Arifiye’nin Mahalle Muhtarları Gölbaşında buluştu

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Arifiye Gölbaşında bulunan Bahçem Restoranında kahvaltılı toplantı programı düzenlendi.. Toplantıya Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Arifiye Belediye Başkanı Sayın İsmail Karakullukçu, Arifiye Belediye Başkan Yardımcısı Lütfi Tansı, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Taki Demir, Arifiye Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr.Emre Yılmaz, İlçe Jandarma Komutan V. Niyat Şıkoğlu, İlçe Emniyet Müdür V. Güven […]

 Arifiye’nin Mahalle Muhtarları Gölbaşında  buluştu

18.10.2021 - 22:57

Güncelleme : 18.10.2021 - 22:57

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Arifiye Gölbaşında bulunan Bahçem Restoranında kahvaltılı toplantı programı düzenlendi..


Toplantıya Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Arifiye Belediye Başkanı Sayın İsmail Karakullukçu, Arifiye Belediye Başkan Yardımcısı Lütfi Tansı, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Taki Demir, Arifiye Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr.Emre Yılmaz, İlçe Jandarma Komutan V. Niyat Şıkoğlu, İlçe Emniyet Müdür V. Güven Alan,  İlçe Müftüsü Hasan Rahmi Düzenli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşin Kurban, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek,  İlçe Yazı İşleri Müdürü Mehmet Akbulut, İlçe Yazı İşleri Şefi Kenan Özer, İlçe Nüfus Müdürü Metin Genç, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hakan Tanıl, İlçe Tapu Müdürü Aydın Arit, Muhtarlar Derneği Başkanı ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Yusuf Yavuz, Ahmediye Mahallesi Muhtarı Nedim Yılmazer, Arifbey Mahallesi Muhtarı Nurettin Güreş, Aşağı Kirazca Mahallesi Muhtarı Vasfi Çalışkan, Çaybaşıfuadiye Mahallesi Muhtarı Ayhan İnan, Çınardibi Mahallesi Muhtarı Tuncay Kaya, Fatih Mahallesi Muhtarı Rahmi Aydın, Hacıköy Mahallesi Muhtarı Ahmet Yılmaz, Hanlıköy Mahallesi Muhtarı Mustafa Ayaş, Hanlı Merkez Mahallesi Muhtarı Selahattin Gözyuman, Hanlı Sakarya Mahallesi Muhtarı Yüksel Toru, Karaaptiler Mahallesi Muhtarı Özkan Harmanlı, Karaçomaklar Mahallesi Muhtarı Mehmet Demircioğlu, Kemaliye Mahallesi Muhtarı Nedret Kulaksız, Kışlaçay Mahallesi Muhtarı Cemal Aldemir, Kirazca Mahallesi Muhtarı Samet Çetin, Neviye Mahallesi Muhtarı Şeref Çakır, Türkçaybaşı Mahallesi Muhtarı Şaban Balçık ve Yukarı Kirazca Mahallesi Muhtarı Hasan Dişli katıldı.


Toplantıda bir konuşma yapan Kaymakamımız Bekir Dınkırcı; yaşadıkları ve görev yaptıkları mahallelerin her türlü sorununu ilgili yerlere aktarma ve takip etme görevini gerçekleştiren muhtarlarımız, görev yaptıkları mahallelerdeki vatandaşlarımızın kamu hizmetleriyle buluşturulması noktasında, halk ile devlet arasında bir köprü görevi üstlenip son derece önemli bir görev yaptıklarını söyleyerek, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü tebrik ettti.


 Kaymakam Dınkırcı;’2021/2022 I. Dönem Eğitim Öğretim Yılının Üst Makamlardan gelen ve gelecek olan karar tedbir ve önerilere göre hareket ederek pandemi kurallarına göre tüm okullarımızın yapılan çalışmaları  gözden geçirmelerini konuyla ilgili; Belediye Başkanlığı, Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile diyolog halinde olunmasını; Salgınla mücadelede maske, mesafe ve temizliğe uyulması isteyerek;  Pandemi kurallarına uygun olarak kantin ve okul servis araçlarının denetlenmesini, okul içerisi ve okul çevresinin güvenliği açısından okul müdürlüklerin gerekli tedbirleri alınmasını, ihtiyaç halinde bölgesine göre Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile koordineli çalışma yürütülmesini; Öğretmen, öğrenci ve veli koordinasyonuna ağırlık verilmesini, sınavlara yönelik rehberlik ve okul kursu çalışmalarına ağırlık verilmesini ifade etti.


Kaymakam Bekir Dınkırcı; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Üniversitelerde Güvenlik Tedbirleri konulu genelgesine istinaden ve bu bağlamda 2021/2022 Eğitim Öğretim Yılında belirtilen tedbir ve önerilere göre hareket edilmesi, pandemi kurallarına göre hareket edilerek yapılan çalışmaların güncel tutulmasını, Emniyet ve asayiş hizmetlerinde önleyici asayiş hizmetleri ve devriyeye önem verilmesini kamera güvenlik sistemlerinin yaygınlaştırılmasının önemini açıklayarak; Emniyet ve asayiş hizmetleri konusunda konunun tüm paydaşlarıyla diyalog halinde olunmasını da istedi.


Toplantıda Arifiye İlçemizdeki Koronavirüsle ilgili rakamları açıklayarak maske, mesafe, temizlik ve aşı çalışmalarının önemi örneklerle açıklanırken, Özellikle aşılama çalışmasında İlçe Sağlık Müdürlüğü, diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ve önemi de vurgulandı.


Kaymakamı Bekir Dınkırcı; 2021 yılının İçişleri Bakanlığınca Afet yılı ilan edildiğini ifade ederek İlçemizde 29.000 kişinin afet eğitiminden geçirilmesinin hedeflenildiği, bu bağlamda tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla diyaloğa girilerek gereğinin süresinde yapılmasını ayrıca, tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının afet ve sabotaj planlarının güncel tutmalarını söyledi.


 5176 sayılı Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru ve Esasları Hakkında Kanun gereğince, kamu görevlilerinin empati yaparak sunulan kamu hizmetlerinde vatandaş odaklı, net ve şeffaf olması gerektiği belirtilirken, Kamu hizmetlerinin etkin ve verimli olabilmesi için özneye insan alarak çözüm odaklı anlayışı amirin memurun kadara kadar yerleştirilmesini açıklayarak çözüm yolları ile vatandaşa kamu hizmeti sunulmasının önemine de değinildi.Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın 4483 Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerin Yargılanması Hakkında Kanun, 3091 Taşınmaz Mal Zilyedliğine Yapılan Tecavüz ve Müdahalelerin  Önlenmesi Hakkında Kanun ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunları hakkında hizmet içi eğitime önem verilerek ön inceleme, araştırma ve disiplin soruşturmaları konusunda personel yetiştirilmesini, kurumların bu konuda koordinasyon içerisinde yardımcı olmaları da istendi.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarından vatandaşların CİMER, 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu, 3071 Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamında gelen taleplerinin kamu hizmetlerinin mevzuata uygun olarak etkin, verimli ve güvenli ve süresinde sonlandırılmasıda ifade edildi.

Kaymakamımız Bekir Dınkırcı amaçlarının Kamu, Özel ve Sivil Toplum Kuruluşları ve diğer paydaşlarla birlikte Arifiye İlçemizdeki kamu hizmetleri verimli kılarak özellikle Ziraat Fakültesinin intensif tarım konusunda çiftçi ve önder kişi  kamu kurum ve kuruluşlar ile işbirliği ve diyologların artırılarak, birim alandan yüksek getiri elde eden ürün desenlerinin yaygınlaştırılmasını ve bu bağlamda örtü altı sebzeciliği ceviz ve kivi yetiştiriciliği, aromatik bitki ile dış mekan süs bitki yetiştiriciliği konularında yürütülen çalışmalara katkı ve destek veren herkese teşekkür ederek tarımsal Kamu Kuruluşları, önder çiftçiler ve konuyla  ilgili müteşebbis insanların Ziraat Fakültesi ile olan diyalogun artırılmasının önemini de vurguladı.

KİVİ HASADI

Kaymakamımız Bekir Dınkırcı bölgemizin özellikle kivi yetiştiriciliğinde ki önemini vurgulayarak,Çaybaşıfuadiye Mahallesinde konu ile ilgili hasat günü düzenleyeceklerini ve çalışmaların tüm mahallelerimizde yaygınlaştırılmasının önemini vurgulayarak 1 dekar kivi bahçesinden ortalama verim yaklaşık 4,5-5 ton civarı olduğunu büyüklüğüne göre kivinin kg’nin 5 TL ile 8 TL arasında satıldığını ortalama dekara 30.000- 40.000 TL arasında getirisi olabileceği örnekleriyle açıkladı.  

Toplantıda ayrıca söz alan Arifiye Belediye Başkanı Sayın İsmail Karakullukçu yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vererek muhtarlar gününü kutladı.

Muhtarlar Derneği Başkanı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Yusuf Yavuz’da muhtarlar günü ile ilgili açıklamalarda bulunarak toplantı için teşekkür etti.

SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Taki Demir ve Arifiye Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr.Emre Yılmaz ve birim amirleri kurumlarıyla ilgili açıklamalarda bulundular.İlçe Sağlık Müdürü Dr.Ayşin Kurban koronavirüsle ilgili kapsamlı bilgiler vererek özellikle aşılama konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

MUHTARLARA TEŞEKKÜR BELGESİ

Toplantıya katılan muhtarlarımızın mahalleleriyle ilgili talepler alındıktan sonra; Muhtarlık hizmetleri ve koronavirüsle mücadelede yapılan çalışmalara katkılarından dolayı Kaymakamımız Bekir Dınkırcı ve protokol üyeleri tarafından teşekkür belgelerinin verilerekteşekkür edildi.

dav

   

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın