Diyanet İşleri Başkanı Hafızlık İcazet Merasimine katıldı

Hafızlık İcazet Merasimi ve Diyanet Gençlik Merkezinin açılışına katılmak üzere İlimize teşrif eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti. Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından karşılanan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Valilik Makamına geçti. “Sakarya Gönlümde Ayrı Bir Yerde” […]

 Diyanet İşleri Başkanı Hafızlık İcazet Merasimine katıldı

06.04.2019 - 15:39

Güncelleme : 06.04.2019 - 15:39
Hafızlık İcazet Merasimi ve Diyanet Gençlik Merkezinin açılışına katılmak üzere İlimize teşrif eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti.
Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından karşılanan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Valilik Makamına geçti.
“Sakarya Gönlümde Ayrı Bir Yerde”
İl Müftüsü İhsan Açık ile Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas Serenli’nin de eşlik ettiği ziyarette gazetecilere açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Sayın Valimize misafirperverliklerinden dolayı teşekkür edip Sakarya’daki görevinin de hayırlı olmasını dileyerek, “Sayın Valimizin Kütahya’dan sonra Sakarya’da da İnşallah çok güzel hizmetlere imza atacağına gönülden inanıyorum. Hem evimizin bulunduğu hem de imam hatip eğitimini aldığım ve bütün akademik hayatımı geçirdiğim bir şehir olduğundan dolayı Sakarya benim için ayrı bir anlam taşıyor.
“Yöneticilerimiz İle İşbirliği ve Güç Birliği Yapıyoruz”
Hafızlık eğitimleri Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yapmış olduğumuz faaliyet alanlarının önde gelenlerinden olduğu gibi, iyi insan yetiştirmenin de en önemli yollarından birisidir. Kur’an’a hizmet noktasında hafızlığın çok büyük bir önem taşıdığına inanıyoruz. Diyanet hizmetleri açısından mülki idare amirlerimiz ile birlikte, yaygın din eğitimi noktasında güç birliği yaparak, işbirliği yaparak güzel hizmetlere imza atmayı Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum” dedi.
“Diyanet İşlerinin Faaliyetleri Bizim İçin Çok Önemli”
Muhterem Başkanımız ile kıymetli heyetini İlimizde ve Valiliğimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İlimizin yetiştirdiği Hafızlarımızın icazet töreninde bizlerle birlikte olacaklar. Diyanet İşlerimiz ve İl Müftülüğümüzün yürüttüğü faaliyetleri de mülki idare açısından baktığımızda sorumluluklarımız içerisinde önemli görevler olarak biliyor ve o kıymeti vermeye çalışıyoruz” dedi.
Sohbet havasında geçen ziyaret, Müftülüğün İlimizdeki faaliyetleri hakkında fikir alışverişinde bulunulmasıyla sona erdi.
Ziyaretin ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sakarya İl Müftülüğüne bağlı Kur’an Kurslarında hafızlığını tamamlayan ortaokul seviyesindeki 210 öğrenci için düzenlenen Hafızlık İcazet Törenine katıldılar.
Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Nuri Koçer, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Müftüsü İhsan Açık,  ilçe müftüleri, hafızlar, hocalar, aileler ile vatandaşların katıldığı tören, SAÜ Yerleşkesinde bulunan Kampüs Camiinde düzenlendi.
Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda Kur’an Kursu öğrencileri tarafından sureler okunurken, ilahi gurubu tarafından ilahiler ve kasideler de seslendirildi.
“Kur’an-ı Kerim Dengesini Kaybeden Dünyayı Dengede Tutuyor”
Törendeki konuşmasına dua ederek başlayan ve Kur’an-ı Kerim’in korunmasının yollarından birisinin de hafızlar olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Peygamber Efendimiz (SAV), ‘Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğrenen ve öğretenlerinizdir’ diye buyuruyor. Dolayısıyla merasimlerin en hayırlısı, en güzelini icra etmek için böylesi güzel bir mekânda toplanmış bulunuyoruz. Dengesi değişen bir dünyayı tekrar dengeye oturtmak için bütün amacını, bütün hedefini insanları doğru yola davet için gönderilmiş bir kitap düşünün. Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, insanların pazarlarda köle olarak satıldığı, kan davalarının, kabile savaşlarının, faizin, tefeciliğin acımazca bir şekilde uygulandığı bir dönem olan cahiliye devrinde indirilen bu eşsiz kitap, insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkartmak için gönderiliyor.
“Hafızları da Kur’an-ı Kerim koruyor”
Barışı, huzuru, kurtuluşu bütün insanlığa vadeden hak din olan İslam, onun en büyük kaynağı olan Kur’an-ı Kerim ve bu kutsal kitabın en büyük müfessiri de Peygamber Efendimizdir. Medeniyetlerin her dönemine ışık tutan bu eşsiz kitap, hayatın bütün boyutlarında kendisini ve etkisini göstermektedir. Kur’an-ı Kerim’e sarılıp onun ilke ve prensipleri doğrultusunda yaşadığımız müddetçe onunla yücelmiş, ondan ayrı kaldığımızda da çökmüş oluyoruz. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’e sarılmamız, onun yolundan gitmemiz ve onun muhafaza edilmesine dair çeşitli ayetler göndermiştir. Muhafaza edenlerden en önemlileri de işte burada bugün icazet alacak olan hafızlarımızdır. Kur’an-ı Kerim’i hafızlar muhafaza ediyor, hafızları da Kur’an-ı Kerim koruyor” dedi.
Programın sonunda Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hafızlara icazet belgelerini verip tebrik ettiler.
Törenin ardından 32 Evler Mahallesinde bulunan Serdivan İlçe Müftülüğü Diyanet Gençlik Merkezinin açılışına da katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, açılış kurdelesini kestikten sonra Merkezde incelemelerde bulundular. Katılımcılar ve gençlerle bir süre sohbet eden Vali Nayir ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez, içerisinde çay ocağı,  toplantı odası, eğlence ve spor salonu ile konferans salonunun da bulunduğu Merkezin ilçemiz ve gençlerimiz için hayırlara vesile olmasını dilediler.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın