Engelli Hakları Merkezi’nin Engelliler Haftası mesajı

Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı Av. Asena Aslan Burak, 10- 16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.   İlgili Haber “Felsefe bilginin güvenilirliğini ispat etmektir” Engelli Hakları Merkezi Başkanı Av. Asena Aslan Burak’ın mesajı: “Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde farkındalık yaratmak adına kabul […]

 Engelli Hakları Merkezi’nin Engelliler Haftası mesajı

12.05.2019 - 15:55

Güncelleme : 12.05.2019 - 19:17

Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı Av. Asena Aslan Burak, 10- 16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 

Engelli Hakları Merkezi Başkanı Av. Asena Aslan Burak’ın mesajı:

“Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde farkındalık yaratmak adına kabul edilmiş özel bir haftadır.

Asıl olanın, engelli insanlarımızın bu özel durumunu, ihtiyaçlarını, taleplerini sadece bu haftaya mahsus olarak hatırlamak, kısa vadeli çözüm üretmek olmadığının farkındayız. İstiyoruz ki engelli insanlarımız açısından farkındalık yaratılsın ve bu farkındalık 365 güne yayılsın.

Bunun da tek yolu, mevzuatımızda bulunan düzenlemelerin ve yeni yapılacak düzenlemelerin kurum ve kuruluşlarda, bürokraside, vatandaşlar arasında eksiksiz uygulanmasını sağlamaktır. Engelli insanlarımızın haklarının varlığı kâğıt üzerinde kalmamalıdır, bu hakların uygulanabilirliği tavizsiz olarak sağlanmalıdır.

Devletimizin, belediyelerin engelli insanlarımızın sosyal hayata katılması için kurslar, etkinlikler ya da maddi olanaklar sağlaması, engelli insanlarınıza gösterilmiş bir şefkat ve lütuf değildir. Engelli insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak, sosyal haklarını temin etmek, eğitim hakkını almasını sağlamak, istihdamını sağlamak sosyal devlet olmanın bir zorunluluğudur, bu Anayasa ve uluslararası anlaşmalarla devlete yüklenmiş görevlerdir; yine söylüyoruz; bu uygulamalar birer lütuf, birer şefkat göstergesi değildir.

Engelli insanlarımıza ilişkin mevzuat ve kanun hazırlanışı aşamasında engelli insanlarımızın sesi olacak kişilerin ve alanında uzman kişilerden oluşturulacak bir heyetin varlığı, çıkacak mevzuat ve kanunların işlevini artıracak ve amaca uygun mevzuatın çıkmasında yarar sağlayacaktır. Bizler ancak bu şekilde hazırlanan mevzuatın amaca uygun sonuçlar doğuracağına ve yararlı olacağına inanıyoruz.

Engelli insanlarımızın istihdama katılımının eksiksiz ve titizlikle uygulanması devletin ve bürokrasinin atacağı ilk adım olmalıdır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın