“Yunus Diye” Sakarya’da

Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı hasebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına girmesi ile birlikte Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sakarya’da “Yunus Diye” adlı çocuk oyunu sergilenecek. “YUNUS DİYE” Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı hasebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına girmesi ile birlikte Türkiye Kültür […]

 “Yunus Diye” Sakarya’da

24.08.2021 - 19:55

Güncelleme : 24.08.2021 - 19:55

Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı hasebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına girmesi ile birlikte Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sakarya’da “Yunus Diye” adlı çocuk oyunu sergilenecek.

“YUNUS DİYE”

Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı hasebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına girmesi ile birlikte Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sakarya’da “Yunus Diye” adlı çocuk oyunu sergilenecek. Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı hasebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Genelgesine esas Türkiye genelinde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bakanlığımıza bağlı Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, İlimiz Adapazarı, Sapanca ve Hendek İlçelerimizde “Yunus Diye” adlı çocuk oyununu sergileyecektir.  Tüm halkımız davetli olup, etkinlik ücretsizdir.”

OYUNUN KONUSU

İnsanın yeteneği sevgi, gücü merhamet. Anadolu, insanın öyküsünü doğuran eşsiz bir coğrafya. Yunus Emre, bu coğrafyanın sözünü kalpten söylemiş; savaşı barışa, düşmanı dosta, nefreti sevgiye dönüştürmüş. Bazen sözü söylemiş bazen Yunus diye görünmüş. Doğumundan sekiz yüz sene sonra bile insanın kalbine girmiş, sözüne sinmiş, sevmeyi ve merhameti öğretmiş; tıpkı çocukların yetişkinlere öğrettiği iyilik gibi… Adını arayan umutsuz bir çocuk, Solmaz Ağaç’ın gölgesine sığınır… Solmaz Ağaç onu, adını ve Yunus Emre’yi bulacağı eşsiz bir yolculuğa çıkarır… Yunus diye bir yolculuğa… Etkinlik Alanları; 25 Ağustos 2021 Çarşamba – Adapazarı – Demokrasi Meydanı – Saat: 19.00.  26 Ağustos 2021 Çarşamba – Sapanca – Anadolu Lisesi Bahçesi – Saat: 19.00. 27 Ağustos 2021 Çarşamba – Hendek – Belediye Otoparkı – Saat: 19.00. 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın