Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı İlçemizde Gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca, 2022 yılı “Afet Tatbikat Yılı” olarak belirlemiş olup, bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Arifiye Kaymakamlığında Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi. Deprem Tatbikatına Kaymakamımız Bekir Dınkırcı ve beraberinde, AFAD görevlileri Ahmet Güven, Bilal Kabataş, Mesut Yavuz, Hüseyin Karaköse, Kurum Müdürleri ve Kurum Personelleri katıldılar. Deprem anı sirenin çalması […]

 Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı İlçemizde Gerçekleştirildi.

16.04.2022 - 15:29

Güncelleme : 16.04.2022 - 15:29

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca, 2022 yılı “Afet Tatbikat Yılı” olarak belirlemiş olup, bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Arifiye Kaymakamlığında Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi.

Deprem Tatbikatına Kaymakamımız Bekir Dınkırcı ve beraberinde, AFAD görevlileri Ahmet Güven, Bilal Kabataş, Mesut Yavuz, Hüseyin Karaköse, Kurum Müdürleri ve Kurum Personelleri katıldılar.


Deprem anı sirenin çalması ile başlayan tatbikatta, deprem sırasında hayati öneme sahip olan çök-kapan-tutun pozisyonu alarak bekleyen kurum müdürleri ve kurum personelleri tehlike geçti alarmının ardından güvenli tahliye protokollerine uygun olarak tahliye edilerek, tahliyenin ardından kurum müdürleri ve kurum personelleri acil toplanma alanlarında bir araya gelindi.


Tatbikat bitiminde toplanma alanında toplanan personellere AFAD görevlisi teknisyen Ahmet Güven; Ölümlerin %3 yaralanmaların% 50’si sabit olmayan eşyaların devrilmesi sonucuyla olduğunu bina yıkılmasa bile sabit olmayan eşyalar nedeniyle ölüm ve yaralanmaların olabileceğini, ev kiralarken veya satın alırken evin afetlere karşı sağlam olup olması, ev yapılırken mühendislik hizmeti alıp alması, binanın kullanım amacı dışında kullanılmaması, yaşam alanlarında yangın tüpü, afet çantası bulunulmasını afet anında son derece önemli olduğunu söylemişlerdir. Deprem sırasında Çök-kapan tutun hareketi sağlam bir eşyanın içinde ve altında değil,  yanında yapılması gerektiğini ve pencere kenarları, merdiven, asansör, koridorlardan uzak durulması gerektiğini ayrıca tahliye sırasında merdivenlerin duvar kenarları kullanılarak bir elimizle kafamızı koruyacak şekilde toplanma alanlarına geçilmelidir. Herkesin E devlet üzerinden afet ve acil durum toplanma alanlarının öğrenilebileceğini ifade etti.

AFAD görevlisi teknisyen Ahmet Güven Deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin afetlere hazırlığın büyük önem taşıdığını ve afet bilinci oluşması için daha çok tatbikatın yapılması gerektiğini belirterek, tatbikata katılımlarından dolayı başta Kaymakamımız Bekir Dınkırcı olmak üzere diğer katılımcılara teşekkür ettti.


Kaymakamımız Bekir Dınkırcı’da; Kamu Kurum ve Kuruluşlarının görev ve sorumluluklarının afet öncesi, esnası, sonrasında yapılması gerekenler ve afetle mücadele konusunda, toplumun tüm katmanlarına görev düştüğünü bu bağlamda konunun tüm paydaşları ile ortak hareket edilmesi ve bu konuda kurulan ve kurulacak sivil toplum kuruluşlarının önemini belirterek; Okul öncesi, ilkokul, ortaokul öğrencilerine afet bilinci kazandırmak için çalışmalara ağırlık verilmesi, mevcut verilerin güncel tutulması, hem aldığımız tedbirlerle hem de deprem esnasında alacağımız tedbirlerle en az hasarla depremi atlatacaklarını belirterek, bu çerçevede afetlerle ilgili bilincimizi arttırma konusundaki farkındalık çalışmalarımızın devam edeceğini söyledi.

Hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından tatbikat sona erdi. 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın