Gençler Bilimin İzinde

 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı vesilesiyle Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Serdivan Gençlik Merkezi olarak Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileriyle oluşturulan Kitap Okuma Halkalarında gençler Bilim Tarihi Sohbetleri kitabının tahlilini gerçekleştirdiler.     Prof. Dr. Fuat Sezgin (24 Ekim 1924-30 Haziran 2018) İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi araştırmaları yapan, dünyanın önde gelen Bilim İnsanlarından biridir. Prof. […]

 Gençler Bilimin İzinde

25.12.2019 - 12:21

Güncelleme : 25.12.2019 - 12:21

 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı vesilesiyle Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Serdivan Gençlik Merkezi olarak Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileriyle oluşturulan Kitap Okuma Halkalarında gençler Bilim Tarihi Sohbetleri kitabının tahlilini gerçekleştirdiler.

    Prof. Dr. Fuat Sezgin (24 Ekim 1924-30 Haziran 2018) İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi araştırmaları yapan, dünyanın önde gelen Bilim İnsanlarından biridir. Prof. Dr. Fuat Sezgin, uluslararası alanda İslam bilim tarihi alanında yaptığı çalışmaları nedeniyle birçok ödüle layık görüldü. Aldığı ödüller arasında İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü gibi birçok önemli ödül bulunuyor. 2019 yılı T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi.

    Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve çalışmalarını Kitap Okuma Halkaları ile öğrenen gençler İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ziyaretiyle geçmişten günümüze bilim ve teknoloji tarihi hakkında detaylı bilgi edindiler. Müze rehberi eşliğinde gerçekleştirilen ziyarette astronomi, matematik, fizik, tıp ve kimya alanında Müslüman bilginler tarafından icat edilen ve geliştirilen aletleri de öğrendiler.

     İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ziyareti sonrasında gençler Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya Müzesini ziyaret ettiler. İstanbul’un tarihi mekanlarını gezen gençler Boğaz Turu ile bilim ve kültür gezisini tamamladılar.

    Gezi sonrasında yapılan değerlendirmede Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri böylesine anlamlı bir programa vesile olduğu için Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne teşekkürlerini sundular.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın