SAÜ’de “Algoritmalar ve Hayatımız” konusu ele alındı.

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince (SASGEM) düzenlenen konferansa bu hafta Bilal Eren katıldı. Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapılan konferansta “Algoritmalar ve Hayatımız” konusu ele alındı. Algoritmayı “belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol” olarak tanımlayan Eren, ilk algoritmanın el-Harezmî tarafından “Hisap el-cebir ve el-mukabala” kitabında sunulduğu […]

 SAÜ’de  “Algoritmalar ve Hayatımız” konusu ele alındı.

24.10.2019 - 18:30

Güncelleme : 24.10.2019 - 18:34

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince (SASGEM) düzenlenen konferansa bu hafta Bilal Eren katıldı.

Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapılan konferansta “Algoritmalar ve Hayatımız” konusu ele alındı.

Algoritmayı “belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol” olarak tanımlayan Eren, ilk algoritmanın el-Harezmî tarafından “Hisap el-cebir ve el-mukabala” kitabında sunulduğu bilgisini verdi. Dünyada en çok satan kitabın Kur’an-ı Kerim, ikinci kitabın ise İncil olduğunu söyleyen Eren, “Kaos illa kötü anlamda olmaz, iyi anlamda da kaos olabilir” dedi. Sosyal medyadan fenomen olup ayda çok yüksek miktarlarda para kazanan çocuklara dikkat çeken Eren, Eric Schmidt’in “İnternet insanoğlunun anlamadan inşa ettiği ilk şey, şimdiye kadar yaşamış en büyük anarşi denemesidir” sözünü örnek verdi.

İnternet erişim oranının her geçen yıl daha da arttığını söyleyen Eren, 2000 yılından 2017 yılına kadarki internet erişim oranını göstererek, 2000 yılında internete erişim oranının yüzde 6.8, 2017 yılında ise yüzde 50’e yükseldiğini ve burada sürekli bir artış olduğunu kaydetti. İnternette toplumsal etkiden bahseden Bilal Eren, Türkiye’de 2018 yılının arama trendlerini gösterdi. Eren, dizi alanında en çok arananın “Sen Anlat Karadeniz” olduğunu belirterek, genel aramalarda “dolar”,  kişi olarak da “Mina Başaran” kelimelerinin ilk sırada yer aldığını söyledi. Eren, bunun yanında 2014 yılında Belçika’da en çok aranan kelimenin “İslam” olduğunu söyledi.

Türkiye’de seçim öncesi yaşanan olumsuzluklara dikkat çeken Eren, kadın tacizcileri ve terör olayları gibi kötü haberlerin seçim öncesi neden arttığını açıkladı. Eren, katılımcılara Alexander Nix’in ‘5 kıtada 200’den fazla seçim kampanyasında çalıştık, farklı senaryolarla eğlendik’ sözünü hatırlatarak, katılımcılardan bu sözün üzerinde düşünmelerini istedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın