Kartepe’de Ceviz Çiftliğini Ziyaret Etti.

Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Türkiye’nin en büyük ceviz çiftliği olan Kocaeli’nin Kartepe İlçesinde bulunan Ataman Çiftliğini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.  Ziyaretleri sırasında Kaymakamımıza İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek ve Ziraat Mühendisi Hasan Bektaş eşlik etti. Kaymakamımız Ataman Çiftliği   Yetkilisi Savaş Demircioğlu   tarafından karşılandı.   Ataman Çiftliği   Yetkilisi Savaş Demircioğlu  Ataman Çiftliğinin, […]

 Kartepe’de  Ceviz Çiftliğini Ziyaret Etti.

07.11.2019 - 18:46

Güncelleme : 07.11.2019 - 18:46

Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Türkiye’nin en büyük ceviz çiftliği olan Kocaeli’nin Kartepe İlçesinde bulunan Ataman Çiftliğini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 

Ziyaretleri sırasında Kaymakamımıza İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek ve Ziraat Mühendisi Hasan Bektaş eşlik etti. Kaymakamımız Ataman Çiftliği   Yetkilisi Savaş Demircioğlu   tarafından karşılandı.   Ataman Çiftliği   Yetkilisi Savaş Demircioğlu  Ataman Çiftliğinin, Kocaeli İli Kartepe İlçesinde 1996 yılında kurulduğunu, 150 hektar arazi üzerinde 25000 Chandler ve 5000 Fernor ceviz ağacı ile Türkiye’nin en büyük ceviz çiftliği olduğunu, UC Davis California firması uzmanları ile çalışmakta olduklarını, yüksek kalitedeki mahsul ve 2013 yılı itibariyle fidanları satışa sunduklarını, ithal hasat makineleri ( silkeleme ve ceviz toplama makineleri ) ile cevizlerde kurtlanma, küflenme ve renginde kararmaya sebep olmadan hasat suresini kısaltmakta ve sahip olduğu, Türkiye’deki tek ceviz kurutma tesisi ile tüm dünyanın kabul ettiği ideal, %8 nem oranını sağladıklarını böylelikle cevizlerin, kalitede herhangi bir bozulmaya sebep olmadan uzun süre depolandığını, ağırlıklı olarak Chandler üretimi ve satışı yaptıklarını ifade etti.
Ayrıca Ataman Çiftliği   Yetkilisi Savaş Demircioğlu İlçemizde  Chandler cevizini üretecek yetiştiriciler için bazı teknik bilgiler verdi. En uygun dikim normunun 8X6 metre olacağından ilkbahar geç donlarından etkilendiğinden bahsederek en uygun dikim zamanının Aralık-Ocak Aylarında olabileceğinden bahsederek bölgeye uygun çeşit dikimi konusunda üreticilerimizi dikkatli olması konusunda uyardı.
Sayın Kaymakamımız, İlçemizin ceviz üreticiliği için son derece elverişli bir iklim yapısına sahip olduğunu orta ve uzun vadede yüksek gelir getiren ürün yapısına sahip olduğunu ifade ederek Ataman Çiftliğinde ceviz yetiştiriciliği konusunda  her türlü teknolojik ekipmandan faydalanıldığı ve diğer ceviz üreticileri için örnek bir tesis olduğunu belirtti.  

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın