Sakarya Nehri Gönüllüleri Teknik Gezi İçin İlimizde

Sakarya Nehri ile ilgili araştırma yapmak amacıyla Bilecik’in Osmaneli İlçesinden nehir yolunu kullanarak botla İlimize gelen ve aralarında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinden profesör, belgeselciler ile tarih bölümü öğrencilerinin de yer aldığı Bilecik Sakarya Nehri Gönüllüleri, Sakarya Park kıyısında Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli tarafından karşılandı. “Nehir İçin Kamuoyu Oluşturmak Amacındayız” “Sakarya cennet olsun” temasıyla 3 […]

 Sakarya Nehri Gönüllüleri Teknik Gezi İçin İlimizde

30.06.2019 - 17:35

Güncelleme : 30.06.2019 - 17:35
Sakarya Nehri ile ilgili araştırma yapmak amacıyla Bilecik’in Osmaneli İlçesinden nehir yolunu kullanarak botla İlimize gelen ve aralarında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinden profesör, belgeselciler ile tarih bölümü öğrencilerinin de yer aldığı Bilecik Sakarya Nehri Gönüllüleri, Sakarya Park kıyısında Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli tarafından karşılandı.
“Nehir İçin Kamuoyu Oluşturmak Amacındayız”
“Sakarya cennet olsun” temasıyla 3 günlük Sakarya Nehri turu gerçekleştirip fotoğraf ve görüntülerle çalışmalarını rapor haline getirmeyi düşündüklerini ifade eden ekibin öncüsü Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurfeddin Kahraman, Kuzey Batı Anadolu’nun en büyük nehri olan Sakarya Nehri’nin son yıllarda büyük tahribata uğradığını söyledi.
Ülkemizdeki sulak alanlar ile ilgili sıkıntılar yaşandığına ve bilinçli su tüketimi konusunda duyarlı olmamız gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kahraman, Sakarya Nehrinin tekrar eski ekosistemlerini yerine getirmesinin, eski düzenine kavuşmasının ve su ekolojisinin düzelmesinin bireysel çabalarla mümkün olmadığını, kamuoyu oluşturulmasının en önemli çözüm aracı olduğunu düşündüklerini, bu amaçla düzenledikleri gezinin nehirdeki kirliliğin ortadan kalkması için de bir vesile olmasını temenni ettiklerini söyledi.
“Sakarya Nehri Ülkemizin Ortak Değeri”
Karasu’da sona erecek olan gezilerinde ekibe Sakarya Valiliği olarak gereken her türlü desteği vereceklerini belirten Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Sakarya Nehrinin birçok il ile ilçenin ortak değeri olduğunu söyleyerek nehirdeki teknik çalışmalar hakkında ekipteki uzmanlarla fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.
“Karasu’daki Sakarya Nehri Ağzında Son Bulacak”
Bilecik’in Osmaneli ilçesindeki Taşkesiği Köprüsünde dün başlayan ve Karasu ilçesindeki Sakarya Nehri ağzında yarın sona erecek gezide suyun kirliliğini kayıtlara geçip rapor hazırlayacak olan ekip, ayrıca nehir ekosisteminin barındırdığı türleri üç gün boyunca görüntüleyip, tarihi dokulara ait bulgulara uluşmayı da hedefliyor.
Yarın Karasu’ya varmayı planlayan Sakarya Nehri Gönüllüleri ekibi, 1 Temmuz günü gerçekleştirilecek olan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamalarına da katılacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın