16.Yüzyıl İslam İktisat Düşüncesi ve Kurumları

Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM) tarafından “İslam İktisat Düşüncesi ve Kurumları (16. Yüzyıl)” konulu etkinlik düzenlendi. SAÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Karaoğlu, kitap müzakereleri kapsamında 19 Nisan Cuma günü “İslam İktisat Düşüncesi ve Kurumları (16. Yüzyıl)” kitabının sunumunu gerçekleştirdi. İslam dünyasında 16’ncı yüzyılda ilmi ve iktisadi anlamda mevcut […]

 16.Yüzyıl İslam İktisat Düşüncesi ve Kurumları

22.04.2019 - 13:34

Güncelleme : 22.04.2019 - 13:34

Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM) tarafından “İslam İktisat Düşüncesi ve Kurumları (16. Yüzyıl)” konulu etkinlik düzenlendi.

SAÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Karaoğlu, kitap müzakereleri kapsamında 19 Nisan Cuma günü “İslam İktisat Düşüncesi ve Kurumları (16. Yüzyıl)” kitabının sunumunu gerçekleştirdi.

İslam dünyasında 16’ncı yüzyılda ilmi ve iktisadi anlamda mevcut durumu ele alan Doç. Dr. Ömer Karaoğlu, bu durumun oryantalist bir bakış açısıyla taklit ve durgunluk olarak görülmesinin önemli bir problem olduğunu ifade etti. Tarihe ait temel paradigma ve zihniyeti görmeden yapılan yorumların doğruluktan uzak olduğuna işaret eden Karaoğlu, meseleleri Batı dünyası ile mukayese ederken bu anlamda dikkatli olunması ve anakronizme düşülmemesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Ömer Karaoğlu, konuşmasının devamında akademik çalışmalarda dil bilmenin ve asli kaynakları kullanmanın önemini vurguladı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın