Ali İhsan Yavuz ’10’dan Sonrasına’ konuk oldu

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz bugün CNNTÜRK 10’dan Sonrası Programına konuk olarak Sultan Arınır’ın seçim süreci ve gündemdeki gelişmelere yönelik sorularını cevapladı. SULTAN ARINIR -Yerel seçimlere, sandık başına gitmemize artık çok az zaman kaldı, 6 gün kaldı. Bizde seçim gündemini konuşmayı sürdürüyoruz yine bir konuğumuz var. AK Parti Genel […]

 Ali İhsan Yavuz ’10’dan Sonrasına’  konuk oldu

25.03.2019 - 18:13

Güncelleme : 25.03.2019 - 18:13

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz bugün CNNTÜRK 10’dan Sonrası Programına konuk olarak Sultan Arınır’ın seçim süreci ve gündemdeki gelişmelere yönelik sorularını cevapladı.

SULTAN ARINIR -Yerel seçimlere, sandık başına gitmemize artık çok az zaman kaldı, 6 gün kaldı. Bizde seçim gündemini konuşmayı sürdürüyoruz yine bir konuğumuz var. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz bizimle birlikte Sayın Yavuz hoş geldiniz.

ALİ İHSAN YAVUZ – Hoş bulduk, teşekkür ederiz.

SULTAN ARINIR- Artık çok az zaman kaldı diyoruz sandık başına gideceğiz sahadaki çalışmalarınız nasıl gidiyor bununla başlayalım mı?

Siz zaten Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısınız.

ALİ İHSAN YAVUZ – Tabi geri sayım başladı. Türkiye seçime odaklanmış gibi görünüyor inşallah kazasız belasız 31 Mart’ı da geride bırakacağız ve ondan sonraki 4,5 yıllık seçim olmayan o dönemde Türkiye’yi daha yukarılara çekmek için bütün Türkiye olarak seferber olacağız. Bütün partiler özelde de biz AK Parti olarak çok yoğun ve çok hummalı bir çalışmanın içerisindeyiz bugünlerde doğru bir yandan mitinglerimiz yapılıyor bir yandan Genel Başkan Yardımcılarımız programları, bakanlara has programlar, adaylara has programlar ve bir yandan da seçim gününe teşkilatlarımızın hazırlanması söz konusu çünkü seçim günü başlı başına çok önemli bir gün ve AK Parti de seçim gününe hakikaten çok özel hazırlanıyor isterseniz birazdan ona da girebiliriz.

SULTAN ARINIR – Hem ona girelim hem de kampanyanızdan biraz söz edelim çünkü bu seçim döneminde aslında biraz daha sosyal medya, dijital   kampanyalara ağırlık verdiniz buna dair çalışmalarınızın faydasına dair neler söylenebilir.

ALİ İHSAN YAVUZ – Biz bir süredir gerçekten teknolojiyi biraz daha üst derece kullanmaya başladık.

Sayın Cumhurbaşkanımız geleneksel yöntemleri çok iyi kullanıyor ama aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız teknolojiden de son derece iyi istifade etmemizi telkin ediyor, tavsiyelerde bulunuyor. Bu kapsamda biliyorsunuz ki biz elektronik oylamayı temayül yoklamasını Türkiye’de ilk kez söz konusu ettik ve çok da güzel işledi ardından e-müracaat şeklinde aldık ve şimdi de e-koordinasyon tamamen bir program üzerinden tamamen internet üzerinden bütün süreçleri işletmeye çalışıyoruz ama aynı zamanda yine sosyal medyayı iyi kullanmaya ve bu anlamda da koordinasyonu yine teknolojik gibi takım imkanlardan istifade ederek sürdürmeye çalışıyoruz iyi bir noktadayız açıkçası yani mesela bizim bir SAS var.

Elektronik oylama ve e-koordinasyon dışında SAS var ve SAS da geldiğimiz bir nokta var birazdan isterseniz ona da bir parça girerim. Çünkü seçim günü konuşacaksak şayet SAS (Sonuç Alım Sistemi) diye bir kurguladığımız sistem var o sistem bugün geldiğimiz noktada hakikaten en üst nokta diye düşünebilirim açıkçası.

SULTAN ARINIR – Gündeme bakarsak hem son günlerin bugünlerin de gündemi ekonomik ağırlıklı olarak ekonomi konuşuyoruz bir yanda da saha da liderlerin açıklamalarına baktığımızda beka tartışması var.

Sahada siz zaten vatandaşla birebir temas halindesiniz vatandaşın, seçmenin gündeminde ne var?

ALİ İHSAN YAVUZ – Ya İşin doğrusu biz hem Bütün Türkiye’deki bu sürecin işletmesini sağlıyoruz hem de bir yandan sürecin içindeyiz sahadayız ben Sakarya’da, başka illerde mesela dün Bolu’daydım, Düzce’deydim.

Bugün İstanbul teşkilatında bir toplantı yapacağız ardından Kocaeli ve Yalova da bulunacağım sonra tekrar Sakarya döneceğim ve Sakarya’daki saha çalışmalarından kaldığım yerden devam edeceğim Allah nasip ederse hem anketler var hem sokağın dili var hem partilerin bu anlamdaki yaklaşımları var hem seçmenin adaylara karşı yaklaşımları var.

Bu anlamda eğer bir takım yorumları ortaya koyacaksak şunu söyleyebilirim ekonomi var, elbette adayların durumu var ama millet daha çok Türkiye’nin geleceğine odaklanmış gibi görünüyor beka meselemiz var gerçekten biz bunu söylüyoruz ama seçmende bizden daha öte bunun böyle olduğuna inanıyor ve böyle düşünüyor ve özellikle çok stratejik Türkiye’nin gündeminde hamleler var geleceğe dönük Kanal İstanbul bunlardan bir tanesi, S-400’ler bunlardan bir tanesi mesela Nükleer Santraller bunlardan bir tanesi mesela ben her gittiğim yerde şunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliyorum gelecekte hangi iktidarla yönetilirse yönetilsin Türkiye eğer Nükleer Santraller olanca hızıyla yapılmaya devam ediyorsa Türkiye doğru yoldadır diye düşünebilirsiniz diyorum.

İktidar kimde olursa olsun eğer Nükleer Santral gibi hamleler kesintiye uğramadan olduğu gibi devam ediyorsa anlayın ki o idare doğru yönetiyor Türkiye’yi ama ben inanıyorum ki başımızda Recep Tayyip Erdoğan gibi birisi olmadan bu hamleleri devam ettirmek kolay değil müthiş bir baskı var dışarıdan açıkçası yeniden terör hortlasın isteniyor yeniden İnsansız Hava Aracımızı almak için İsrail kapılarında uğraşalım diye istiyorlar, tankımızı üretemeyelim, nükleer santrallerimizi yapamayalım ve aynı zamanda diğer stratejik hamlelerimizi Kanal İstanbul gibi devam ettiremeyelim istiyorlar.

Ben niye bu hamlelerin çok önemli olduğunu söylüyorum sadece nükleer santrallere isterseniz bakalım gerçekten bu anlamda Türkiye’nin Süper Lig’e çıkması için nükleer santrallerin kurulması şart sebebi şu; tamamen dışa bağımlı enerji anlamında dışa bağımlı bir ülkeden bahsediyoruz kaldı ki doğalgaz anlamı da çok zengin olan Rusya’da bile çok miktarda nükleer santral var, Amerika’da 100’ün üstünde var, Almanya’da 16 tane var, Fransa’da 58 tane var, Rusya’da var, Kore’de var, hemen yani başımızdaki Ermenistan’da var ama biz de hiç yok iki tane nükleer santral kurduğumuzu düşünelim Türkiye’nin %30 elektriğini karşılayacak ve %30 elektriğini karşılaması demek o miktara tekabül eden doğalgaz 7.4 milyar dolar siz düşünebiliyor musunuz her yıl 7.4 milyar dolar döviz dışarıya gitmeyecek bu acayip bir rakamdır.

İşte o zaman Türkiye’yi yakalamak mümkün olmayacak onun için de son hamle olarak biz bir zapt edelim, paçadan tutalım çekelim ve Türkiye’yi zapt edelim diye isteyen bir takım çevreler var tabii bunun karşısında paçadan kapmaya çalışanlara inat daha büyük bir hızla Türkiye yukarılara çekmeye çalışan bir anlayış var işte onun için bütün bunların durmaması için yeniden terör hortlamasın yeniden kargaşa, kaos ortamları oluşmasın ve bu stratejik hamlelerin kesintiye uğramasın diye Cumhur İttifakının başarılı olması gerektiğine birçok kesim en az bizim kadar inanıyor açıkçası.

SULTAN ARINIR – Teşkilat olarak çalışmalarınıza değindiğiniz biraz seçim gününü konuşalım 6 gün kaldı, seçim güvenliği meselesini konuşmak lazım çünkü çok tartışmalı bir konu aslında seçim güvenliği nasıl sağlanacaktır buna dair de yorumunuzu almak isterim.

ALİ İHSAN YAVUZ – Şimdi bir kısım çevreler seçim mağlubiyetini başka yerlere bağlıyor, bahaneleri başka yerde arıyor.

Aslında o kadar şeffaf yürütülen bir süreç var ki keşke uzun uzun vakitlerde bunları karşı tarafla da konuşsak yani bu iddiada bulunanlarda konuşsak çünkü her şey çok net her şey çok somut hatta ben size isterseniz dosyalarımın arasında olacak mesela Emrehan Halıcı’nın bir açıklaması var Mansur Yavaş açıklama yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı dedi ki; 2014’te aslında Yüksek Seçim Kurulu’ndan kaynaklanan sıkıntılar sebebiyle hatalar, hileler sebebiyle biz bu seçimi kaybettik dediler dedi.

Bunu demesinin hemen ardından o dönemin Genel Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyet Halk Partisinde ki bu sistemlerin başında bulunan Emrehan Halıcı bir açıklama yaptı, 19 ocak 2019 da bu açıklamayı yaptı ve dedi ki aslında Mansur Yavaş’ın ileri sürdüğü bütün ne kadar iddia varsa hepsini tek tek o dönemde de araştırdık ve baktık ki Yüksek Seçim Kurulu’na atfedebileceğimiz herhangi bir kusur yok Yüksek Seçim Kurulu’ndan bir parça geç gelen veriler oldu ancak kesinlikle hata, hile ve bir eksik söz konusu olmadı dedi. Hatta diyor ki Emrehan Halıcı Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısından bahsediyorum önümde şu anda metin size de bırakabilirim isterseniz hatta diyor ki Emrehan Halıcı biz müracaat ettik Yüksek Seçim Kurulu’na dedik ki uç verin sandık sonuç tutanaklarını ve bütün çalışmaları biz de görelim partiler olarak dedik gittik bunu talep ettik dedi.

Yüksek Seçim Kurulu ilk kez 2014 yerel seçimlerinden başlamak suretiyle her seçimde partilere uç vermeye başladı ve biz anlık olarak sandık sonuç tutanaklarını gördük, bizdeki verilerle karşılaştırdık ve kesinlikle herhangi bir hilenin söz konusu olmadığını gördük isterseniz bilmiyorum uygun görürseniz nasıl oluyor da hangi gerekçelere dayalı bu sistem en güvenilir sistemdir iddiasına bulunuyoruz ona da azıcık temas edeyim isterseniz.

Şunun için bu iddiada bulunuyoruz mesela partiler sandığın başında üye bulunduruyor o ilçede seçime giren partilerden en son milletvekili seçiminde en fazla oy almış 5 siyasi parti üye bulunduruyor, sandığın başındaki başkanları partiler vermiyor kamu görevlilerinin tamamının Yüksek Seçim Kurulu’na verilmesi ile oy çekme suretiyle belirleniyor birinci adım böyle işliyor, 2. Adım olarak da İlçe Seçim kurullarında yine beş siyasi partinin en fazla oy almış üyesi var ve onlarla karar veriliyor sonra İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu’nda da partilerin temsilcileri var ve sonra da daha sandığın başında gözlemci var sandık kurulu üyeleri var partilerin bir de sandık sonuç tutanağını partiler alıyor kendi ilçelerine götürüyor bunun yanında Yüksek Seçim Kurulu, İlçe Seçim kurulları da anında bunları tarayarak partilere uç veriyor ve bütün bunlar böyle işlerken herhangi bir hilenin ve herhangi bir hatanın oluşması mümkün müdür? Elbette bir takım geçerli geçersiz oyları sayarken eksiklikler olabilir yani A partisine yazılacakken B partisine yazılmış olabilir orada sandığın başında bulunanların yanlış bilgiye sahip olmasından böyle bir şey olabilir ona ilişkinde itiraz yolları son derece açık.

24 Haziran milletvekili seçiminde gördük ki itiraz ettiğimiz yerlerde bizim veya Cumhuriyet Halk Partisi’nin veya başka partilerin itiraz ettiği yerler de hiç öyle sanıldığı gibi geçerli geçersiz oyların tasnif edilmesi halinde de bir partinin milletvekili lehine veya aleyhine olacak şekilde bir hatanın veya eksiğin olmadığını gördük.

SULTAN ARINIR – Bu seçim ittifakların seçimi oldu. Peki vatandaş tam olarak ittifakları anladı mı? 6 gün sonra gideceğiz oy kullanacağız belki kendi partimizi değil diğer partiyi göreceğiz bu tam olarak kavranabildi mi? Bu seçim kararsızlar var diye çokça açıklama vardı son hafta da kararsızların sayısı azaldı mı? Ne diyorsunuz bunlara dair?

ALİ İHSAN YAVUZ – Çok iyi bir noktaya temas ettiniz. Bunun çok iyi bilindiğini ben de düşünmüyorum her yerde anlatmaya çalışıyoruz illere ulaşmaya çalışıyoruz biz bütün başkan yardımcılarımız da tüm Türkiye’yi taradık fırsat buldukça da sizlerin, televizyonların aracılığıyla kamuoyuyla bu bilgileri paylaşmaya çalıştık ama hala çok oturmayan şeylerin olduğunu ben de düşünüyorum mesela sanılıyor ki; bu ittifak partilerinin her biri pusulada yer alacak hayır almayacak, sanılıyor ki bazen en azından bazen sananlar var bazı yerlerde böyle 24 Haziran seçimlerindeki gibi ittifak partileri de yer alacak ama ayrı bir sütunda yer alacak sanılıyor bu da doğru değil ben size sizin aracılığınızla daha doğrusu kamuoyuna açıklamak istiyorum birkaç şeyi bakınız.

 

Bunlar Yüksek Seçim Kurulu “ÖRNEKTİR” yazıyor bizzat Yüksek Seçim Kurulu oy pusulasıdır. Bütün partiler seçime girseydi böyle bir pusula oluşacaktı bu Yüksek Seçim Kurulu’nun hazırladığı bir pusuladır.

Büyükşehir Belediyesi beyaz oy pusulası belirlenmiştir büyükşehirlerde ve büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerinde mavidir ve bütün partiler girmiş olsaydı pusula böyleydi.

Belediye meclis üyeliği de sarıdır hepsi girseydi böyle olacaktı.

51 ilde de biliyorsunuz Büyükşehir oyu yok İl Genel Meclis oyları bu renkte belirlenecekti bütün partiler girseydi. Ama bütün partiler girmiyor örnek şimdi çok önemli bir noktaya geliyoruz bütün partilerin girmediği bir yerde mesela Ankara’da Ankara Yenimahalle’de bir örnek veriyorum elimde Yenimahalle ilişkin örnek var bu büyükşehirde girecek oylar bakın deminkinden çok daha az bakınız burada MHP yok mesela biz MHP ile birlikte Cumhur ittifakını oluşturuyoruz sadece AK Parti var MHP’yi göremeyecekler orada ama yine burada bakıyorsunuz Cumhuriyet Halk Partisi var ama İYİ Parti yok ve ondan küçük bir de bağımsız kişilerin olduğu sağ tarafta görünüyor bu böyle iken bakıp orana bakın millet karıştıracak İlçe Belediyesi’ne geldiğinde …

SULTAN ARINIR – Neden bu kadar az diyecekler.

ALİ İHSAN YAVUZ –Evet çok daha az acaba hatalı mı verdiler diye kuşkuya kapılacaklar halbuki Büyükşehirde girdiği sayıdan daha az sayıda Parti İlçe Belediyesi’nde aday gösterdiği için oy pusulası bu kadar az olacak gördüğünüz gibi sadece 5 Parti’nin girdiği bir oy pusulası söz konusu olacak.

Belediye meclis üyeliğinde de yine ikisinin ortası büyüklüğünde bir oy pusulası var böyle bir zarf var.

Hemen sizin aracılığınızla tek zarf ilkesine de temas edelim çünkü bu ilk kez yerel seçimlerde uygulanacak bundan önce zarflar ayrıydı kişiler Büyükşehir ayrı kullanıyordu diğer yeri ayrı kullanıyordu muhtarlık zarfı ayrıydı ve bu nedenle bütün bu oy pusulalarının içerisine başka bir oy pusulası karıştığında iptal ediliyordu.

Mesela geçmişte 2014’te Türkiye genelindeki geçersiz oy oranları Yaklaşık 4 buçuk yüzde dört buçuk çok büyük bir oran bu İstanbul’da daha fazla.

Neden? İnsanlar Muhtar oy pusulasını karıştırıyor ve zarfın içerisine koyuyor biz bu hatalar olmasın bu geçersizlikler ve söz konusu olmasın diye değişiklikler yaptık ve 4 Oy pusulasını da yani 3 oy pusulası böyle veriliyor sandığın başında sonra muhtar oy pusulasında alıyor bakın bu Yüksek Seçim Kurulu zarfıdır örnek kabilinden aldık bunun içerisine koyuyor ve gelip sandığa atıyor bakın gördüğünüz gibi çokta kolay oluyor.

Biz Cumhur ittifakı açısından söylemem gerekirse büyükşehirlerde ya biz varız AK Parti’nin logosu ya da Milliyetçi Hareket Partisi’nin logosu var ikisi aynı anda yok dolayısıyla AK Parti’nin logosu gördüğünde bizim seçmenimiz ona oy kullanacak AK Parti’nin logosu görmediği yerde de yoksa eğer Milliyetçi Hareket Partisi logosuna oy kullanacak diğer partilerin de benzer şekilde yani bütün illerde aynı değil ama benzer bir şekil var yani 3 oy pusulası verilecek bütün masalardan 4 Oy pusulasını ye cebinden çıkartacak muhtar oy pusulasıdır ya da kabinde bulacak 4’ünü birlikte zarfa koyacak tek zarfın içerisine sandığı atacak  yine sizin aracılığınızla bir noktaya temas etmek istiyorum önemli olduğu için zarfın içerisine 3 tane muhtar oy pusulası çıksa o zarf iptal midir?

Hayır, sadece birden çok çıkan çeşit hangi seçim türüne ilişkinse iptaldir. Mesela muhtar 3 tane çıkmışsa o iptaldir, diğer pusulalar geçerli olacaktır Bu da önemli olduğu için altını çizmek istedim.

 

SULTAN ARINIR – Sayın Yavuz çok teşekkür ederim.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın