Arifiye Bekir Sıtkı’nın ”Küçük Çiftçiler Projesi” Türkiye’ye Örnek olacak

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü,Arifiye Belediyesi,Mısır Araştırma Ensitüsü ve Arifiye Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu ile planlanan Türkiye’nin Kurumsal Bazlı ilk tarım projesi ”Küçük Çiftçiler Projesi” Türkiye ile buluştu.. Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün ev sahipliği yaptığı Küçük Çiftciler projesinin lasmanı yapılarak protokol imzalandı. İlgili Haber “Güç ve kudret sahibi Allah’tır” Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Arifiye […]

 Arifiye Bekir Sıtkı’nın  ”Küçük Çiftçiler Projesi” Türkiye’ye Örnek olacak

01.05.2019 - 12:07

Güncelleme : 01.05.2019 - 12:07

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü,Arifiye Belediyesi,Mısır Araştırma Ensitüsü ve Arifiye Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu ile planlanan Türkiye’nin Kurumsal Bazlı ilk tarım projesi ”Küçük Çiftçiler Projesi” Türkiye ile buluştu..

Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün ev sahipliği yaptığı Küçük Çiftciler projesinin lasmanı yapılarak protokol imzalandı.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Arifiye Belediye Başkanlığı, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Arifiye Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu tarafından hayata geçirilecek olan “Küçük Çiftçiler Toprakla Buluşuyor Projesi” nin tanıtımı Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

Programa Kaymakamımız Bekir Dınkırcı’nın,

yanı sıra Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu,

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş,

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç , Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürü Yavuz Ağı,

Arifiye Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Fatih Yeter, okul müdürleri, öğrenciler, çok sayıda davetli katıldı.

Kaymakamımız konuşmasına Vali Ahmet Hamdi Nayir Bey’in selam ve başarı dileklerini sunarak başladı.

Kaymakam Dınkırcı konuşmasının devamında toprağın ve suyun önemine dikkat çekerek 1 cm toprağın oluşması için 200 yılda ana kayadan koptuğunu +800 yılda yani toplam 1000 yılda oluştuğunu bu açıdan öğrencilerimize çevreyi koruma ve toprağımıza sahip çıkma bilincinin yerleştirilmesinin geleceğimiz için ne derece önemli olduğunu örneklerle açıkladı. Projenin önemine dikkat çeken Sayın Kaymakamımız bu projenin bütün okullara örnek olacağını öğrencilerimize sorumluluk duygusu geliştirme, toprağa özgürce dokunabilme, gözlem yapabilme, çözüm üretme, sosyalleşme imkânı sağladığını ifade etti. Sayın Kaymakamımız projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek çalışmalarında başarılar dilediler. Ayrıca ülkemizde süt tüketiminin yılda 24 litre AB ülkelerinde ortalama 80-90 litre dünyada en çok sütün tüketildiği ülke 136 litre ile Finlandiya olduğunu ifade ederek öğrencilere süt içmelerini tavsiye etti. Bu tür projelerin ileriye yönelik gelir getirmesi için önemli olduğunu bunun en canlı örneğinin Türkçaybaşı Mahallesinde 9600m2 örtü altı sebzeciliği yapan Yalçın Kula olduğunu, dikey teknoloji kadar yatay teknolojinin de önemli olduğunu Arifiye’nin bu bağlamda tarım, hayvancılık, turizm, ticaret ve sanayii potansiyeli olduğunu ifade etti.

Daha sonra Küçük Çiftçiler Projesinin sunumu yapılarak, Arifiye Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu 3. Sınıflar toplam 10 şube ve 280 öğrenci ile planlama doğrultusunda çalışmalarına başladığı, öğrencilerin Arifiye Belediye Başkanlığının sağladığı ulaşım imkanları ile Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne giderek kurumun görevli mühendisleri tarafından teorik ve uygulamalı eğitim aldıkları, projeye ait bahçenin öğrenciler ile birlikte hazırlanıp ilk tohum ekimleri yapıldığı, öğrencilere seracılık eğitimi verilerek serada tohum çimlenme çalışmaları yapıldığı, ilerleyen süreçte bahçenin bakımı ve filizlenen bitkilerin gelişim süreci öğrenciler tarafından gözleneceği ayrıca yetişen ürünler Arifiye Kent Meydanında açılacak tezgâhlarda öğrenciler tarafından satılarak elde edilen gelir ile ihtiyaç sahibi öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasının planlandığı anlatıldı.

Proje ile çocuklarımızın paylaşma davranışını içselleştirmesine yardımcı olmak, toplumsal sorunlara duyarsız kalmayan bireyler yetiştirmek, öğrencilere toprağı ekip biçmeyi hasadı öğretmek, bir canlının sorumluluğunu alabilmeyi sağlamak, sabırlı ve düzenli olarak gözlem yapmayı, süreci takip etmeyi öğrenmesine rehberlik etmek, sağlıklı beslenmeyi ve kendi ürettiği ürünleri tüketmesini sağlamak, öğrenmekten zevk alan, heyecan duyan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, çözümler üretebilen bireyler yetiştirmek hedeflendiği belirtildi.

Proje sunumunun ardından küçük çiftçiler ve protokol üyeleri sera eğitimine dahil olarak fide ekimi gerçekleştirdiler.

Proje kapsamında projeye ait bahçeler öğrenciler tarafından hazırlanıp ilk tohum ekimleri yapıldı.İlerleyen süreçte bahçenin bakımı ve filizlerin gelişimide takip edilecek.Üretilecek ürünler Arifiye kent meydanında açılacak olan tezgahlarda satılacak.Elde edilen gelir ile okulda ihtiyaç sahibi öğrencilerin giderleri karşılanması amaçlanıyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın