Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,66 / Satış: 5,69
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

“Girişimci üniversite olmak istiyoruz”

“Girişimci üniversite olmak istiyoruz”
  • 17.07.2019
  • 102 kez okundu
Reklam

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya basını ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

SAÜ Personel Lokalinde düzenlenen toplantıya Rektör Savaşan’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Temel Gürdal, Prof. Dr. Hatem Akbulut, Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Kahraman, Sakarya Teknokent Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, SAÜSEM Müdürü Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu ile Sakarya’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, toplantıda üniversitenin bir yıllık dönemini ve geleceğini değerlendireceklerini belirterek konuşmasına başladı. Sakarya Üniversitesi kampüsünde uygulamaya geçirecekleri Yaşayan Kampüs projesine değinen Savaşan, kampüsün proje sayesinde kütüphane, kongre merkezi ve etkinlikler ile çok hareketli bir noktaya geleceğini söyledi. Kantinlerin ve kafeteryaların donanımlı olması, ders çalışmaya, kitap okumaya ve vakit geçirmeye uygun olması gerektiğine dikkat çeken Savaşan, “Kütüphanelerin sürekli açık olması, spor alanlarının ve kongre merkezimizin salonlarının faal olması önemlidir ama yaşayan kampüs konsepti için yeterli değildir. Öğrencilerimiz ve personelimiz, aileleri ile kampüste hoşça zaman geçirebilmelidirler. Kampüs dersten sonra hızla uzaklaşılacak bir mekân olmaktan çıkarılmalıdır. Personel lokalini personelimizin çocukları ile gelebilecekleri ortama kavuşturduk. Gelecek dönem başına kadar kampüsümüzün sosyal ve ilave spor donatı alanları önemli ölçüde tamamlanmış olacak” dedi.

“Proje aşamalı olarak hayata geçirilecek”

Sakarya Üniversitesi öğrencilerine sosyal dinlence ve eğlence alanları oluşturacak olan projenin aşama aşama tamamlanacağını söyleyen Prof. Dr. Savaşan, “İlk olarak enstitüler kavşağından başlayıp Merkez Kafeteryada sona eren alanda çalışmalar başlamak üzere. Burada öğrencilerin 7/24 yeşil ile iç içe zaman geçirebilecekleri alanlar ve yürüyüş yolu planlıyoruz. Bu güzergâhın merkezinde ise kaliteli ve konforlu ‘Kahve Keyfi’ isminde bir mekân oluşturacağız. Ayrıca bu alanda öğrencilerin açık havada spor yapabilecekleri mekânlar da tasarladık. Üniversiteler kültürlerin de buluştuğu yerlerdir. Öğrencilere yöresel tatları da sunacağımız mekânlarımız olacak. Bu güzergâhın öğretim başlamadan tamamlanmasını planlıyoruz” dedi.

Yaşayan Kampüs Projesinin ikinci aşamasının mevcut kantinleri tek bir konseptte hizmet sunar konuma getireceğini söyleyen Prof. Dr. Savaşan, “Yapmış olduğumuz incelemeler ve görüşmelerde üniversitedeki kantin ve kafeteryaların tek bir konsept ile şekillenmesi ve tüm kantinlerde aynı konfor, kalite ve standartların sağlanmasının gerekliliği ön plana çıktı. Bu yüzden projenin ikinci ayağında tüm kantin ve kafeteryaları tek bir yönetim çatısı altında toplayacağız. Bu amaçla da Üniversite Senatosunun aldığı karar ile Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde bir iktisadi işletme kuruldu. Bu işletme ile tüm kantin ve kafeteryaları üniversite işletecek. Bu işletme tüm alanlarda aynı kalite, konfor, standardı ve asla taviz verilemeyecek hijyeni sağlamamıza imkân sağlayacak” diye konuştu.

“Öğrenciler sosyalleşecek”

Öğrencileri sosyal, kültürel ve spor odaklı olarak destekleyecek Sosyal Transkript uygulamasını başlattıklarını dile getiren Savaşan, bu uygulama ile sosyal etkinliklere katılan öğrencilerin bu kazanımlarının tanınacağını söyledi.

“Girişimci üniversite olmak istiyoruz”

Göreve geldikleri tarihten itibaren Sakarya Üniversitesindeki sorunlara yönelik olarak çalışmaya başladıklarını aktaran Savaşan, eğitim konusunda birtakım eksiklikler olduğunu, önlisans ve lisans ve lisansüstünde genel çatı yönetmelikler yayınlandığını, sektörle entegrasyon, 7+1, UMDE, fakültede sektör dersleri, eğitim laboratuvarları, doktora deneyimli öğrenci gibi konularda çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Girişimcilik endeksinde 21’inci sıraya yükseldiklerini ve Teknokent yarışmaları düzenlediklerini belirten Savaşan, uluslarasılaşma alanında ise sayı ve kalitenin artacağını, Uluslararası Öğrenci Merkezi kurduklarını ve bu merkez sayesinde uluslararası öğrencileri üniversiteye çekeceklerini kaydetti.

“En iyi öğrencileri çekmeliyiz”

Güçlü bir akademik kadroya sahip olduklarını dile getiren Prof. Dr. Savaşan, “Eğitim ve Ar-Ge için akademisyenlerimize destek veriyoruz. Atama ve yükseltme konularına ise özel önem veriyoruz” dedi. Öğrencilerin Sakarya Üniversitesini tercihi konusunda da açıklamalarda bulunan Savaşan, Sakarya Üniversitesine en iyi öğrencileri çekmeleri gerektiğini, bu konuda Sakarya’nın da ihmal edilmeyeceğini, öğrencilerin, yerel ve ulusal basının üniversiteyi ziyaret edebilmeleri amacıyla açık günler uygulaması başlattıklarını kaydetti.

“Sanayi-üniversite işbirliğinde çıtayı yükselttik”

Araştırma alanında da Sakarya Üniversitesinin savunma, otomotiv, siber güvenlik ve tarım gibi birçok sektöre Ar-Ge desteği verecek donanıma sahip olduğunu vurgulayan Rektör Savaşan, “Mukayeseli üstünlüğe sahip olduğumuz araştırma alanlarına odaklanarak ülkemizin politika önceliklerine en yüksek desteği verme çabasındayız. Ar-Ge stratejimizi belirledik. Araştırma merkezlerini gözden geçirdik, teknik ve sosyal alanlarda öne çıkan merkezleri daha fazla destekleyecek şekilde hazırlıklarımızı tamamladık. Teknokentimizle ve TTO ile daha sıkı işbirliği içinde çalışmaya başladık ve sanayi-üniversite işbirliğinde çıtayı yükselttik. Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları başta olmak üzere işbirliğinin önüne çıkabilecek mevzuat düzenlemelerini dikkate alarak gerekli tüm alt yapıyı kurduk” dedi. Patent sayısını artıracak ve ticarileşmeyi sağlayacak bir yapısal yol haritasının eksikliğini gördüklerini belirten Savaşan, “Bunun için cihaz, malzeme ve altyapı envanterini çıkardık, dijital ortama taşıdık. Hem araştırma birimleri arasındaki koordinasyonu artıracak hem de sanayiye yeteneklerimizi gösterebilecek duruma geldik. Artık Türkiye’nin her yerinden sorunu olan sanayicimiz SAÜ ile işbirliği yaparak neleri çözebileceğini rahatlıkla görebilecek” diye konuştu.

“Bilim ödüllerimiz devam edecek”

Sakarya Üniversitesinin yayın, araştırma ve proje konularında oldukça iyi bir performans gösterdiğini kaydeden Savaşan, “Şüphesiz ki alacağımız mesafe de vardır ve motivasyonu diri tutacak bir ekosistemi oluşturmak bizim görevimizdir. Yayın ve proje performansı daha yüksek olan hocalarımıza verdiğimiz bilim ödülleri ve proje takdir belgeleri, uyguladığımız teşvik mekanizmasının bir bileşenidir” şeklinde konuştu.

“Toplam 180 topluluk ile 497 etkinlik düzenlendi”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen öğrenci toplulukları ve destekleri konusunda bir sunum yaptı. Üniversitede toplam 180 topluluk bulunduğu bilgisini veren Gürdal, sosyal sorumluluk ile ilgili 18, fen bilimleri ve bilimsel araştırmalarla ilgili 24, sanat ve kültür ile ilgili 118, spor ile ilgili ise 20 topluluk bulunduğunu söyledi. Öğrenci toplulukları tarafından 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde 207 adet etkinlik düzenlendiğini belirten Gürdal, 2018-2019 Eğitim yılında toplam olarak ise 497 adet etkinlik düzenlendiğini kaydetti.

“Üniversite-Teknokent-sektör işbirliği sürdürülecek”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut da Sakarya Üniversitesinin bir yıllık Ar-Ge faaliyeti konusunda açıklamalarda bulundu. Üniversitede yapılan Ar-Ge çalışmaları ve bilimsel faaliyetlere ilişkin örnek projeler sunan ve öncelikler ile hedefler konularında bilgiler veren Akbulut, Sakarya Üniversitesinin laboratuvar ve bilimsel araştırma konularındaki alt yapı imkânlarının tanıtımının ve aktif kullanımının sağlanması amacıyla çalışma gerçekleştireceklerini, üniversite birimleri ile Teknokent-sektör işbirliğini sürdürülebilir kılmak amacıyla sistem kurulduğunu, Sakarya Üniversitesinin imkânlarını Sakarya, bölge ve ülkenin hizmetine sunmayı amaçladıklarını söyledi.

“Sektör dersleri ile sanayi ve toplum ilişkileri gelişecek”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ise eğitim-öğretim ile ilgili yapılan çalışmaların detaylarını sundu. Prof. Dr. Tonguç, konuşmasında Eğitim-Öğretim Güncelleme ve Değerlendirme Kurulunun aktif hale getirildiğini, yapılan çalışmalar kapsamında ilk iş olarak eğitim-öğretim yönetmeliklerinin elden geçirdiklerini, sektör dersleri ile ilgili yapılan çalışmaların üniversite-sanayi ve üniversite-toplum çalışmalarının gelişmesine katkı yapacağını, Sosyal Transkipt uygulaması ile öğrencilerin eğitimleri boyunca katıldıkları sosyal faaliyetleri belgelendirdiklerini ve Girişimcilik ve Proje Yönetimi dersinin daha işlevsel hale getirildiğini anlattı. Başarılı öğrencilerin SAÜ’ye kazandırılması için “Aday Öğrenci Programını” başlattıklarını aktaran Tonguç, kurdukları Uluslararası Öğrenci Merkez Müdürlüğü birimiyle daha nitelikli ve başarılı uluslararası öğrencilerin SAÜ’ye kazandırılacağını ve uluslararasılaşmaya önem verildiğini kaydetti.

“Girişimcilikte ilerliyoruz”

Sakarya Teknokent Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş ise girişimcilik konusuna ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Girişimcilikte çıktı bazlı bir ilerleme kaydettiklerini, öğrencileri ve akademisyenleri girişimci yapmak için çalıştıklarını aktaran Görmüş, bu konuda G-Fest adında bir yarışma düzenlediklerini ve sonuç odaklı bir Teknokent olma yolunda çeşitli adımlar attıklarını söyledi.

Toplantı, sunumların ardından soru-cevap bölümü ile devam etti.

9-14 Eylül 2019 tarihlerinde Yunanistan’ın Atina şehrinde düzenlenen 27. Balkan Bilgisayar Olimpiyatına Türkiye Milli Takım üyesi olarak katılan Sakaryalı öğrenci...
Cankurtaranlar görevlerini tamamladı
Büyükşehir Belediyesi Cankurtaran ekipleri Karasu, Kocaali ve Kaynarca sahillerindeki görevlerini başarıyla tamamladı. Bu yıl cankurtaran ekipleri 60 personel, 40 cankurtaran...
Vali Nayir’den Emektar Baston Ustası Çakıner’e Ziyaret
Vali Ahmet Hamdi Nayir, eşi Hanımefendi Münevver Nayir ile birlikte Erenler ilçesi Kayalar Memduhiye Mahallesi’nde bulunan atölyesinde çalışmalarına devam eden...
“Esnaf ve sanatkarlarımızın her zaman yanındayız”
SESOB Başkanlar Birliği toplantısında konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak esnaf ve sanatkârlarımızın beklentilerine cevap verebilecek, sorunların çözümünde pay...
Öğütlü: İlkyardım eğitimi önemli
Dünya İlkyardım Gününde açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, bilinçsizce yapılan ilkyardımın hasta yada yaralıya yarar yerine...
Sakarya Üniversitesinde Yeni Atamalar
Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) çeşitli görevlere atamalar yapıldı. Öğrenci Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Ahmet Özmen, Bilgisayar Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (BAUM)...
SATSO’dan Girişimcilere Mentorlük Desteği
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Sakarya Hizmet Müdürlüğü arasında Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında mentorluk havuzu oluşturulması amacıyla...
Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Büyük Başarısı
İlimizin en köklü meslek liselerinden biri olan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansının 2019 İmalat Sanayiine...
Merkez Valisi Köse’den Vali Nayir’e Ziyaret
Merkez Valisi Sayın Mesut Köse, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarette Sakarya’yı çok beğendiğini ifade eden...
Abdullah Çiftçi Düşünce Ve Dayanışma Platformunun Konuğu oluyor
Stratejist Abdullah Çiftçi Sakarya Düşünce Ve Dayanışma Platformunun Eylül Ayı Konuğu oluyor. Sakarya Düşünce Ve Dayanışma Platformu Başkanı Hasan demir...
SAÜ’den Korumalı Futbol Milli Takımına 4 İsim
Sakarya Üniversitesi Korumalı Futbol Takımından 3 oyuncu, Milli Takımın İsrail ve İspanya ile oynayacağı Avrupa Şampiyonası Grup Eleme maçlarının kadrosuna...
MHP İlçe ve Arifiye Ülkü Ocaklarından Muhtarlar Derneğine ziyaret
MHP İlçe teşkilatı ve Arifiye Ülkü Ocaklarından  Ariifye Muhtarlar Muhtarlar Derneğine hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirildi. MHP Arifiye İlçe Başkanız Murat...
Hukuk camiası bu kez yeşil sahada bir araya gelecek
Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Sakarya Adliyesi tarafından düzenlenen Resmi Daireler Kurumlar Arası Şühedaya Vefa Futbol Turnuvası’nda yer alan...
Vali Nayir Başak Traktör Fabrikasını Ziyaret Etti
Her hafta Cuma günleri gerçekleştirdiği sanayi kuruluşları ziyaretlerine devam eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Başak Traktör Fabrikasında incelemelerde bulundu. Fabrika...
TÜMSİAD SAKARYA ŞUBEDE BAYRAK DEĞİŞİMİ
Şube Başkanı Ahmet Ölmez, başkanlık görev süresinin dolması nedeniyle görevini Şaban Yener’e devretti. Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Sakarya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ