Arifiye Mahalle Muhtarlarımız Vali Balkanlıoğlu’nu ziyaret ettiler

Sakarya Valiliği Atatürk Anıtı Önünde Gerçekleştirilen 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ Çelenk Sunma Törenine Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Arifiye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Kaymakçı ile Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye ilçelerinde görev yapan Muhtarların Katılımıyla Gerçekleştirildi. Sakarya Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu ‘nu 19 Ekim MUHTARLAR […]

 Arifiye Mahalle Muhtarlarımız Vali Balkanlıoğlu’nu ziyaret ettiler

20.10.2018 - 13:36

Güncelleme : 20.10.2018 - 13:37

Sakarya Valiliği Atatürk Anıtı Önünde Gerçekleştirilen 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ Çelenk Sunma Törenine Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Arifiye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Kaymakçı ile Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye ilçelerinde görev yapan Muhtarların Katılımıyla Gerçekleştirildi.

Sakarya Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu ‘nu 19 Ekim MUHTARLAR GÜNÜ Münasebetiyle Sakarya Muhtarlar Federasyonu  Arifiye,Adapazarı,Serdivan ve Erenler  ilçelerinde Görev yapan Muhtarlar ile Makamında Ziyaret ettiler.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen görüşmede muhtarlarımızın çok önemli bir görev üstlendiklerini belirten Vali Balkanlıoğlu, Cumhurbaşkanımızın da teveccühüyle 4 yıldır kutlanan Muhtarlarımızın bu özel gününü tebrik ettiğini ifade etti.


2015 yılından bu yana idrak ettikleri bugünün kendileri için özel olduğunu, ancak Muhtarlık müessesinin 189. yıl dönümünü kutladıklarını ifade eden Federasyon Başkanı Erdem, en ücra noktada devletin temsilcisi olarak mahalle ve köylerde görev yaptıklarını, bunun yanı sıra halkın da ilk temsilcisi olduklarını ve devlet ile millet arasında köprü görevi gördüklerini belirterek, muhtarların eskiye göre haklarının iyileştirildiğini, ancak halkın sorunlarına vakıf olduklarından görev alanlarının değiştirilerek belediye meclis üyesi konumunda olmak için mücadele ettiklerini söyledi.
Türkiye’de 50.276 muhtar olduğunu, Sakarya’nın 16 ilçesinde birisi kadın olmak üzere toplam 665 muhtarın görev yaptığını belirtip, Federasyonun çalışmaları hakkında bilgiler de veren Başkan Erdem, ilgi ve alakalarından dolayı Sayın Valimize teşekkürü bir borç bildiklerini sözlerine ekledi.
Muhtarlık müessesesinin 189 senelik köklü ve eski bir müessese, Osmanlı döneminde ihdas edilmiş mahalli idareler yönetim kademelerinden birisi olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, “Muhtar arkadaşlarımızın yetkileri özellikle şehirlerde azaldı, ancak milletimiz bunu bilmediğinden her şeyi muhtardan biliyorlar. Sonra da muhtara defalarca söylediklerini, ancak onların ilgilenmediğini belirtiyorlar. Bu durumun açıklığa kavuşturulması noktasında bize başvuruda bulunanlara bu durumu aktarmaya çalışıyoruz.
Vatandaşlarımızın tabiri caizse ayağı taşa takılsa hemen muhtara iletiyorlar. Yani oranın emniyetinden, asayişinden, hizmet noksanlığından, eğitim ya da sağlık sisteminin yetersizliğinden muhtarı sorumlu tutuyorlar. Demek ki, vatandaşın muhtardan beklentisi bayağı yüksek. Yani biz ilde Vali olarak ne isek, köydeki vatandaşın gözünde Vali, Muhtar olarak görünüyor. Bir de en önemlisi biz atanmış olarak buralara geliyoruz, muhtarlarımız ise halkın sorunlarını ve dertlerini çözme noktasında seçilmiş insanlardır.
Bu anlamda sizleri gayet iyi anlıyorum, yani bir problemi aktardığınız zaman, kamu kurum ve kuruluşlarının duyarsız kalması, zamanında müdahale etmemesi, en azından şöyle gelerek bir görüntü verip, ‘Muhtar gelip problemleri bize iletti, İnşallah yardımcı olacağız’ dememesi sizi mahalleli nezdinde refüze edebiliyor.
Değerli Başkanım da belediye meclis üyeliği haklarını istemekte haklı, belediye ile ilgili birçok problemi insanlar sizden biliyor. Bazı muhtarlarımız belediye meclis üyelerinden, hatta belediye başkanlarından çok daha fazla oy ile seçilebiliyorlar.
Sayın Cumhurbaşkanımız da, muhtarlara çok değer veriyor ve bir çok kez sizlerle bir araya geliyor. Cumhurbaşkanımızın sizleri kabul etmesi, dert, istek, dileklerinizi dinlemesi, dinledikten sonra da talimat vermesi önemli bir fırsat.
Bizlerin de bu bağlamda bütün mesai arkadaşlarımıza sizlerin istek, talep ve görüşlerinizi almaları ve çözmeleri, kendilerini aşacak bir şey olursa da gerekli yerlere iletmeleri konusunda talimatlarımız var. Ayrıca Muhtar arkadaşlarımızın benden randevu almasına gerek yok, müsait olduğum zaman hemen kabul eder ve dertlerini dinlerim” dedi.
Ziyarete gelen Muhtarlarımızın herhangi bir istekleri olup olmadığını soran Vali Balkanlıoğlu, gelen taleplere ilişkin ilgili yetkilileri anlık arayarak muhtarlarımızın sıkıntı ile sorunlarını iletti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın