”Evcil Hayvanlar Stresi Azaltıyor”

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, evcil hayvanların insanların psikolojisini düzelterek stresinin azaldığını belirtti. PSİKOLOJİK YIPRANMA Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Evcil hayvan sahipleri, sevdikleri hayvan arkadaşları ile vakit geçirmenin stresi azalttığını ve ruh halini iyileştirdiğini uzun zamandır bilmekte ya da yaşayarak deneyimlemektedirler. Yaşlı, yetişkin çocuk demeden , zihinsel sağlık sorunlarıyla yaşayan insanların duygusal rahatlığı ve evcil hayvanlarının getirdiği psikolojik […]

 ”Evcil Hayvanlar Stresi Azaltıyor”

19.08.2019 - 19:40

Güncelleme : 19.08.2019 - 19:40

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, evcil hayvanların insanların psikolojisini düzelterek stresinin azaldığını belirtti.

PSİKOLOJİK YIPRANMA

Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Evcil hayvan sahipleri, sevdikleri hayvan arkadaşları ile vakit geçirmenin stresi azalttığını ve ruh halini iyileştirdiğini uzun zamandır bilmekte ya da yaşayarak deneyimlemektedirler. Yaşlı, yetişkin çocuk demeden , zihinsel sağlık sorunlarıyla yaşayan insanların duygusal rahatlığı ve evcil hayvanlarının getirdiği psikolojik yararları, kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Son zamanlarda artan toplumsal değişimler, insanların apartmanlara taşınması, ataerkil aile düzeninden bireysel aile düzenine hızla geçiş yapılması, insanları psikolojik olarak yıprattı.

ZİNDE VE SAĞLIKLI

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, insanların zihinsel sağlığına ve refahına değerli katkıları nedeniyle evcil hayvanların hasta bakım planlarının bir parçası olması gerektiği sonucuna varıldı. Dünyada evcil hayvan beslemenin psikolojik destek ya da günlük stresi azatlığına dair yeni araştırmalar, bu iddialara daha fazla bilimsel güvenilirlik katıyor. Evcil hayvanlar, insanların günlük stresini, azaltmanın dışında zindelik ve de sağlıklı kalmada destek sağlıyorlar. Bazı ülkelerde yaşlılar bakım evlerine, hastanelere bizzat evcil hayvanlar götürülerek, hastaların moral ve de motivasyonları artırılmaktadır.

EVCİL HAYVAN DESTEĞİ

Yaz sezonu yavaş yavaş sona eriyor. Akabinde son baharla birlikte okullarda açılıyor. Çocuklarda ki, ana stres hormonu olan kortizolde belirgin bir artış beraberinde gelecek. Fakat kedi ve köpeklerle etkileşime giren öğrencilerde, ana stres hormonu olan kortizolde belirgin bir düşüş sağlıyor. Öğrencilerin hayvanlarla etkileşime girmekten hoşlandığını ve daha olumlu duyguları deneyimlemelerine yardımcı olduğunu evcil hayvanların desteğini kullanarak çocuklarımızı okula en mükemmel şekilde hazırlamış oluruz.”

sakaryahalk.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın