılımıyla daha da […]

 Sakarya UMKE gücüne güç kattı

20.10.2018 - 14:40

Güncelleme : 20.10.2018 - 14:40

14 yıl önce hizmete başlayan Sakarya UMKE yeni kursiyerlerin katılımıyla daha da güçlendi. Kursu tamamlayarak UMKE’ye katılan kursiyerler sertifikalarını İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün elinden aldı.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türkiye ile aynı zamanda 2004 yılında faaliyete başlayan Sakarya Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) yeni kursiyerlerin katılımıyla daha da güçlendi. UMKE ekibini sayısı 150 kişiyi geçerken yeni kursiyerlerin temel eğitimlerinin ilk üç günü teorik bilgileri öğrenmeleriyle geçti. Beş gün süren eğitimlerin son iki gününde kursiyerler, Sapanca’nın Yanık Mahallesi’nde bulunan Sakarya Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü eğitim sahasında gerçekleştirilen tatbikatlara katıldı.

UMKE ekibinin çalışmalarını yerinde gözlemleyen İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, İl Sağlık Müdürlüğü Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Uz. Erkan Yamaç ile Sakarya UMKE Lideri Vural Seçkin’den çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Tamamen gönüllülük esasıyla görev yapan UMKE ekibi içerisinde uzman ve pratisyen hekimler, hemşire, eczacı, acil tıp teknisyeni, elektrik teknisyeni, tıbbi sekreter, nükleer tıp teknisyeni, bilgisayar teknisyeni gibi değişik meslek gruplarından katılımcıların olduğu belirtilirken başarılı geçen tatbikatın ardından sertifika töreni düzenlendi.

UMKE kursunu başarıyla bitiren kursiyerler sertifikalarını İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’nün elinden aldı. Öğütlü, UMKE ekiplerinin gönüllülük esasıyla oluştuğunun bir kez daha altını çizerek “UMKE çok önemli hizmetlere imza atıyor. Burada tamamen, hiçbir menfaat olmadan gönüllü bir şekilde görev yapıyorsunuz. Yaptığının iş çok değerli, çok kıymetli. Kursu başarıyla bitirerek UMKE’ye katılan kursiyerleri ve onları hazırlayan eğitimcileri kutluyorum.” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın