SAÜEAH’ta bir ilk daha: Kadavradan böbrek nakli de gerçekleşti

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (SAÜEAH) ilk kez beyin ölümü gerçekleşen hastadan böbrek nakli operasyonu gerçekleştirildi. 13 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da bir hastanede beyin ölümü tanısı konan hastanın ailesi tarafından organları bağışlandıktan sonra bağışlanan organların değerlendirilmesi için zamanla yarışıldı. Sağlık Bakanlığına bağlı Bölge Koordinasyon Merkezi ve Ulusal Koordinasyon Merkezi (UKM) tarafından nakil merkezleri belirlendi. […]

 SAÜEAH’ta bir ilk daha: Kadavradan böbrek nakli de gerçekleşti

16.09.2019 - 18:59

Güncelleme : 16.09.2019 - 18:59

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (SAÜEAH) ilk kez beyin ölümü gerçekleşen hastadan böbrek nakli operasyonu gerçekleştirildi.


13 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da bir hastanede beyin ölümü tanısı konan hastanın ailesi tarafından organları bağışlandıktan sonra bağışlanan organların değerlendirilmesi için zamanla yarışıldı. Sağlık Bakanlığına bağlı Bölge Koordinasyon Merkezi ve Ulusal Koordinasyon Merkezi (UKM) tarafından nakil merkezleri belirlendi. Alınan böbreklerden bir tanesi Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (SAÜEAH) Böbrek Nakli Merkezine ulaştırıldı.
14 yıl sonra şifa buldu
Yaşanan süreçle ilgili bilgi veren SAÜEAH Böbrek Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Hamad Dheir “Sağlık Bakanlığı UKM tarafından 5 kişilik hasta aday listesi gönderildi. Gece saat 01:00 civarında böbrek alıcı adaylar arandı. Hastalar merkezimize ulaşır ulaşmaz gerekli testleri yapıldı. Yapılan testler H.B. isimli diyaliz hastasına uyumlu olarak değerlendirildi. Tam 13 yıl 9 aydır haftada 3 gün dörder saat diyaliz makinesine bağlı yaşayan hastanın böbrek nakli operasyonu başarıyla gerçekleşti.” dedi.
Başarıyla gerçekleşti
Operasyonu Prof. Dr. Fehmi Çelebi, Doç. Dr. Fatih Altınportakal, Op. Dr. Necattin Fırat ve Op. Dr. Emrah Akın tarafından gerçekleşti. Hasta hakkında bilgi veren Op. Dr. Necattin Fırat, operasyonda herhangi bir komplikasyon yaşanmadığını belirterek “Başarılı geçen operasyonun ardından idrar çıkışı böbreği takar takmaz hemen başladı, hastamızın genel durumu çok iyi, kendisini bir gün yoğun bakımda tuttuktan sonra servisimize aldık.” diye konuştu. Organ bekleyen binlerce hasta olduğunu belirten İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Sipahi, 5 hastadan sadece bir tanesine kadavradan böbrek nakli gerçekleştirildiğini dile getirerek, organ bağışının arttırılması için daha çok çalışma yapılması gerektiği vurguladı.
Nakil için kayıt şart
4 Nisan 2019 tarihinden beri 17 canlı böbrek nakli operasyonu gerçekleştirildiğini söyleyen Prof. Dr. Fehmi Çelebi, sözlerine şöyle devam etti: “Sakarya ilimizde bini aşkın diyaliz hastası var ve bunların en az %35-40’ı böbrek nakli olabilecek durumda. Tüm hastalarımızın kadavradan böbrek nakli olmaları için merkezimize kayıt yaptırmaları gerekir.” dedi.
Öğütlü ziyaret etti
Böbrek nakli gerçekleşen hastayı ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, hasta hakkında bilgi aldı. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez kadavradan böbrek nakli operasyonu gerçekleşmesinden dolayı son derece mutlu olduğu söyleyen Öğütlü, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Çakar başta olmak üzere tüm ekibi tebrik etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın