Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu ilk meclis toplantısını yaptı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kadın Girişimciler Kurulu ilk meclis toplantısını Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Kadın Girişimciler İcra Komitesi’nden sorumlu SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar Yönetiminde gerçekleştirilen toplantının divan kurulunda Sakarya Kadın Girişimciler icra Komitesi Başkanı Zehra Dirim, Başkan Yardımcıları, Dilek Özel ve Makbule Sözduyar ile […]

 Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu ilk meclis toplantısını yaptı

02.07.2019 - 21:02

Güncelleme : 02.07.2019 - 21:02

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kadın Girişimciler Kurulu ilk meclis toplantısını Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Kadın Girişimciler İcra Komitesi’nden sorumlu SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar Yönetiminde gerçekleştirilen toplantının divan kurulunda Sakarya Kadın Girişimciler icra Komitesi Başkanı Zehra Dirim, Başkan Yardımcıları, Dilek Özel ve Makbule Sözduyar ile Genel Sekreter Yardımcısı Mümin Haşil oluşturdu.

Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar şunları dile getirdi; “Bizler yönetim kurulu olarak bir yılı aşkın süredir görevdeyiz ve bu süre içerisinde odamızda üyelerimize daha iyi hizmet vermek ve iş hacimlerini arttırmak adına yeni projeler ve çalışmalar yapmaktayız.

Kadın girişimciler kurulu icra komitemiz de gerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğiyle işbirliği yaparak gerek kendi faaliyetleri ile çok güzel çalışmalar ve projeler yapmaktalar. Biz de yönetim kurulu olarak kendilerinin çalışmalarını yakından takip ediyor ve gereken tüm desteği vermeye çalışıyoruz.

Sizler Türkiye’nin en büyük girişimci topluluğu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri olarak ilimizde girişimciliğin artmasına yönelik projeler, toplantı ve etkinlikler yaparak kadınların iş hayatında daha aktif daha etkili rol almalarını sağlamalısınız.

Sakarya’daki kadın girişimci sayısını arttırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra üyelerimizin katma değeri yüksek üretimler yapmaları, iç piyasadaki işlerinin pazar paylarının artması ve yurtdışı piyasalara da açılmaları için de çalışmalar yapmalıyız. Bu güzide kurul ile daha güzel çalışmalara imza atacağımıza inancımız tamdır.”

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar’ın ardından konuşan SATSO İl Kadın Girişimciler İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim ise girişimciliğin önemine değinerek şunları dile getirdi:

HER KADIN BİR GİRİŞİMCİDİR

Girişimcilik herkesin yapmadığı bir işi yapabilme marifetidir ve her kadın bir girişimcidir. Kadınları girişimci olmak konusunda güdüleyen en önemli özellikleri çekici mücadele ruhu, konuya ilgi duyma, istekli olma, çalışkan olma özellikleridir. Önemli olan riski hesap edip elde olanlarla adım atabilecek iradeyi ortaya koymaktır.

Son yıllarda, kadınların, çalışma hayatına büyük oranda katılması ve daha aktif rol alarak girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları, gelişen ekonomiler için ‘stratejik’ bir öneme sahiptir. Çünkü iş dünyasında zengin olmanın, kullanılmayan potansiyeli etkin hale getirmenin ve yeni iş sahaları oluşturmanın yolunun, kadınların girişimciliğinin teşvik edilmesinden geçtiği önemli bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ancak, ülkemizde kadınların sosyal alandaki yerini gereken şekilde aldığını söyleyemeyiz. Bizler; bu durumda üzerimize vazife düştüğünü gören kadınlarız.”

Dirim konuşmasının devamında Kurulun çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi;

“Kadın Girişimciler Kurulumuz, TOBB bünyesinde kadın girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari bir kuruldur. Kurul aynı zamanda kadın girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirdiklerinde destek sağlamak üzere kurulmuştur.

Görevimiz; ülkemizdeki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmektedir.

Kadınlara kişisel gelişim yollarını öğreterek kariyerlerini geliştirme fırsatları yaratma amacımız olmakla birlikte, girişimcilik becerilerini geliştirmek isteyen kadınlara bunu nasıl yapacaklarını öğrenmeleri için yol göstermek de önceliğidir.”

NELER YAPTILAR?

“2015 yılında bu yola çıkarken ilk önceliğimiz Sakaryalı kadınların girişimcilik alanlarının tespitiydi.” diyen Dirim, konuşmasının devamında  şöyle konuştu; “Bunun için Sakarya Üniversitesi ile birlikte bir anket çalışması yaptık. Bu anketin sonucu olarak kadınlarımızın güzellik ve yemek sektöründe öne çıktığını öğrendik. Bu çalışmanın ardından kadınlarımıza kariyer planlaması ve kendi markalarınız yaratmak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair bir çalıştay gerçekleştirdik. Daha sonra sadece kadınların çalışıp kendi imalatlarını ürettiği ve aynı yerde satış yapabilecekleri bir yer hayali kurduk. Bu hayal adına Türkiye’de daha önce gerçekleştirilmemiş projeleri inceledik. Sakarya’daki kadınların elinden tutabileceğimiz bir yer arayışına girdik. Bu arayışta Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ile aynı düşünceleri paylaştığımızı öğrendik. SATSO Yönetim Kurulumuzun onayı ve Sakarya Üniversitesinin destekleriyle hiç daha önce çöplük olarak kullanılan 10 dönüm arazi üzerine 1200 m2’lik kapalı alan inşa edildi. Şuan projemiz Geyve Yöresel Ürünler Merkez adı ve GEYVA markası ile hizmet vermektedir. 40 kadın çalışanı ile yöresel ürünlerden oluşan kahvaltı salonu; satış reyonları ve üretim alanlarıyla hizmet vermektedir.

Çeşitli illerimizde kadın ile ilgili programlara katıldık.”

GELECEĞİ YAZAN KADINLAR

Şuan TOBB ve Turkcell ile birlikte devam eden kadınlara yazılım konusunda eğitim veren Geleceği Yazan Kadınlar projemiz bulunmaktadır. Sakarya il eğitim müdürümüz ve ilçe halk eğitim müdürümüz, halk eğitim birimlerinde kurs alan kadınlarımızın üretimlerini değerlendirmek, satışa sunmak adına girişimci ruhu taşıyan kadınlarımıza yol göstermek ve sonuca ulaşmaları adına görüşmelerimiz devam ediyor.

KADIN ÜRETİM KOOPERATİFİ

4 yıldır edindiğimiz tecrübelerle geldiğimiz bu noktada en çok arzu ettiğimiz ve 2019 yılında kendimize hedef kıldığımız kadın kooperatif kurma aşamasındayız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ticaret Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü ile ortaklaşa kadın üretim kooperatifi kurmak ve bunun Türkiye çapında örnek olacak şekilde hayata geçirmek istiyoruz. Kadınlar iş hayatında daha ön planda olduğu bir Sakarya hayalimiz var. Biz inanıyoruz ki, kadınlar dünyayı değiştirebilir, yeter ki istesin… Bu yolda bize destek olan SATSO Yönetim Kuruluna tekrar teşekkür ederiz.”

Zehra Dirimin konuşmasının ardından girişimciler kurulu meclis üyeleri dilek ve temenniler bölümünde görüşlerini dile getirdiler.

DİLEK VE TEMENNİLER

Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Zeynep Alkan yöresel ürünler üretim merkezinde üreten kadınlar için bir kooperatifleşme yönünde geliştirilebileceğini ve bunun ihracata yönelik kurulabilirse ekonomiye  ciddi katkı sağlayacağını ifade etti. Alkan ayrıca spor alanında her branşta milli takımlar kampı olmadığını belirterek Sakarya’nın bunun için oldukça uygun bir bölge olduğunu ve bu konuda da girişimlerde bulunulabileceğini ifade etti.

Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Gökçe Büyükşengör ise sosyal girişimciliğin önemine değinerek kadın ve gençlerin eğitilmesi ve daha iyi şekilde yetiştirilmesi için sosyal projeler üretilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Ayşenur Alkış ise Sakarya’da hem gençlerin hem kadınların faydalanabileceği içeriği zengin, tarihi dokuyla örtüşen büyük bir kütüphane kurulmasını önerdi.

İcra Komitesi Üyesi Öykü Köprülüoğlu ise üniversite işbirliği ile rol model çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ederek bu çalışmaların sürekliliğinin de önemine dikkat çekti.

İcra Komitesi Üyesi Sevgi Yazarkan ise üretmenin önemine değinerek hem maddi hem manevi anlamda üreten kadınlar yetiştirmek gerektiğini vurguladı. İhracat oranının yükselmesinin temelinde üretmek olduğunu dile getiren Yazarkan, “ Üretimi hayatımızın merkezine koymalıyız” dedi.

İcra Komitesi Üyesi Özlem Tömekçe de şehri yeniden şekillendirmek adına yaşam biçimlerine dokunan projeler üreterek belediyelerle işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

İcra Komitesi Üyesi Ayşe Berrak Kocacık, “Bu platformda altyapısı olan hayata geçirilebilecek birçok konuya değiniyoruz. Sosyal girişimcilikle alakalı çalışmalara da ağırlık vermeyi planlıyoruz” dedi.

Seda Tünay ise sosyal içerikli projelere ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ederek “Kadın ve gençleri eğiten projeleri eğiten kadınlardan başlamalıyız. SATSO çatısı altında bu projeleri yürütmekle tüm kesimlere hitap edebiliriz.” dedi.

Semra Girgin de kadınların kendilerini keşfedeceği çalışmalarla yeteneklerini ortaya çıkarmanın önemine değinerek Halk Eğitim Merkezlerinin bu anlamda kadınlara büyük katkı sağladığını ve bu üreten kadınların maddi anlamda kazanç sağlamalarına destek olduğu bilgisini verdi.

 

 

 

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın