Tarihi Akbalık Güreşlerinin 56.’sı düzenlendi

Akyazı Akbalık Mahallesi Güreş Alanı’nda bu yıl 56.’sı düzenlenen Akbalık Yağlı Güreşleri’ni  Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akyazı Kaymakamı Mehmet Fatih Çiçekli, Söğütlü Kaymakamı Esengüş Korkmaz Çiçekli, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, AK Parti Akyazı İlçe Başkanı Feyzi Bora ve […]

 Tarihi Akbalık Güreşlerinin  56.’sı düzenlendi

18.06.2018 - 12:12

Güncelleme : 18.06.2018 - 12:12

Akyazı Akbalık Mahallesi Güreş Alanı’nda bu yıl 56.’sı düzenlenen Akbalık Yağlı Güreşleri’ni  Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akyazı Kaymakamı Mehmet Fatih Çiçekli, Söğütlü Kaymakamı Esengüş Korkmaz Çiçekli, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, AK Parti Akyazı İlçe Başkanı Feyzi Bora ve çok sayıda vatandaş izlemek için tribünde yer aldılar.

Akbalık Er Meydanı yanında bulunan Camii avlusunda güreşleri başlatan Ordulu Mustafa’nın kabrinde edilen dualardan sonra program; saygı duruşu, İstiklal Marşı, ve konuşmalar Er Meydanı yürüyüşü ile devam etti.
Ata sporu yağlı güreşleri yaşatıp gelecek kuşaklara aktarmak adına 44 Başpehlivanın katıldığı Akbalık Yağlı Güreşlerinin ülkemizde adından en fazla söz ettiren müsabakalara sahne olduğunu ve büyük bir ilgiyle takip edildiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, ilimiz ve ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağlayan bu önemli organizasyonda emeği geçenleri tebrik ettiğini ifade etti.

Geniş izleyici kitlesi
Programın açılış konuşmasını yapan Akbalık Güreş Ağası Mehmet Öztürk, “Akbalık Güreşleri 1956 yılında ilçemizin yetiştirdiği eski güreşçiler Zülküf Karabulut ve Ordulu Mustafa Bük’ün başlattığı ve ilçemizin tanıtımna büyük katkı sağlayan bir organizasyondur. 1956 yılından bugüne kadar Akbalık güreşleri için ağalık yapan, güreşen her bir ferdi tebrik ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Her yıl bine yakın güreşçinin katılımı ile gerçekleşen diğer il ve ilçelerin gıpta ile izlediği organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

56 yıl
Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, “Akbalık Yağlı Güreşleri 56. yılını yaşıyor. Akbalık; Tarihi Kırkpınar güreşlerinden sonraki en kıymetli ve değerli güreş organizasyonudur. Burada finale çıkan pehlivanlarımız Tarihi Kırkpınar güreşlerinde derece yapmışlardır” dedi.

Ata sporu
Organizasyonda mücadele eden pehlivanlara başarılar temenni eden Başkan Zeki Toçoğlu, “Asırlardır geleneksel ata sporumuz güreşi devam ettiren pehlivanlarımıza başarılar diliyorum. Organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenleri kutluyor, birlik ve beraberliğimize vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Renkli bir şölen havasında geçen ve büyük ilgi gören program, Ağalık ihalesi ve Başpehlivanlık final güreşleriyle tamamlandı.

56. Akbalık Yağlı Güreşlerinde başpehlivanlıkta Nedim Gürel ve Salih Erinç güreşti.Mücadelenin kazanan ismi ise Salih Erinç oldu.

Önümğüzde ki yıl  Akbalık Güreş ağası ihale yapılmadan Mehmet Öztürk olarak yeniden ilan edildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın