Karabey Aydoğan’dan ‘ARİFİYE KÖY ENSTİTÜSÜ’ Kitabı

Arifiye Mezunu Karabey Aydoğan’ın uzun yıllardan beri üzerinde çalıştığı ‘Uygarlığın Tuğlası ARİFİYE KÖY ENSTİTÜSÜ ‘ adlı 776 sayfalık kitabı Ekim Ayında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanıyor. Arifiye Mezunları Tuzla Buluşmasında Uzun emekler vererek hazırladığı yeni kitabını Arifiye Mezunlarına tanıtan Karabey Aydoğan,eserine ‘Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü’ ismini verdiğini söyledi. Kitabın kapağından:“1937 yılında, Kocaeli’nin Arifiye […]

 Karabey Aydoğan’dan ‘ARİFİYE KÖY ENSTİTÜSÜ’ Kitabı

08.10.2019 - 17:31

Güncelleme : 08.10.2019 - 17:31

Arifiye Mezunu Karabey Aydoğan’ın uzun yıllardan beri üzerinde çalıştığı ‘Uygarlığın Tuğlası ARİFİYE KÖY ENSTİTÜSÜ ‘ adlı 776 sayfalık kitabı Ekim Ayında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanıyor.

Arifiye Mezunları Tuzla Buluşmasında Uzun emekler vererek hazırladığı yeni kitabını Arifiye Mezunlarına tanıtan Karabey Aydoğan,eserine ‘Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü’ ismini verdiğini söyledi.

Kitabın kapağından:“1937 yılında, Kocaeli’nin Arifiye köyünde kurulan Köy Eğitmenleri Kursu ile ilk tohumları atılan ve 1940 yılında hayata geçirilen Arifiye Köy Enstitüsü, tıpkı diğer enstitüler gibi işe ve üretime dayalı, bilim-sanat merkezli, bir bütün olarak bireyi yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitim kurumudur.Arifiye Köy Enstitüsü, sadece eğitim-öğretim verilen ve duvarlardan ibaret bir yapı değildir. Farklı topraklardan, köylerden; kendi gelenekleri, mirasları, yaşama alışkanlıklarıyla gelen öğrenciler, burada edindikleri teorik bilgilerin yanı sıra azımsanmayacak düzeyde bir “hayat bilgisi” edinirler. Geleceğin nice öğrencilerine yol gösterecek, eğitim verecek, onların da hayatlarını aynı ilkeler çerçevesinde kurabilmelerini sağlayacak Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyet esaslarına bağlı donanımlı birer eğitimci olarak yetişirler.Arifiye İlköğretmen Okulu’nda eğitim almış Karabey Aydoğan’ın hazırladığı Arifiye Köy Enstitüsü, başta enstitünün kurucu müdürü Süleyman Edip Balkır olmak üzere, Arifiye’de görev almış, eğitimini burada tamamlamış, ziyaret ya da başka amaçlarla burada bulunmuş pek çok kişinin gerek yazılı, gerek sözlü beyanlarından ve çeşitli kaynaklardan yararlanarak geniş bir çerçeve çiziyor. Kuruluş aşamasında, enstitülerin kapandığı döneme kadar olan süreci, uzun yıllar süren bir araştırmaya, yazılı belgelere ve zengin bir görsel arşive dayanarak inceliyor. Köy Enstitüleri projesinin önemine bir kez daha vurgu yaparken, Arifiye özelinde, eğitim tarihine ciddi bir katkıda bulunuyor.”

Karabey Aydoğan’ın ‘Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü’ ismini verdiği eserini tüm kitapçılardan temin edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın