Sakarya İHH Yusuf Amcayı Unutmadı

Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği Sakarya’nın sevilen simalarından Rahmetli Yusuf Öztürk’ü unutmadı. Yusuf Öztürk adına Afrika Mali’de su kuyusu açtılar. Sakarya İHH Başkanı Engin Sezer; Yusuf Amcamız çok sevdiğimiz saygı duyduğumuz bir büyüğümüzdü. Vefatının ardından onu hayırla yad etmek için Afrikada Yusuf Öztürk Su Kuyusu su kuyusu açılışını gerçekleştirdik. Sezer; Dünya nüfusunun onda biri, yani […]

 Sakarya İHH Yusuf Amcayı Unutmadı

25.06.2021 - 14:59

Güncelleme : 25.06.2021 - 14:59

Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği Sakarya’nın sevilen simalarından Rahmetli Yusuf Öztürk’ü unutmadı. Yusuf Öztürk adına Afrika Mali’de su kuyusu açtılar.

Sakarya İHH Başkanı Engin Sezer; Yusuf Amcamız çok sevdiğimiz saygı duyduğumuz bir büyüğümüzdü. Vefatının ardından onu hayırla yad etmek için Afrikada Yusuf Öztürk Su Kuyusu su kuyusu açılışını gerçekleştirdik.

Sezer; Dünya nüfusunun onda biri, yani yaklaşık 700 milyon insan temiz suya ulaşamıyor. Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su hijyen kurallarına uymuyor. Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık 1.000 çocuk ölüyor. Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçiyor. Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda salgın hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalmaması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. Özellikle Afrika ve Asya bölgesi başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın