Dünya Abaza Kongresi Yüksek Konseyi; Sakarya’da toplandı

Bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Dünya Abaza Kongresi Yüksek Konseyi Başkanı Musa Ekzekov ve beraberindeki heyet; Sakarya Abhaz Derneği ile Kayalar köyü Abhaz Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Abhazya Cumhuriyetinin bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Kurucu lider Viladislav Ardzınba‘nın öncülük ettiği Dünya Abaza Kongresi Türkiye programı kapsamında geldiği Sakarya’da Sakarya Abhaz Derneği’ni ziyaret etti. Sakarya […]

 Dünya Abaza Kongresi Yüksek Konseyi; Sakarya’da toplandı

28.10.2018 - 15:35

Güncelleme : 28.10.2018 - 15:35

Bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Dünya Abaza Kongresi Yüksek Konseyi Başkanı Musa Ekzekov ve beraberindeki heyet; Sakarya Abhaz Derneği ile Kayalar köyü Abhaz Kültür Derneği’ni ziyaret etti.

Abhazya Cumhuriyetinin bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Kurucu lider Viladislav Ardzınba‘nın öncülük ettiği Dünya Abaza Kongresi Türkiye programı kapsamında geldiği Sakarya’da Sakarya Abhaz Derneği’ni ziyaret etti. Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete; Dünya Abaza Kongresi Yüksek Konseyi Başkanı Musa Ekzekov, Birlik Genel Sekreteri İnar Gıtsba, Birlik Yüksek Konseyi’nin Türkiye Temsilcileri Ahmet Ceylan, Vedat Meker, Ercan Başnuh katıldı. Ziyarette; Abhazya Cumhuriyeti Temsilcisi Vadim Haraziya, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Atanur Aksoy ve federasyon yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulundu.

KOBAŞ: “Türkiye’de en fazla Abhaz Sakarya’da yaşamaktadır”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş; Dünya Abaza Kongresi genel başkanı ve heyetini Sakarya Abhaz Derneği’nde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Başkan Kobaş; “Dünya’da Abhazya’nın dışında en çok Abhaz nüfusunun bulunduğu ülkenin Türkiye, Türkiye’deki en fazla nüfusun da Sakarya’da yaşadığını ifade etti. Başkan Kobaş; Dernek olarak çalışmalarını bu sorumluluk içinde yürüttüklerini ifade ederek, dil, kültür, dans gibi etkinliklerine devam ederken en yakın hedeflerinin Abhaz halkına ve Sakarya’ya Abhaz Kültür Merkezini kazandırmak olduğunu söyleyerek projesi tamamlanmış ve temel atma aşamasına gelmiş Abhaz Kültür Evi’nin tanıtımını yaptı. Derneğe tahsis edilen arsaya yapmayı planladıkları yerleşkeyi dile getiren Kobaş; yakın gelecekte Sakarya Abhaz Derneği’nin çok daha modern bir yapıya kavuşacağını bildirdi. SAD Başkanı Oral Kobaş; Abhaz Derneklerinin Türkiye’de yaşayan Abhaz halkının kültürel değerlerinin yaşatılması, ulusal varlıklarının korunması, ekonomik ve sosyal sorunların çözülmesi, Abhazya’nın Dünya’da ve Türkiye’de tanınır hale gelmesinin sağlanması amacıyla kurulduğunu belirtti. Konuşmasının devamında Sivil Toplum kuruluşlarının önemine işaret ederek, ortak amaç ve ilkeler etrafında birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı. Daha sonra, SAD Başkanı Oral Kobaş heyetin ziyareti anısına Dünya Abaza Kongresi Yüksek Konseyi Başkanı Musa Ekzekov’a plaket takdim etti.

EKZEKOV: “Abhazların yaşadığı köy ve haneleri tek tek ziyaret edeceğiz”
Dünya Abaza Kongresi Yüksek Konseyi Başkanı Musa Ekzekov ise konuşmasında Kongre Yüksek Konseyi hakkında bilgi vererek; birliğin çalışma programında tüm Abazaları iletişim içinde tutarak ortak dil, kültür çalışmalarını hedeflediklerini, Türkiye’de çok yoğun çalışma programı olduğunu bunu da Abhaz Dernekleri Federasyonu ile ortak çalışma içinde yürüteceklerini ifade etti. “Birlikte, her geçen gün Abhaz ve Abaza ulusu temsilcilerinin yaşadığı daha fazla bölgeye ulaşarak, karşılıklı dayanışma içerisinde çalışacağız. Türkiye’deki çalışmalarda birlikte hareket edeceğiz” diyen Ekzekov; “İşbirliğimizin ivme kazanarak ilerleyeceğini umuyorum. Biz hepimiz büyük bir aile gibiyiz ve gücümüze inanıyoruz” dedi. Abhaz Dernekleri Federasyonu’na bağlı dernekleri ziyaret etmekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Ekzekov; yakın zamanda diğer tüm dernekleri de ziyaret etmek istediğini belirtti. Birlik Genel Sekreteri İnar Gıtsba ise yapılan anlaşmanın öncelikli olarak, akrabalık ilişkilerini, Türkiye’de yaşayan Abhaz ve Abaza diaspora temsilcileri ve Anavatan arasındaki iletişimin kurulması ve geliştirilmesini içerdiğini belirtti. Türkiye Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Atanur Akusba ise; “Abhaz ve Abaza ulusu temsilcileri olarak, her nerede yaşıyor olursak olalım, kültürümüzü, adetlerimizi ve dilimizi kaybetmeden korumak zorundayız. Bu kapsamda, Dünya Abaza Kongresi ile olan işbirliğimize çok güveniyoruz” dedi.

Ekzekov, Abhaz Evi için 15000 Dolar bağışta bulundu
Sakarya Abhaz Derneği Bu açıklamanın üzerine DAK Başkan’ı Sayın Ekzekov, Sakarya Abhaz Derneği’nin temelini atacağı “Abhaz Evi” projesi için 15 Bin Dolar bağışta bulundu. Ziyaretin ardından Kayalar köyüne geçerek köy halkı ile buluşan ve çalışma programlarını anlatan Dünya Abhaz Birliği Başkanı Musa Ekzekov ve yöneticileri; burada da ilgi ile karşılandı. Kayalar Abhaz Kültür Derneği’nde köy halkı ile buluşan Ekzekov; teşkilatlanmanın önemine değinirken, derneklerin büyük ya da küçük olmasının değil aktif olmasını önemli olduğunu söyledi. Kayalar Köyünde gördüğü misafirperverlikten ötürü teşekkür eden Ekzekov, temasların ardından İstanbul’a döndü. Dünya Abaza Birliği’nin merkezinin Abhazya’nın Başkenti Sohum’da bulunduğu, Birlik Rusya, Karaçay – Çerkesk, Suriye, Ürdün, Türkiye ve Avrupa bölge çalışma ofisleriyle Abaza diasporasının bulunduğu tüm ülkelerde örgütlenmiş uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olduğu bildirildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın