“TED Sakarya Koleji NASA Yarışmasında Birinci Oldu”

NASA tarafından bu yıl 10.su düzenlenen Uluslararası Space Apps Challenge yarışmasına katılan TED Sakarya Koleji ekibi, orman yangınlarına karşı hazırladıkları proje ile, yarışmaya katılan 453 takım arasından Türkiye birincisi oldu. Ekibin yeni hedefi ise küresel yarışmada ilk 10’a girerek NASA’nın merkezindeki etkinliğe katılmak. TED SAKARYA KOLEJİLise öğrencilerinin uzay bilimlerine ve bilimsel çalışmalara ilgisini arttırma, gezegenimizce […]

 “TED Sakarya Koleji NASA Yarışmasında Birinci Oldu”

11.10.2021 - 18:12

Güncelleme : 11.10.2021 - 18:12NASA tarafından bu yıl 10.su düzenlenen Uluslararası Space Apps Challenge yarışmasına katılan TED Sakarya Koleji ekibi, orman yangınlarına karşı hazırladıkları proje ile, yarışmaya katılan 453 takım arasından Türkiye birincisi oldu. Ekibin yeni hedefi ise küresel yarışmada ilk 10’a girerek NASA’nın merkezindeki etkinliğe katılmak.


TED SAKARYA KOLEJİ
Lise öğrencilerinin uzay bilimlerine ve bilimsel çalışmalara ilgisini arttırma, gezegenimizce uzay ile ilgili sorunlara karşı farkındalık yaratma, kritik düşünme, yaratıcılık, iş birliği, iletişim gibi 21. yüzyıl ve yabancı dil becerilerini geliştirmeye katkıda bulunma, üretken ve özgüveni gelişmiş bireyler olma amaçlarına sahip olan Space Apps Challenge yarışmasına bu yıl TED Çorum Koleji ev sahipliği yaptı. Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ya da bilinen adı ile NASA tarafından düzenlenen NASA SPACEAPP CHALLENGE yarışmasına TED Sakarya Koleji de lise öğrencileri Mustafa Efe Güzel, Osman Taka ve Mert Kazancı’dan oluşan ekibi ile katıldı.BİRİNCİ OLDULAR
Yarışmaya NASA’dan alınan verilerle orman yangınlarının büyümesini önlemek ve zararlarını azaltmak için geliştirilen bir proje ile katılan TED Sakarya Koleji takımı, yarışma sonunda NASA SPACEAPP CHALLENGE yarışmasının Türkiye birincisi olarak göğsümüzü kabarttı. Birinci olmaya hak kazanan proje küreselde değerlendirilmek üzere NASA’ya gönderildi. Küreselde kazanan 10 takımı ise NASA’nın uzay merkezlerinden birisinde roket fırlatma törenine katılmaya hak kazanacak.

ORMAN YANGINLARINA KARŞI GELİŞTİRİLDİ
Büyük başarının ardından takımın mentorluğunu yapan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni Furkan Gezer’e teşekkür eden okulun kurucu müdürü Yelda Özel şu ifadeleri kullandı: “Dünyanın birçok yerinde ormanların geleceğine yönelik en büyük tehditlerden biri hiç şüphesiz orman yangınlarıdır. TED Sakarya Koleji olarak orman yangınlarının büyümesini önlemek ve zararlarını azaltmak için NASA’dan aldığımız verilerle bu projeyi geliştirdik. Milli gözlem uydumuz GÖKTÜRK-2 aynı yerin 2,5 ile 3 gün arasında fotoğrafını çekebildiği için İHA’ları gözlem amaçlı kullanmayı hedefliyoruz.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın