Kaymakamımız Çaybaşıfuadiye Mahallesinde Kivi Hasadına Katıldı.

İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Çaybaşıfuadiye Mahallesindeki kivi hasadına katılarak incelemelerde bulundu. Kaykamımız Dınkırcı’ya ,Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Taki Demir, İlçe Jandarma Komutanı Sebahattin Aktaş, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek, Ziraat Odası Temsilcisi Ali Bat ve  Çaybaşıfuadiye Mahallesi Muhtarı Ayhan İnan’da  eşlik etti. Çaybaşıfuadiye Mahallesi Muhtarı Ayhan İnan tarafından […]

 Kaymakamımız Çaybaşıfuadiye Mahallesinde Kivi Hasadına Katıldı.

08.11.2021 - 22:49

Güncelleme : 08.11.2021 - 22:49

İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Çaybaşıfuadiye Mahallesindeki kivi hasadına katılarak incelemelerde bulundu.

Kaykamımız Dınkırcı’ya ,Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Taki Demir, İlçe Jandarma Komutanı Sebahattin Aktaş, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek, Ziraat Odası Temsilcisi Ali Bat ve  Çaybaşıfuadiye Mahallesi Muhtarı Ayhan İnan’da  eşlik etti.


Çaybaşıfuadiye Mahallesi Muhtarı Ayhan İnan tarafından karşılanan Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, öncelikle mahalle sorunları hakkında mahalle muhtarı ve vatandaşlardan bilgi aldı. Akabinde Fatih Şahin, Kemal Kanar ve Hamza Cansız’a ait kivi bahçelerinde gerçekleştirilen kivi hasadına katıldı.

 
Kaymakam Dınkırcı,’Kivi yetiştiriciliğinin toprak,su ve iklim koşullarının İlçemiz için son derece uygun olduğunu belirtilerek, dönüme 5 ton ortalama rekoltenin olduğunu ve dalında kg’nın 8.8 TL’den satıldığını, brüt dönüm getirisi 5000 kg x 8,8 TL=44.000 TL, yıllık masraf ortalama 1500 TL, net ortalama dönüm getirisi 44.000-1500= 42.500 TL, minimum net getiri 30.000 TL, kalipre yüksekse yani kivi çapı büyükse kg 9,5TL’den satıldığını söyleyerek; Kivi yetiştiriciliği konusunda toprak tahlili, modern sulama teknikleri, kaliteli ve nitelikli fidan seçimi, tarsim sigortası vb. çalışmaların ayrıntılı ve bilimsel yapılmasının önemini’ ifade etti.


Kaymakam Dınkırcı,Kivi yetiştiriciliği konusunda kivi bahçesi kurmak isteyenlerin ve önder çiftçilerimizin Arifiye Kaymakamlığı, Arifiye Belediye Başkanlığı, SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı, Arifiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muhtarlarımız ,ilgili Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişim ve işbirliği halinde olmalarının fayda sağlayacağını da belirtti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın