Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kanser Farkındalık Etkinliği ilgi ile izlendi…

31 Ekim Perşembe günü Arifiye Belediyesi Kültür Merkezinde saat:14.00’te  gerçekleştirilen Kanser Farkındalık Etkinliğine Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Ana Bilim dalından Prof.Dr. Hasan Salih Sağlam ve Genel Cerrahi Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Fehmi Çelebi konuşmacı olarak katıldı.                 Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları ile Aziz Şehitlerimizin anısına saygı duruşu […]

 Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kanser Farkındalık Etkinliği ilgi ile izlendi…

01.11.2019 - 15:01

Güncelleme : 04.11.2019 - 12:04

31 Ekim Perşembe günü Arifiye Belediyesi Kültür Merkezinde saat:14.00’te  gerçekleştirilen Kanser Farkındalık Etkinliğine Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Ana Bilim dalından Prof.Dr. Hasan Salih Sağlam ve Genel Cerrahi Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Fehmi Çelebi konuşmacı olarak katıldı.

                Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları ile Aziz Şehitlerimizin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinliğe; Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Ak Parti Arifiye ilçe Başkanı Ali Başar, CHP İlçe Başkanı Ali Gökpınar,İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Yrd.Doç.Dr.Ali Güvey, Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk, İlçe Sağlık Müdürü Dr.Ayşin Kurban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç ve Şube Müdürleri, ARSİADER başkanı Fatih Fahri Yeter, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri, Mahalle Muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

                İlk olarak Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün Meme Kanserine dikkat çekmek amacıyla kendi personeli tarafından çekilen “Farkındalık Videosu” gösterildi.

Arifiye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşin Kurban konuşmasında; “Kanser; teşhisi konulduğunda sadece yakalanan kişiyi değil tüm aile bireylerini derinden etkileyen ve aile olarak birlikte mücadelesi yapılan bir hastalık olduğundan, öncesinde tüm aile bireylerinin kanser konusunda bilgi sahibi olması ve ortak bir farkındalık geliştirilmesi çok önemlidir.

Bu kapsamda Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türü olan meme kanseri ve Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen prostat kanserine, aileyi bir bütün olarak ele alarak birlikte dikkat çekmek amacıyla;

Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Arifiye Belediyesi’nin de destekleriyle; Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayında  “BİRLİKTE FARKINDAYIZ” sloganıyla,  tüm aile bireylerinin yakalanma riskleri en yüksek olan bu iki kanser türü hakkında, yakalanınca madem ki tüm aile birlikte mücadele veriyor,  o zaman hem kadın hem de erkeklerin birlikte bilgi sahibi olması ve ortak bir farkındalık geliştirmesi düşüncesi kapsamında, SEAH Üroloji ABD dan Prof.Dr.  Sayın Hasan Salih Sağlam ve SEAH Genel Cerrahi ABD dan  Prof.Dr. Sayın Fehmi Çelebi hocalarımız  bu gün  halkımızla buluşuyor.” dedi.

SEAH Genel Cerrahi ABD’dan Prof.Dr. Fehmi Çelebi tarafından Meme Kanseri hakkındaki sunum gerçekleştirildi.  Ortak farkındalık oluşturulması kapsamında ardından SEAH Üroloji ABD dan Prof.Dr. Hasan Salih Sağlam da Prostat Kanseri hakkındaki sunumu yaptı.

Meme ve Prostat kanserinin günümüzde en sık görülen kanser türleri olduğunu, sigara, alkol kullanımı, genetik nedenler ve hormonlu gıdalar, tarımda kullanılan ilaçlar ile hareketsiz yaşam tarzının kanserin hızla artmasında büyük etkisi olduğunu belirten konuşmacılar, hastalığın tedavisinde erken tanının önemine işaret ederek, meme kanserinde öncelikle bireylerin kendi kendini elle düzenli kontrol etmesini önerdi. Prostat kanserinin ise, ancak kan testleri ile tespit edilebildiği, bu bakımdan düzenli olarak kan testi yaptırılması önerildi.   

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın