Türkçaybaşı ve ÇaybaşıFuadiye Mahallelerinde İnceleme

 Kaymakamımız  Bekir Dınkırcı, Türkçaybaşı ve ÇaybaşıFuadiye Mahallelerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ziyaretleri sırasında Kaymakamımıza İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, İlçe Sağlık Müdürü Dr.Ayşin Kurban, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek ve Ziraat Mühendisi Hasan Bektaş eşlik etti. İlk olarak Türkçaybaşı Mahallesinde 9600 m2 kapalı alanda örtü altı sebzeciliği yetiştiriciliği yapan Yalçın Kula’yı ziyaret […]

 Türkçaybaşı ve ÇaybaşıFuadiye Mahallelerinde İnceleme

26.04.2019 - 15:48

Güncelleme : 26.04.2019 - 15:48
 Kaymakamımız  Bekir Dınkırcı, Türkçaybaşı ve ÇaybaşıFuadiye Mahallelerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Ziyaretleri sırasında Kaymakamımıza İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, İlçe Sağlık Müdürü Dr.Ayşin Kurban, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek ve Ziraat Mühendisi Hasan Bektaş eşlik etti.

İlk olarak Türkçaybaşı Mahallesinde 9600 m2 kapalı alanda örtü altı sebzeciliği yetiştiriciliği yapan Yalçın Kula’yı ziyaret eden Kaymakamımız, sera alanlarında incelemelerde bulunarak Yalçın Kula’dan yaptığı çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Sayın Kaymakamımız inceleme sonunda tesisin son derece profesyonel ve gelişen teknolojiyle uyum sağlanarak üründe verim ve kalitenin arttırılmasının hedeflendiğini bu tarz işletmelerin sayısının arttırılmasının bölge tarımı için önem ve örnek olacağının önemine dikkat çekerek yapmış oldukları çalışmalardan dolayı sebzeciliği yetiştiriciliği yapan Yalçın Kula’yı tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Daha sonra Türkçaybaşı muhtarı Şaban Balçık ve vatandaşlarla bir araya gelen  Kaymakamımız vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, tarım, hayvancılık alt – üst yapı ve diğer konulardaki sorun, istek, talep ve görüşlerini dinleyerek ilgilisine göre Sayın Kaymakamımız ve daire amirlerimiz gerekli açıklamalarda bulundu.

Ardından Kaymakamımız Türkçaybaşı Mahallesinde Hasan Yıldız’a ait süs bitkiciliği tesisinde incelemelerde bulunarak süs bitkiciliği yetiştiriciliği yapan Hasan Yıldız’a çalışmalarında başarılar diledi.

Sonrasında Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, ÇaybaşıFuadiye Mahallesini ziyaret ederek burada da ÇaybaşıFuadiye Mahalle Muhtarı Ayhan İnan ve vatandaşlarla bir araya gelerek vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, tarım, hayvancılık alt – üst yapı ve diğer konulardaki sorun, istek, talep ve görüşlerini dinleyerek ilgilisine göre daire amirlerine talimatlar veren  Kaymakamı Dınkırcı, konunun görev alanına giren Kurum ve Kuruluşlar tarafından raporlandırılmasını ve takipçisi olmasını istedi.

Kaymakamımız ziyaretleri sırasında her iki mahallede de yaşlılarımızla yakından ilgilenerek istek ve taleplerini sordu. Yaşlılarımızın yaşanmışlıklarıyla geçmişimiz; örnek aldığımız tecrübeleriyle geleceğimiz olduğuna dikkat çeken Sayın Kaymakamımız yaşlılarımızın her daim yanında olduğumuzu ve her türlü talep, sıkıntı ve sorunlarının giderilmesi için kapımızın her daim kendilerine açık olduğunu ifade etti.Başta toprak tahlili, önleyici sağlık hizmetleri, eğitim, alternatif tarım ürünleri, açık-yarı açık hayvancılık, silajlık mısır, damlama sulama sistemleri, kivi yetiştiriciliği, süs bitkiciliği yetiştiriciliği alanlarında örneklerle açıklamalar yaparak konunun önemine değindi. 1 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan Liselere Giriş Sınavı nedeniyle 8. Sınıf öğrencilerine ve 15 Haziran 2019 tarihinde üniversiteye geçiş sınavları Temel Yeterlilik Testi (TYT), 16 Haziran 2019 tarihinde yapılacak Alan Yeterlilik Testi (AYT) nedeniyle lise son sınıf öğrencilerine kalan kısa sürede destek olunmasını istedi. Ayrıca insan beyninin 0-6 yaş grubu arasında %70 geliştiğini bu yüzden okul öncesi eğitimin son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Kaymakamımız, ÇaybaşıFuadiye Mahallesinde bir fındık bahçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri tarafından toprak tahlilinin nasıl alınması gerektiği ile ilgili örnek toprak tahlil çalışması uygulamasına katıldı.

Son olarak ÇaybaşıFuadiye Mahallesinde 14 dekar alanda kivi yetiştiriciliği yapan İdris Kanar’ı örnek gösteren Kaymakamımız, kivi yetiştiriciliği için bölgemizin uygun koşullara sahip olduğuna dikkat çekerek kivi yetiştiriciliğinin bölgemizde yaygınlaşmasını temenni etti ve bu alanda örnek çalışmalar yapan İdris Kanar’ı tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın