Kışlaçay’da 45 Yıllık Bayramlaşma Geleneği

Arifiye İlçemizin  200 haneli Kışlaçay Mahallesi’nde 45 yıllık bayramlaşma geleneği bu bayramda sürdü. Kışlaçay’da her yıl bayramlarda gerçekleştirilen toplu bayramlaşma geleneği bu yılda mahalle meydanında yapıldı. 2019 yılı Ramazan bayramındaki bayramlaşma geleneğine Kışlaçay ile dışarıda ikamet eden herkes katıldı. İlgili Haber Hürriyet Gazetesi Yazarı Doğan Hızlan’a göre ‘Arifiye’yi farklı kılan neydi?’ Birlik, beraberlik ve dayanışmayı […]

 Kışlaçay’da 45 Yıllık Bayramlaşma Geleneği

04.06.2019 - 15:09

Güncelleme : 04.06.2019 - 15:09

Arifiye İlçemizin  200 haneli Kışlaçay Mahallesi’nde 45 yıllık bayramlaşma geleneği bu bayramda sürdü.

Kışlaçay’da her yıl bayramlarda gerçekleştirilen toplu bayramlaşma geleneği bu yılda mahalle meydanında yapıldı. 2019 yılı Ramazan bayramındaki bayramlaşma geleneğine Kışlaçay ile dışarıda ikamet eden herkes katıldı.

Birlik, beraberlik ve dayanışmayı da arttıran bayramlaşma geleneği ile dargın olanlar küs olanlarda barışmış oluyor. Bayramlaşmada akraba dost ve yakınlar ziyaretler ediliyor.

Camiinde kılınan bayram namazının ardından köyün en yaşlısının ilk sıraya durması ile başlayan gelenek, diğer köylülerin sıra ile bayramlaşmasıyla devam etti. Herkesin birbiriyle bayramlaşmayı bitirmesinin ardından köy imam hatibi tarafından mezarlık ziyaretine geçildi ve Kışlaçay aile kabristanlığında dua okuması ile bayramlaşma son buldu.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın