MÜBÂREK ÜÇ AYLAR BAŞLIYOR

Mübârek üç aylardan Recep ayı yarın başlıyor. RECEP AYI Bu ay tevbe, hürmet ve ibâdet; Şaban muhabbet ve hizmet; Ramazan ise yakınlık ve nîmet ayıdır. Zünnûn-i Mısrî hazretleri buyurdu ki: “Recep tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır.” İlgili Haber Etkili Rapor ve Sunumun Püf Noktaları Anlatıldı Birgün Peygamber efendimiz, Recep ayındaki ibâdetlerin faziletini anlatıyordu. […]

 MÜBÂREK ÜÇ AYLAR BAŞLIYOR

12.02.2021 - 17:34

Güncelleme : 12.02.2021 - 17:34

Mübârek üç aylardan Recep ayı yarın başlıyor.

RECEP AYI

Bu ay tevbe, hürmet ve ibâdet; Şaban muhabbet ve hizmet; Ramazan ise yakınlık ve nîmet ayıdır. 
Zünnûn-i Mısrî hazretleri buyurdu ki: “Recep tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır.”


Birgün Peygamber efendimiz, Recep ayındaki ibâdetlerin faziletini anlatıyordu. Yaşlı bir zât, “Yâ Resûlallah! Recep ayının tamamını oruçlu olarak geçirmeye gücüm yetmez.” deyince, Peygamber efendimiz buyurdu ki:
Sen, Recep ayının birinci, onbeşinci ve sonuncu günleri oruç tut! Hepsini tutmuş gibi sevabına kavuşursun. Çünkü sevaplar on misli ile yazılır. Fakat, Receb-i şerîfin ilk Cuma gecesinden gâfil olma!
Re­cep ayı­nın ilk Cu­ma ge­ce­si­ni ih­ya ede­ne (say­gı gös­te­re­ne) Al­la­hü te­âlâ ka­bir aza­bı yap­maz. Du­âla­rı­nı ka­bul eder. 
Bu aylara hürmet etmek, günahlardan uzaklaşmakla ve ibâdetleri yapmakla olur. Bu mübârek zamanlarda vadedilen sevaplara kavuşabilmek için, her şeyden önce itikâdı düzeltmelidir. İlmihâl bilgilerini öğrenmeli ve yaşayışını bunlara uygun hâle getirmelidir. Çok tevbe ve istiğfar etmeli, kazâya kalmış namazlarını, hemen kazâ etmeye başlamalıdır.
Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regâib Kandili’dir. Bu geceye hürmet edenler affedilir. Recep ayının her gecesi kıymetlidir. Her Cuma gecesi de kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince daha kıymetli olmaktadır.

turktakvim.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın