“Açık Kaynak Yazılım Stratejisinin önemi ve Pardus” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından “Açık Kaynak Yazılım Stratejisinin önemi ve Pardus” başlıklı bir konferans düzenlendi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi Prof. Dr. Nevzat Kor Salonunda düzenlenen konferansa SAÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Zengin konuşmacı olarak katıldı. Açık kaynak kodlu yazılım tarihini açıklayan Doç. Dr. Zengin, “Kod, herkese […]

 “Açık Kaynak Yazılım Stratejisinin önemi ve Pardus” başlıklı bir konferans düzenlendi.

16.11.2019 - 17:06

Güncelleme : 16.11.2019 - 17:06

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından “Açık Kaynak Yazılım Stratejisinin önemi ve Pardus” başlıklı bir konferans düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi Prof. Dr. Nevzat Kor Salonunda düzenlenen konferansa SAÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Zengin konuşmacı olarak katıldı.

Açık kaynak kodlu yazılım tarihini açıklayan Doç. Dr. Zengin, “Kod, herkese açık olduğu için güvensizdir” dedi. Doç. Dr. Zengin, Türkiye özgür yazılım tarihçesi, uygulamalar, Linux mimarisi, Linux programının avantajları ve dezavantajları, dağıtımlar, Pardus işletim sistemi ve Pardus kullanan kurum ve kuruşları, sonuçlar ve öneriler hakkında bilgiler verdi.

Doç. Dr. Zengin, “Bütün mühendislik fakültelerinde Linux kullanılmalıdır. Linux çekirdeğini biz geliştirmedik ama onu öğrenebiliriz” diyerek tavsiyede bulundu.

Pardus hakkında yazılımın en öncelikli sektör olması gerektiğini de vurgulayan Doç. Dr. Zengin, “Mühendislik fakülteleri yazılım sektöründe girişimciliğe yönlendirilmeli, ülke çapında veri merkezleri kurulmalıdır. Bu ülkedeki herkes bilgisayar programlamayı öğrenmeli. Çünkü programa size nasıl düşüneceğinizi öğretir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın