Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı yapıldı

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Tütün ve Diğer yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi ve Ruh Sağlığı Birimi tarafından Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi. Sen Otel’de gerçekleşen çalıştaya, Vali Ahmet Hamdi Nayir, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Sağlık […]

 Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı yapıldı

24.10.2019 - 14:02

Güncelleme : 24.10.2019 - 14:02

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Tütün ve Diğer yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi ve Ruh Sağlığı Birimi tarafından Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi.

Sen Otel’de gerçekleşen çalıştaya, Vali Ahmet Hamdi Nayir, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, akademisyenler, daire müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Bağımlılık, toplumumuzun hem buğünü hem de geleceğini tehdit eden bir sorun haline gelmiştir.Uyuşturucu, tütün ,alkol ve davranışsal bağımlılıklarla mücadele konusunda ilimizde faaliyetlere devam edilmektedir. Bu bağlamda; 16 Ekim 2019 tarihinde ilimizin coğrafi yapısı, tarihi ve kültürüne göre yerel stratejileri belirlemek ve yürütülmesi planlanan projelere yön vermesi amacıyla “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Sağlık Bakanlığı tarafından bağımlılıkla mücadele konusunda etraflıca araştırmalar yapıldığını ve iller bazında böylesi çalıştaylar düzenlendiğini belirterek, Sakarya’nın 2017 yılındaki Küresel Gençlik Tütün Araştırmasında en az bir defa sigara kullananlar bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde yüzde 23,1’lik oranla 4. sırada bulunduğunu kaydetti. Öğütlü, tütün kullanımı ile internet ve teknoloji bağımlılığına çok yatkın olan 13 yaş ve altındaki çocuklarımız için özel çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ederek, “Geçen ay Sayın Valimizin başkanlığında gerçekleştirilen Bağımlılıkla Mücadele Toplantısında kurumlar arası işbirliğine önem verilerek etkili çalışmalar yapılmasına dair kararlar alındı. Özellikle çözüm odaklı çalışmalar yapmak üzere ülkemizin birçok yerinden alanında uzman akademisyenleri çalıştaya davet ettik. İlimizdeki kurum-kuruluş yetkililerin görüşleri de bizim için önemli.” diye konuştu.
“Bağımlılıkla Mücadele Toplantısında önemli kararlar aldık”

Böylesi önemli bir konudaki çalışmalara katkı sağlamak üzere ülkemizin farklı yerlerinden İlimize gelmiş akademisyenleri ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir “Her gün artan çeşitliliğiyle bugünümüzü ve yarınımızı etkileyerek önemli problemler oluşturan bağımlılıkla mücadele dünyanın gündeminde de var, ülkelerin gündeminde de var, dolayısıyla İlimizin gündeminde de olması gereken bir konudur. Kurullar aracılığıyla yaptığımız toplantılarda da, yapılan çalışmalar neticesinde gelinen noktanın bir fotoğrafını aldık, neler yapılması gerektiği konusunda çalışmalarımız ve mücadelemiz devam ediyor. Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğimiz Bağımlılıkla Mücadele Toplantısında alınan kararlardan birisi de, böyle bir çalıştayın düzenlemesi konusu olmuştu, bugün burada da bunu icra etmiş oluyoruz. Önleyici hizmetler konusundaki çalışmaların başarıyla uygulanması, bu konuda bizlere önemli kazanımlar sağlayacaktır. Özellikle ailelerin tehlikenin farkında olup çocukları üzerindeki takibinin ve dikkatinin yoğun olması, bu mücadelede önemli bir yer tutuyor. Eğer toplumda bir farkındalık oluşturabilirsek, sorunun çözümüne de büyük kolaylık sağlamış oluruz.” dedi.

“Kişilerin hayatını faydalı şeylerle doldurmalıyız”

Bağımlılıkla mücadelede herkese düşen farklı görevler olduğunu dile getiren Vali Nayir, Merkezi yönetime düşen görevlerin yanında yerel yönetimlere ve üniversitelere düşen görevlerin olduğunu ifade etti. Vali Nayir konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu mücadelede sivil toplum kuruluşlarına düşen görevler de vardır. Dolayısıyla asıl başarı, birlikte hareket edip ekip çalışması yapabilmekle mümkündür. Bu salonda da konuya hâkim olan temsilcilerimiz bulunuyor. Bu çalıştaydan çıkacak sonuçlarla herkes üzerine düşeni yaptığı takdirde, bu alanı olabildiğince temiz tutup kişilerin hayatını faydalı şeylerle doldurduğumuz ve zararlı şeylere en az yeri bıraktığımız takdirde, başarılı olacağımıza inanıyorum. Ancak bir kere müptelası olmuş, bağımlısı olmuş kişiler için de yapılacak çok fazla işimiz olduğunu söyleyebiliriz. İlimizde güzel çalışmalara imza atan Sağlık Teşkilatımız ve Yeşilay, bu konuda örnek olacak çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Bundan sonra da en başta önleyici tedbirleri daha fazla dikkate alıp, bağımlılığı oluşmuş kişilerin aileleri ile işbirliği yaparak, toplumla işbirliği yaparak bağımlıları bu bataktan kurtarmak için daha fazla gayret sarf etmemiz gerekiyor” İlimizden ve ülkemizin çeşitli üniversitelerinden çalıştaya katılan akademisyenler ile bu alanda görev yapan yetkililer, gruplar halinde oturumlar gerçekleştirirken program sunumlarla devam etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın