Hürriyet Gazetesi Yazarı Doğan Hızlan’a göre ‘Arifiye’yi farklı kılan neydi?’

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Doğan Hızlan bugün kü köşe yazısına ‘Arifiye’yi farklı kılan neydi?’ başlığını attı. Arifiye Mezunu Karabey Aydoğan’ın yazdığı ‘Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü’ adlı kitabı değerlendiren Dığan Hızlan’ın yazısı; Arifiye’yi farklı kılan neydi? İlgili Haber “Vergi iadelerinin çözümü için müşterek çıkarları gözetiyoruz” Köy Enstitülerinin yalnız eğitim tarihimizde değil, edebiyat tarihimizde de önemli […]

 Hürriyet Gazetesi Yazarı Doğan Hızlan’a göre ‘Arifiye’yi farklı kılan neydi?’

25.01.2020 - 19:10

Güncelleme : 25.01.2020 - 19:10

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Doğan Hızlan bugün kü köşe yazısına ‘Arifiye’yi farklı kılan neydi?’ başlığını attı.

Arifiye Mezunu Karabey Aydoğan’ın yazdığı ‘Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü’ adlı kitabı değerlendiren Dığan Hızlan’ın yazısı;

Arifiye’yi farklı kılan neydi?

Köy Enstitülerinin yalnız eğitim tarihimizde değil, edebiyat tarihimizde de önemli bir ağırlığı vardır. Köy edebiyatı, gerçekçi edebiyatın birinci elden tanıklığını içerir. Hiç kuşkusuz bunların içinde önemli olanlardan biri Arifiye Köy Enstitüsü’dür.

Köyenstitüleri hakkında yeni yapılan çalışmalardan biri: ‘Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü’ – Karabey Aydoğan.
Kitap Cengiz Bektaş’ın Sunuş’u ile başlıyor: “Karabey Aydoğan bana göre Köy Enstitülüdür. Enstitülerin kapanmasından hemen sonraki dönemde yetişse de bu böyledir. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’ne de baştan beri her türlü desteği veriyor. Onu belge toplayıcılığıyla da tanıyorum. Karabey, Ruhi (Su) ağabeyi en iyi biçimde yorumlar.”

Kaynak ve yazının tamamı

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/dogan-hizlan/arifiyeyi-farkli-kilan-neydi-41427537

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın