Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,66 / Satış: 5,69
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

YENİ ÜNİVERSİTENİN İLK MEZUNLARINA COŞKULU TÖREN

YENİ ÜNİVERSİTENİN İLK MEZUNLARINA COŞKULU TÖREN
  • 03.07.2019
  • 160 kez okundu
Reklam

Sakarya’nın 2. Devlet Üniversitesi olarak geçen yıl SAÜ’den ayrılarak kurulan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) görkemli bir organizasyonla ilk mezunlarını verdi. Coşkulu Mezuniyet törenine binlerce mezun ve aileleriyle Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de katıldı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 2018-2019 eğitim yılı sonunda mezun olan öğrenciler için mezuniyet töreni gerçekleştirdi. Üniversitenin ilk mezunları olarak mezun olan bin 910 öğrenci Esentepe Kampüsü Spor Bilimleri Fakültesi Stadyumu’nda hep birlikte mezuniyet yemini gerçekleştirerek diplomalarını aldılar. Şehir protokolü, sivil toplum örgütleri de mezun öğrenciler ve ailelerinin heyecanına eşlik etmek için törende yerlerini aldılar. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Sarıbıyık, açılış konuşmasında, mezuniyet töreninin tarihi bir an olduğunu belirttiği konuşmasında, yeni üniversite olarak bilgiyi beceriyle bütünleştirme misyonuyla ilk mezunları vermenin onurunu yaşadığını ifade etti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın ev sahipliğinde gerçekleşen törene Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Nuri Koçer, Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, İlçe Kaymakamları, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, sanayi ve iş dünyası temsilcileri, dekanlar, MYO müdürleri, akademisyenler ve SUBÜ çalışanları da katıldı.

ÖĞRENCİ PANKARTLARI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlatılan törene öğrencilerin kortejiyle devam edildi. Diriliş dizisi müziğiyle protokolün ve ailelerin önünden geçen öğrenciler göğüs kabarttı. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğrenci olan Milli Sporcular kortejin en önünde bayrak ve meşale taşıdılar. Teknoloji Fakültesi, Turizm Fakültesi, Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve meslek yüksekokullları sırayla geçişlerini gerçekleştirdiler. Teknoloji Fakültesi’nin Elektrikli Aracının ve TETRA ekibinin büyük ilgi gördüğü yürüyüşte, öğrencilerin birbirinden anlamlı pankartlar da beğeni topladı. Pankartları “Diplomalarımız Şehitlerimize Armağanımızdır”, “ Kampüslü Geldik, Kampüssüz Gidiyoruz”, “Gezip Eğlenecektik, İşten İzin Alıp Geldik”, “1974’ten Beri Buradayız, Sakarya MYO adımızı geri istiyoruz”, “SUBÜ isen kampüs yok, hava bedava” “ Bir an hiç bitmeyecek sandım”, “Hoşçakal Kütüphane, uykusuz geceler, Veysel Abi’nin çayı”.

VALİ NAYİR’DEN KUTLAMA

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, mezun öğrencilerin sevincine ortak olduklarını belirttiği konuşmasında “Aynı zamanda onların ailelerinin mutluluğunu ve onurunu paylaşmaktayız. Bu mezuniyetin bütün öğrencilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Çok kıymetli davetliler görev yaptığımız yerlerin marka değerini oluşturan hususlar içerisinde biz üniversitelerimizin önemli yer tutuğuna inanıyoruz. İllerimiz tarihlerinden, kültürlerinden, sanayilerinden, turizm değerlerinden ve doğal güzelliklerinden feyz alırlar. Aynı zamanda iyi eğitim veren kendini ispatlamış üniversitelerimizle öğretim görevlileriyle, öğrencileriyle o ile de kıymet katarlar ve o ilin tanınmasını sağlarlar. Bu mezuniyetlerde benden önce konuşan konuşmacıların dediği gibi sizlerin mutluluğuna ortak oluyoruz ve hayatta yeni başarıların olmasını temenni ediyoruz. Yine istiyoruz ki buradan ayrılan öğrencilerimiz bu yurdumuzun güzel köşesinin temsilcisi olarak her evde diploma asılı görseler buradaki yaşantıları ve hayatlarını anımsatan bu şehrin güzelliklerini görev yaptıkları yerde anlatan kişi olarak kısmi Sakaryalı olarak gittikleri yerde de buraları unutmasınlar. Önünüzde uzun bir hayat var. Bu zor coğrafyada en önemli ihtiyacımız olan iyi yetişmiş değerlerine sahip gençler olarak ülkemizin ve ailelerimizin beklentileri büyük ve biz inanıyoruz ki öğrencilerimiz bunları fazlasıyla karşılayacak. geleceğimiz emanet edebileceğimiz önemli bireyler olarak kendilerinin ve ailelerinin gururu olacaklar. Ben burada ki eğitim-öğretim hayatınızdaki başarılarınızı da iş hayatınızda da başarılar katacağınıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

YÜCE: “ ‘Fikirler aksiyona dönüşmediği sürece hükümsüzdür.’”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de üniversitenin önemli bir misyon üstlendiğini vurguladığı konuşmasında “ ‘Bilgiyi Beceri ile Bütünleştiren Üniversite’ sloganı bana Üstad Necip Fazıl’ın şu sözünü hatırlatıyor; ‘Fikirler aksiyona dönüşmediği sürece hükümsüzdür.’ Her yeni fikri, ideali eyleme dönüştürmemizin sorumluluğuyla hareket etmeliyiz. Çünkü; bizler ülkemize, milletimize, şehrimize nasıl daha faydalı olabileceğimizin derdiyle dertlenmek, ülkemizi her yönden daha ileri taşımak adına gençlerimizin enerjisine, dinamizmine ve kararlılığına güveniyoruz. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemiz öğrencilerinin ve ailelerinin ilk mezuniyet heyecanına ortak olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ancak şunu asla unutmamalısınız; öğrenmek hayatınızın her anında devam edecek ve sizler her yeni öğrendiğiniz bilgide tecrübe kazanacaksınız. Biliyorsunuz ki; başarının temelinde çok çalışmak, her alanda nitelikli bireyler olmak ve bilginin peşinden gitmek vardır. Üniversitede edindiğiniz ilmin ve bilimin üzerine yenilerini ekleyeceğinize, her alanda kendinizi geliştireceğinize inanıyorum. Mezuniyet heyecanı ile büyük bir mutluluk yaşayan öğrencilerimize hayatları boyunca başarılar temenni ediyorum” dedi.

REKTÖR SARIBIYIK “İŞ DENEYİMİM VAR DİYECEKSİNİZ”

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü de üniversitenin uygulama misyonuyla öğrencilerini iş dünyasıyla birlikte nitelikli bireyler olarak mezun ettiklerini vurgulayarak “ Biz üniversite eğitiminin ilgili alanla, sektörle, iş dünyasıyla birlikte gerçekleşmesinin gerektiğine inandık. Bu kapsamda tüm çevrelerle etkin bir çalışma gerçekleştirdik. “Sahaya inmeden olmaz” dedik ve önce meslek yüksekokullarımızda, ardından yüksekokul ve fakültelerimizde şimdi de lisansüstü eğitimde uygulamalı eğitim modellerini hayata geçirdik. Ailelerin de, çocuklarından ilk defa duyduğu, belki “o da nasıl olacak?” diye sorguladıkları 3+1 ve 7+1, yani en az bir dönem tam zamanlı iş yeri eğitim modelini geliştirdik ve birçok üniversiteye de öncülük ettik. Burada bulunan öğrencilerimiz kendi alanlarıyla ilgili bilgi ve beceriye sahip bir şekilde mezun oluyorlar. Belki birçoğu iş yerinden izin alarak şu an mezuniyet törenine gelebildiler. Çünkü bizim öğrencilerimizin bir kısmı daha mezun olmadan uygulamaya gittikleri iş yerlerinde işe alındılar. Diğer öğrencilerimiz de iş deneyimi kazandıkları için bundan sonraki iş başvurularında bir adım önde olacaklar. Bizler, sizleri kendi dallarınızda iyi yetiştirmeye, günümüz şartlarının gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatmaya çalıştık. “İş deneyimin var mı” sorusuna “daha yeni mezunum” demek yerine, “evet iş deneyimim var” diyecek netlikte mezun oldunuz. Sizler Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin ilk mezunları olarak bu üniversitenin imajını oluşturacaksınız. Sizler, hem kendiniz, hem de sizden sonraki arkadaşlarınız hakkında toplumdaki tanıtımda en önemli etkiye sahip elçilersiniz. Unutmayın ki, bugün alacağınız diplomalarda sizin emeğinizle birlikte ailelerinizin, hocalarınızın, iş dünyasının emekleri de bulunuyor” dedi.

SATSO BAŞKANI ALTUĞ

Üniversite mezunlarının yarını yarının yöneticileri olarak gördüğünü ifade eden SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ da “Genç arkadaşlarım, bugün hayatınızın önemli bir eşiğini başarıyla geride bırakıyorsunuz. Bilginizle, donanımınızla, sosyal bağlantılarınızla Türkiye ekonomisine değer katacağınızdan hiç şüphem yok.Bugün sizlere bakarken, büyük holdinglerin yöneticilerini, Türkiye’nin önemli kurumlarının başkanlarını görüyorum. Ülkemizi geleceğe taşıyacak siyasetçiler, bürokratlar ve elbette ki en başarılı girişimciler sizlerin arasından çıkacak. Yeter ki bu yolda azimle, cesaretle ama en önemlisi hayallerinizle birlikte yürümeyi bilin. Kendiniz için, bu ülke için büyük ve iddialı hayaller kurmaktan çekinmeyin. Çünkü hayalleriniz amaca, amaçlarınız başarıya dönüşür. Bugün düşlediğiniz şeyler yarın bir bakıvermişsiniz sizin hayatınız olmuş. Bakın Mevlana ne güzel demiş, “Testinin içinde ne varsa, dışına o sızar”, “Gül düşünür gülistan olursun…” Bilin ki, bu ülkeyi gülistana çevirmek sizin hayal gücünüze ve azminize bağlı” şeklinde konuştu.

BİRİNCİLER TEŞEKKÜR ETTİ

Üniversite birincisi Salim İbrahim Onbaşı ve Önlisans düzeyinde Üniversite birincisi Mehtap Kırçiçek de birer konuşma yaparak verilen eğitimden dolayı hocalarına ve desteklerinden dolayı ailelerine ve iş dünyasına teşekkür ettiler. Konuşmaların ardından Üniversite Birincisi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nden 4 üzerinden 3,83 not ortalamasıyla Salim İbrahim Onbaşı’ya, Önlisans düzeyinde Üniversite birincimiz Sapanca Turizm Myo Aşçılık Programı’ndan 4 üzerinden 3,82 not ortalamasıyla Mehtap Kırçiçek plaketlerini ve hediyelerini aldılar. Törende ayrıca tüm fakülte, bölüm ve program birincileri de plaket ve hediyeler alarak hocalarıyla fotoğraf çektirdiler. Tören, mezuniyet yeminin ardından havai fişek gösterisi ve müzik eğlencesiyle son buldu.

 

 

 

 

9-14 Eylül 2019 tarihlerinde Yunanistan’ın Atina şehrinde düzenlenen 27. Balkan Bilgisayar Olimpiyatına Türkiye Milli Takım üyesi olarak katılan Sakaryalı öğrenci...
Cankurtaranlar görevlerini tamamladı
Büyükşehir Belediyesi Cankurtaran ekipleri Karasu, Kocaali ve Kaynarca sahillerindeki görevlerini başarıyla tamamladı. Bu yıl cankurtaran ekipleri 60 personel, 40 cankurtaran...
Vali Nayir’den Emektar Baston Ustası Çakıner’e Ziyaret
Vali Ahmet Hamdi Nayir, eşi Hanımefendi Münevver Nayir ile birlikte Erenler ilçesi Kayalar Memduhiye Mahallesi’nde bulunan atölyesinde çalışmalarına devam eden...
“Esnaf ve sanatkarlarımızın her zaman yanındayız”
SESOB Başkanlar Birliği toplantısında konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak esnaf ve sanatkârlarımızın beklentilerine cevap verebilecek, sorunların çözümünde pay...
Öğütlü: İlkyardım eğitimi önemli
Dünya İlkyardım Gününde açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, bilinçsizce yapılan ilkyardımın hasta yada yaralıya yarar yerine...
Sakarya Üniversitesinde Yeni Atamalar
Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) çeşitli görevlere atamalar yapıldı. Öğrenci Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Ahmet Özmen, Bilgisayar Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (BAUM)...
SATSO’dan Girişimcilere Mentorlük Desteği
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Sakarya Hizmet Müdürlüğü arasında Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında mentorluk havuzu oluşturulması amacıyla...
Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Büyük Başarısı
İlimizin en köklü meslek liselerinden biri olan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansının 2019 İmalat Sanayiine...
Merkez Valisi Köse’den Vali Nayir’e Ziyaret
Merkez Valisi Sayın Mesut Köse, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarette Sakarya’yı çok beğendiğini ifade eden...
Abdullah Çiftçi Düşünce Ve Dayanışma Platformunun Konuğu oluyor
Stratejist Abdullah Çiftçi Sakarya Düşünce Ve Dayanışma Platformunun Eylül Ayı Konuğu oluyor. Sakarya Düşünce Ve Dayanışma Platformu Başkanı Hasan demir...
SAÜ’den Korumalı Futbol Milli Takımına 4 İsim
Sakarya Üniversitesi Korumalı Futbol Takımından 3 oyuncu, Milli Takımın İsrail ve İspanya ile oynayacağı Avrupa Şampiyonası Grup Eleme maçlarının kadrosuna...
MHP İlçe ve Arifiye Ülkü Ocaklarından Muhtarlar Derneğine ziyaret
MHP İlçe teşkilatı ve Arifiye Ülkü Ocaklarından  Ariifye Muhtarlar Muhtarlar Derneğine hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirildi. MHP Arifiye İlçe Başkanız Murat...
Hukuk camiası bu kez yeşil sahada bir araya gelecek
Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Sakarya Adliyesi tarafından düzenlenen Resmi Daireler Kurumlar Arası Şühedaya Vefa Futbol Turnuvası’nda yer alan...
Vali Nayir Başak Traktör Fabrikasını Ziyaret Etti
Her hafta Cuma günleri gerçekleştirdiği sanayi kuruluşları ziyaretlerine devam eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Başak Traktör Fabrikasında incelemelerde bulundu. Fabrika...
TÜMSİAD SAKARYA ŞUBEDE BAYRAK DEĞİŞİMİ
Şube Başkanı Ahmet Ölmez, başkanlık görev süresinin dolması nedeniyle görevini Şaban Yener’e devretti. Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Sakarya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ