Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,37 / Satış: 6,39

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour Of Turkey) sona erdi

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour Of Turkey) sona erdi
  • 22.04.2019
  • 185 kez okundu
Reklam

Sakarya – İstanbul etabını Lotto Soudal takımından Caleb Ewan kazandı.

Altı gün süren, toplam uzunluğu 993.4 kilometre olan tur’u Bora Hansgrohe Takımı’ndan Felıx Grossschartner kazanarak 2019’un şampiyonu oldu.

Takım şampiyonluğunu ise Manzana Postobon takımı elde etti.

Spor-toto’nun sponsorluğundaki turkuaz mayoyu kazanan Felıx Grossschartner, 55 yıllık tur’un tarihinde  şampiyon olan ilk Avusturyalı bisikletçi unvanını aldı.

Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsporluğundaki beyaz mayoyu, Salcano’nun sponsorluğundaki yeşil mayoyu Sam Bennet,  Turkısh Aırlınes’in sponsorluğundaki kırmızı mayoyu Thımo Wıllems kazandı.

Dünyanın en önemli yarış kategorisinde yer alan ve ‘UCI World Tour’ kapsamında gerçekleştirilen 55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun 6. ve son etabı, Sakarya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Son tur için Ayçiçeği Vadisinde bir tören düzenlenirken, törene Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Recep Eroğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, İl Emniyet Müdür Vekili Cengiz Danışan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, Ak Parti İl Başkanı Yunus Tever, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, İl Kültür Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor ve vatandaşlar katıldı.

“Bisiklet Sporunu Önemsiyoruz”

Yarışmaya katılan bisikletçilerle tokalaşarak başarılar dileyen Vali Ahmet Hamdi Nayir burada yaptığı konuşmada, her yönüyle önemli olan bir spora en üst seviyede, Cumhurbaşkanlığı seviyesinde sahip çıkılmasının ve son etabının İlimizin ev sahipliğinde gerçekleşmesinin çok kıymetli olduğunu belirterek, “Biz bisiklet sporunu önemsiyoruz. Sağlığımız açısından önemsiyoruz, çevremiz açısından önemsiyoruz, trafik kalabalığını azaltması açısından önemsiyoruz.

Starın verildiği Ayçiçeği Vadisinde gördüğümüz manzara da, Büyükşehir Belediyemizin şehre kazandırdığı bu alanın en etkili kullanımını, en verimli kullanımını gösteriyor ki, burasının ne kadar gerekli olduğunu da anlatmış oluyor.

“Vali Nayir’e Plaket Verildi”

Tören de ayrıca Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı tarafından bu organizasyona ve bisiklet sporuna katkılarından dolayı İlimiz adına Vali Ahmet Hamdi Nayir’e plaket taktim edildi.

Törenin sonunda Vali Ahmet Hamdi Nayir’in damalı bayrağı kaldırmasıyla 6. etabın startı verilirken, sporcular alkışlar eşliğinde yarışın son ayağında mücadeleye başladı.

“Sakarya- İstanbul Arasındaki Son Tur 172.4 Kilometre”

Birçok ülkeden katılım gösteren 17 takımdan toplam 7’şer sporcu Sakarya- İstanbul arasındaki 172.4 kilometrelik etapta mücadele ederken, Milli Takım formasıyla pedal çeviren 7 sporcu da Sakarya Salcano takımı içerisinde yer alıyor.

16 Nisan 2019 Salı günü İstanbul’da başlatılan ve yine İstanbul’da son bulacak 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun Sakarya-İstanbul Etabı, Sultanahmet Meydanında sona erdi.

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Türkiye Bisiklet Turu’nun (Presidential Cycling Tour Of Turkey) bugün koşulan 172.4 kilometrelik Salcano Sakarya – İstanbul etabını Lotto Soudal Takımı’ndan Caleb Ewan 4 saat 10 dakika 41 saniye kazandı. Altı gün süren ve toplam uzunluğu 993.4 kilometre olan Tur’u Genel Ferdi Klasmanda birinci olarak tamamlayan Felix Grossschartner böylece 2019’un şampiyonu oldu. Grossschartner aynı zamanda Tur’un 55 yıllık tarihinde şampiyon olan ilk Avusturyalı sporcu unvanını aldı. Grossschartner şampiyonluğa 24 saat 53 dakika 58 saniye ile ulaştı. Tur’un takım birinciliğini ise Manzana Postobon ekibi elde etti.

FERİTCAN ŞAMLI‘DAN PODYUMDA EVLENME TEKLİFİ

Etap başlamadan imza atmak için podyuma çıkan Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı, nişanlısı Merve Demircioğlu’na evlenme teklif ederken renkli görüntüler sergilendi.

110 SPORCU START ALDI

Sabahın erken saatlerinde karlı bir güne uyanan sporcular Kartepe’den finiş noktası olan Sakarya’ya gelerek burada son hazırlıklarını yapıp İstanbul’a doğru pedal basmaya başladı. Astana Takımı’ndan Yuriy Natarov ile, Dimension Data Takımı’ndan Scott Davies start almadı ve İstanbul için 110 sporcu kıyasıya bir mücadeleye başladı.

 

İLK KAÇIŞLAR

Startın hemen ardından Caja Rural Takımı’ndan Mauricio Moreria Guarino, Neri-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems, Sottoli Selle Italia Takımı’ndan Lorenzo Fortunato, Nippo- Vini Fantini-Falzane Takımı’ndan Hayato Yoshida, Rally Uhc Cycling Takımı’ndan Emerson Oronto ve Türk Milli Takımı’ndan Ahmet Akdilek ilk kaçış grubunu oluşturup arayı 3 dakika 50 saniye açtı. 18’inci kilometrede ön grupta yer alan Mauricio Moriera bilinmeyen bir nedenle gruptan ayrıldı ve pelotonla (ana grup) etaba devam etti. 20’inci kilometrede fark 4 dakika 45 saniye oldu.

 

SALCANO SPRİNT PRİMİNİ FORTUNATO KAZANDI

28.7’nci kilometrede Salcano sponsorluğundaki prim kapısı geçildi. İlk üç sırayı şu sporcular elde etti:

1- Lorenzo Fortunato ( Neri Sottoli Selle Italia)

2- Ahmet Akdilek (Türk Milli Takımı)

3- Hayato Yoshida (Nippo-Vini Fantini-Falzane) Bu arada kapı geçildikten sonra daha önce gruptan ayrılan Mauricio Moreira yeniden kaçış grubuna dahil oldu. Fark net 5 dakika olarak açıklandı.

TURKISH AIRLINES PRİM KAPISINI WILLEMS GEÇTİ, KIRMIZI MAYO’YU KAPTI 57.9’uncu kilometrede Turkish Airlines prim kapısı geçildi. Tur’un başından bu yana kırmızı mayoyu alabilmek için kıyasıya bir mücadele veren Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems nihayet bu arzusunu gerçekleştirdi. Prim kapısını birinci  geçerek 2019 yılının tırmanış şampiyonu oldu ve kırmızı mayoyu kaptı. Prim kapısının ikinciliğini Neri Sottoli Selle Italia Takımı’ndan Lorenzo Fortunato aldı. Üçüncülüğü de Türk Milli Takımı’ndan Ahmet Akdilek elde etti.

TEMPO ÇOK YAVAŞ

Kaçış ve ana grubun (peloton) etap güzergahlarından tahmini geçiş dakikaları ise 15-20 dakika rötarlı oldu. Bu da bisikletçilerin temposunun çok yavaş olduğunu ortaya koydu. Tırmanış prim kapısı geçildikten sonra kaçış grubu ile ana grubun arasındaki fark 3 dakikaya indi. Etapta 67’inci kilometre bu zaman farkı ile kat edilmiş oldu. 100’üncü kilometre geçilirken sporcularda Gebze’yi geride bırakmış oldular. Zaman farkı 2 dakika 45 saniye olarak verildi.

AVRASYA TÜNELİNDEN GEÇTİLER

Bisikletçiler finişe 23.3 kilometre kala Avrasya Tüneli’ne girdi. Denizin 97 metre altından geçen sporcular bir yandan pedal çevirip, diğer taraftan bu mühendislik harikası tüneli hayranlıkla izlediler. Bisikletçiler uzunluğu 5.4 kilometre olan tünel sonrası Sirkeci istikametinde finişe doğru gelmeye başladı. Tünel çıkışında Türk Milli Takımı’ndan Ahmet Akdilek daha fazla gidemedi ve ana gruba dahil oldu.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Etabın son prim kapısı finişe 13.5 kilometrede geçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki prim kapısı sonuçları şu şekilde oluştu.

1- Thimo Willems (Sport Vlaanderan)

2- Hayato Yoshida (Nippo- Vini Fantini- Falzane)

3- Emerson Oronto (Rally Uhc Cycling)

5 KİLOMETRE KALA ANA GRUP BİRLEŞTİ

Finişe 5 kilometre kala kaçış grubu ile, ana grup birleşti. Artık gözler hem etabı, hem de Tur’u kimin kazanacağına çevrilmişti. Ve harika denebilecek finişi Lotto Soudal Takımı’ndan Caleb Ewan yaptı ve etabı birinci bitirdi.

İŞTE ŞAMPİYONLAR

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun mayo dağılımlarına göre 2019 şampiyonları şu şekilde belirlendi.

Spor-Toto’nun sponsorluğundaki turkuaz mayoyu Bora Hansgrohe Takımı’ndan Felix Grossschartner kazandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki beyaz mayonun sahibi Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı oldu.

Turkish Airlines sponsorluğundaki kırmızı mayoyu Sport Vlaanderan Takımından Thimo Willems elde etti.

Salcano’nun sponsorluğundaki yeşil mayoyu da Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett kazandı.

AK Parti Adapazarı İlçe Teşkilatında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “AK Parti siyasi parti olmanın ötesindedir,...
Altyapı öğrencileri çalışmalarına başladı
Büyükşehir Belediyesi Basketbol Altyapı Takımlarında genç yetenekler çalışmalarına devam ediyor. Altyapı eğitmenleri tarafından çalışmalarına devam eden genç yetenekler gençler, yıldızlar...
BAYRAK, ‘ACELE EDİN 0,99 FAİZ ORANLI KONUT KREDİSİ SONA EREBİLİR’
Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak’tan kritik açıklama. Bayrak Devlet desteğiyle verilen 0,99 oranlı konut kredilerinin sona erebileceğini söyledi. Geçtiğimiz...
Büyükşehir Belediyesi Hayvana verdiği değeri bir kez daha gösterdi
Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nın ikinci gecesi işkence gören ve vücudunda kırıklar oluşan köpeğin bakımlarını yaparak iyileştirdi....
SGM ve Engelsiz Kafe erasmus öğrencilerini ağırladı
Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü yeni bir sosyal sorumluluk projesine katkıda bulundu. ‘Hayaller Engel Tanımaz’ adlı projede 6 ülkeden...
SAKARYA BAROSU ”ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ’NE KATILACAĞIZ ”
Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Yargıtay’ın 2019- 2020 Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılacağını bildirdi ve önemli açıklamalarda bulundu.  ...
KIŞLAÇAY’DA HORONLU FINDIK HASADI
İlçemiz Kışlaçay Mahallesin’de bölgenin en önemli geçim kaynağı fındıkta mahallenin yüksek kesimlerinde hasat dönemi başladı. Kışlaçay Mahallesinin yüksek kesimlerinde açma...
DİNÇ AİLESİNİN ACI GÜNÜ!..
İlçemiz Karaaptiler Mahallesinde ikamet eden merhum Rahmi Dinç’in eşi, İbrahim Dinç’in annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün ikindi namazına mütakip Karaaptiler...
DUMAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ!..
İlçemiz Adliye mahallesinde ikamet eden, Eski Yukarı Kirazca Muhtarı merhum Mustafa Duman’ın kardeşi, Can, Orçun ve İlkay Duman’ın Babaları, Enver...
Büyükşehir İtfaiye Erleri her zaman nöbette
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Erleri şehrin huzuru ve güvenliği için 7/24 nöbet tutmaya devam ediyor. İtfaiye ekipleri tarafından son 6 ayda...
Başkan Yüce’ye özel kesme dondurma ikram ettiler
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, beraberindeki misafirleri ile birlikte gece saatlerinde Kahramanmaraş’tan gelerek Sakarya’ ya yatırım yapan Bedo Dondurma’yı...
Arifiye başlayamadı!
Teknik heyet ve takım sahaya çıktı, fotoğraflar çekildi, konuşmalar yapıldı ama idman iptal oldu. Hayırlı uğurlu olsun İlimiz futbolunun köklü...
Büyükşehirli sporcular Denizli’de kürsüde
Büyükşehir Bisiklet takımı, Denizli’de düzenlenen Uluslararası Çameli Dağ Bisikleti yarışlarına katıldı. Elit erkekler kategorisinde Büyükşehir sporculardan Onur Balkan 2.’ci olurken...
İş İmkânı Sağlanacak Plastik Teknolojileri Alanı Açıldı.
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, SATSO (Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası) ile işbirliği yaparak Ümit Erdal Mesleki ve Teknik Anadolu...
Tarihi Sakarya Köprüsü’nde bakım çalışması devam ediyor
Sakarya Nehri üzerinde bulunan tarihi Sakarya Köprüsü’nde yenileme çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor. Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararları...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ