Örnek Kivi Bahçelerini Ziyaret Ettiler

Arifiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinesinde  28 Kasım 2019 günü İlçemizde kivi ve ceviz yetiştiriciliği yapan önder çiftçilerimiz, kivi ve ceviz yetiştiriciliği konusunda bilgilendirmek amacıyla Yalova İlinde bulunan örnek işletmeleri ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü ziyaret ettiler. Ziyarette;  Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, İlçe Tarım ve Orman […]

 Örnek Kivi Bahçelerini Ziyaret Ettiler

30.11.2019 - 12:25

Güncelleme : 30.11.2019 - 12:25

Arifiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinesinde  28 Kasım 2019 günü İlçemizde kivi ve ceviz yetiştiriciliği yapan önder çiftçilerimiz, kivi ve ceviz yetiştiriciliği konusunda bilgilendirmek amacıyla Yalova İlinde bulunan örnek işletmeleri ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü ziyaret ettiler.
Ziyarette;  Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürü Yavuz Ağı, Ziraat Mühendisi Hasan Bektaş, önder çiftçilerimiz Ali Bat, Seyit Ahmet Baş, Fatih Şahin, Ömer Cansız, Sami Tırnova katıldı.   İlk olarak Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı eşliğinde Yalova Şubaşı Beldesinde bulunan  kivi bahçeleri ve soğuk hava depolarını  ziyaret eden Sayın Kaymakamımız ve beraberindekiler  burada incelemelerde bulunarak Birsu Soğuk Hava Deposu Yetkilisi Gazi Kartal’dan bilgiler aldılar.   Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, kivinin Subaşı Beldesinin gözde tarım ürünü olduğunu, Yalova İlinde bulunan 7 000 dekar kivi bahçesinin 6 000 dekarının Subaşı beldesinde bulunduğunu, Subaşı beldesinde bu yılki kivi hasatının yaklaşık 24 000 ton olduğunu, Subaşı Beldesinde yıllık kivi üretiminden elde edilen gelirin yaklaşık 96.000.000 TL olduğunu, Arifiye İlçesinin de Subaşı Beldesi ile benzer iklim ve toprak özelliklerine sahip olduğunu bununda kivi üretimi için son derece elverişli olduğunu ifade etti.
Daha sonra  Bir Su Soğuk Hava Deposu Yöneticisi Gazi Kartal, kivi yetiştiriciliğinde soğuk hava deposunun olmasının son derece önemli olduğunu belirterek  hasat edilen kivinin 3-6 ay arasında muhafaza edilebildiğini, Birsu Soğuk Hava Deposunun 10 000 ton kapasiteye sahip olduğunu belirterek yapmış oldukları çalışmaları  Sayın Kaymakamımız Bekir Dınkırcı ve beraberindeki heyete uygulamalı göstererek açıklamalarda bulundu.   Sayın Kaymakamımız Bekir Dınkırcı ve beraberindeki heyet, Subaşı Beldesinde bulunan Subaşı Eski Belediye Başkanı İsmail Fidan’a ait kivi bahçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Subaşı Eski Belediye Başkanı İsmail Fidan kivi yetiştiriciliği hakkında bilgiler vererek toprak tahlili yaptırmanın ve toprak yapısının kivi yetiştiriciliğinde önemli olduğunu, kivi için uygun dikim aralığının 5 X 2,5 metre olduğunu, kivinin yüksek su ihtiyacının bulunduğunu ancak kök bölgesindeki fazla suyun tahliye edilmesi gerektiğini, dekar başına 80 ağaç dikilmesi gerektiğini, dişi-erkek bitki oranının son derece önemli olduğunu belirterek ideal oranın 8/1 olduğunu ifade etti.   Ardından yine Subaşı Beldesinde bulunan Trabzon Hurması Üreticisi Abdullah Türeli’ye ait üretim alanını ziyaret eden Sayın Kaymakamımız Bekir Dınkırcı ve beraberindeki heyet, Mustafa Tunalı tarafından ülkemizde ilk defa üretimi yapılan rojo brillante  Trabzon Hurması çeşidi hakkında bilgilendirildi.  
Daha sonra Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü geçen Sayın Kaymakamımız ve beraberindeki heyet, Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz tarafından karşılandı.
Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünün meyvecilik, bağcılık, sebzecilik, süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, bitki Sağlığı ile toprak ve su kaynakları konularında ulusal seviyede hizmet verdiğini, görevli oldukları konularda faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlar, kamu ve özel kurum, kuruluşları ve STK’larla bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde Ar-Ge çalışmalarında işbirliği yaptıklarını, araştırma projeleri hazırladıklarını, yürüttüklerini ve bu projelerde görev aldıklarını, ıslah ve yetiştirme teknikleri ile pazar talepleri doğrultusunda yeni çeşit, hat, verim ve kaliteyi geliştirdiklerini, hastalık, zararlı ve olumsuz çevre koşullarına dayanıklılığı artırmak, bu görevleri yaparken biyoteknoloji gibi yeni teknik ve teknolojileri kullanarak temel ve uygulamalı araştırmalar yaptıklarını, tarımsal mekanizasyon ve bilgi teknolojileri, hassas tarım teknikleri veya erken uyarı sistemleri ile bitki besleme ve zirai mücadelede etkinliği arttırma, hasat ve hasat sonrası ürün kayıplarını azaltacak araştırmalar yaptıklarını, ıslah çalışmaları sonucunda geliştirilen çeşit veya hatları tescil ettirmek, ıslah materyalinin devamlılığını sağlamak ve geliştirdiği çeşitlerin elit ve orijinal kademede tohumluk üretimini gerçekleştirdiklerini, baz materyali muhafaza etmek, talep eden fidancılara nitelikli çoğaltım materyali sağladıklarını, gıda güvenilirliği ve fonksiyonel gıda konularında araştırmalar yaptıklarını, tarımda suyun etkin kullanımı için uygun yöntem ve teknoloji geliştirdiklerini, bitki besin maddeleri ile toprak düzenleyicilerin toprak verimlilik ve kalitesine etkilerini araştırmak ve uygun gübreleme tekniklerini geliştirdiklerini, araştırma sonuçlarının uygulamaya aktarılması amacıyla İl müdürlükleri, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaptıklarını, ortak programlar düzenlediklerini, çiftçi şartlarında demonstrasyonlar kurduklarını, yayım çalışmalarına katkıda bulunduklarını, teknik düzeyde bölgesel, ulusal ve uluslararası seminer, konferans, sempozyum, kongre, çalıştay vb. bilimsel toplantılar ve eğitim programları düzenlediklerini ifade etti.
Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Mühendis Dr.Erdal Orman, Mühendis Dr. Arif Atak ve Mühendis Erdal Kaya tarafından ceviz, kivi, geofitler (soğanlı yumrulu bitkiler v.b.) hakkında Sayın Kaymakamımız ve beraberindeki heyete sunum yaptılar.   Sunumlarda; ceviz ve kivi yetiştiriciliği hakkında teknik bilgiler verilerek ceviz ve kivinin ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağladığını ancak ülkemizde hedeflenen üretimin henüz sağlanamadığı bunun için ceviz ve kivi yetiştiricilerinin bilgilendirilerek üretim alanlarının arttırılması, birim alandan yüksek geliri getiren bu ürünlerin tanıtımının yapılarak üreticilerin ceviz ve kivi yetiştiriciliğine teşvik edilebileceğini belirtildi.   İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Arifiye İlçemizin sahip olduğu toprak ve iklim yapısı ile ulaşım kolaylığı dikkate alındığında kapama kivi, ceviz, Trabzon hurma bahçelerinin son derece verimli ve kazançlı olduğunu belirterek bu konuda çiftçilerimizi ve işadamlarımızı yatırım yapmaya davet etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın