”Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın…”

“Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır….” Aliya İzzetbegoviç. Bosna Hersek’in doğusunda bulunan Srebrenitsa’da kentinde bundan 24 yıl önce, 1995 yılının Temmuz ayında vahşi bir katliam meydana geldi.Bosna Savaşı esnasında Sırpların 8 bin 372 Müslüman Boşnak erkeği katletmesinin ardından tam 24 yıl geçti. SREBRENİTSA’DA NE OLMUŞTU? İlgili Haber Sakarya Düşünce Ve Dayanışma Platformunun […]

 ”Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın…”

11.07.2019 - 13:10

Güncelleme : 11.07.2019 - 13:10

“Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır….”

Aliya İzzetbegoviç.

Bosna Hersek’in doğusunda bulunan Srebrenitsa’da kentinde bundan 24 yıl önce, 1995 yılının Temmuz ayında vahşi bir katliam meydana geldi.Bosna Savaşı esnasında Sırpların 8 bin 372 Müslüman Boşnak erkeği katletmesinin ardından tam 24 yıl geçti.

SREBRENİTSA’DA NE OLMUŞTU?

Srebrenitsa’nın, 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi.
Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 bin Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar o dönemde toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

 

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın