KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN

Bin aydan daha hayırlı Kadir Geceniz mibarek olsun.Bu mübarek gece hürmetine tüm dualarınızın kabul olmasını aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte sağlık,sıhhat ve mutluluk dolu günler dileriz… KADİR GECESİ İlgili Haber KARA AİLESİNİN ACI GÜNÜ! Kadir gecesine rastlamış olan bir geceyi ihya eden, Kadir gecesini ihya etmiş gibi sevap kazanır. Kur’ânı kerîm Levhi mahfuza, Berat gecesinde […]

 KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN

31.05.2019 - 11:47

Güncelleme : 31.05.2019 - 11:47

Bin aydan daha hayırlı Kadir Geceniz mibarek olsun.Bu mübarek gece hürmetine tüm dualarınızın kabul olmasını aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte sağlık,sıhhat ve mutluluk dolu günler dileriz…

KADİR GECESİ

Kadir gecesine rastlamış olan bir geceyi ihya eden, Kadir gecesini ihya etmiş gibi sevap kazanır.
Kur’ânı kerîm Levhi mahfuza, Berat gecesinde bir defada indi. Levhi mahfuz 7. kat semada, Cennet 6. kat semadadır. 1. kat semaya Kadir gecesi inmeye başladı. 20 yılda indi. İlk (İkra) âyeti ile 23 yıl sürdü. İlk âyeti kerîmeden sonra 3 yıl gelmedi.
Bu gece müminler affolur, yalnız şu beş sınıf insan affolmaz:
1 Falcılar, kâhinler, yıldızname gibi kitaplara bakıp gelecekten haber verenler,
2 Büyü yapanlaryaptıranlar,
3 Anababaya âsi olanlar,
4 İçkiye devam edenler,
5 Zinâ edenler, namahrem kadınlarla düşüp kalkanlar.
Bunlardan, yalnız bu günahına tevbe edenler affolur.
Bir Ramazanı şerîf daha geldi geçiyor. Kadir gecesi bir fırsattır, onu iyi değerlendirmeli. Hanefî mezhebinde bir geceyi ihyâ etmenin en iyi yolu, ilim öğrenmektir yani ilmihâli okumaktır. İkinci önemli husus da, bu gecede günah işlememektir.
Bir kimse Kadir gecesini ibâdetle geçirirse kalbi ölmez ve o geceyi ihya edeni Allahü teâlâ affeder. Kadir gecesinde ve gündüzünde çok ibâdet etmeli, çünkü gündüzünde yapılan ibâdete de gece yapılmış gibi sevab verilir. Bu gecenin, Ramazanı şerîfte olduğu kesindir. Bunu Allahü teâlâ bu ayda saklamıştır ve her sene değişir. Kuvvetli ihtimâl, 20’sinden sonradır. Saklamasından maksat da, sadece o gece değil, bütün ay ibâdet edilmesi içindir. Bu gece şöyle duâ etmeli:
Yâ Rabbî, sen bizi şeytan şerrinden, düşman şerrinden ve nefsi emmaremiz şerrinden muhafaza eyle, evlerimize iyilik ver, helâl ve hayırlı rızklar ihsan eyle. Hastalarımıza şifa, dertli olanlarımıza deva, borçlularımıza eda ihsan eyle. Bizi Cuma gününün ve Kadir gecesinin şefaatine, bereketine nâil eyle. Cuma günü ve Kadir gecesi hürmetine günahlarımızı affet, Cennette de Cemalinle müşerref eyle, kusurlarımızı affet!
Resulullah efendimiz, Kadir Gecesi’nde, (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa’fü annî) duâsını da çok okurdu. (Yâ Rabbî, sen affedicisin, kerîmsin, affı seversin, beni de affet) demektir. Bu gece Kadir suresi ve Kur’ânı kerîm de okumalı. (Kadir gecesine rastlamış olan bir geceyi ihya eden, Kadir gecesini ihya etmiş gibi sevab kazanır.) Hadîsi şerîfini düşünerek, sık sık vâki olan 27. gece ihya edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavuşulur.

turktakvim.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın