KKTC’DEN VERİLEN MESAJ

Sakarya Halk Gazetesi Köşe Yazarı Mehmet TAŞTAN’ın bu hafta köşesinde yayımlanan yazısı… KKTC’DEN VERİLEN MESAJ ,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n de yapılan son seçimler sonrası Cumhurbaşkanlığını kazanan Ersin Tatar, ülkemize olan sadakatini de göstererek KKTC’yi özüne döndürmeye devam ediyor. İlgili Haber ARİFİYE HABER 5 YAŞINDA… Cumhurbaşkanımız Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve geniş katılımlı bir heyet […]

 KKTC’DEN VERİLEN MESAJ

26.07.2021 - 11:58

Güncelleme : 26.07.2021 - 11:59

Sakarya Halk Gazetesi Köşe Yazarı Mehmet TAŞTAN’ın bu hafta köşesinde yayımlanan yazısı…

KKTC’DEN VERİLEN MESAJ

,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n de yapılan son seçimler sonrası Cumhurbaşkanlığını kazanan Ersin Tatar, ülkemize olan sadakatini de göstererek KKTC’yi özüne döndürmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve geniş katılımlı bir heyet ile birlikte çeşitli temaslarda bulunmak üzere bayram öncesi KKTC’yi ziyaret ettiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu, çeşitli açılış programları ve bayram namazı sonrası yaptığı konuşmalarında tüm dünyaya açık ve çok net mesajlar verdi;

Cumhurbaşkanı Erdoğan ,”Kıbrıs Türk halkının kanıyla, canıyla, şehitlerinin fedakârlığıyla kurduğu devletten vazgeçmesini istiyorlar. 10 yıllardır değişmeyen, kısa sürede de değişmesi beklenmeyen bu nobran tavrın artık hiçbir hükmü kalmamıştır. Bizden kimse artık bundan sonra geriye dönüş beklemesin. Geçersizliği kanıtlanmış modeller üzerine harcayacak bir 50 yılımız daha yoktur.”

“Bunun için de öncelikle Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitliği ile eşit statüsü teyit edilmelidir. Çözümün anahtarı da budur. ‘İki devletli çözüm olmaz’ demek Kıbrıs Türk halkının egemenliğini, eşitliğini, bağımsızlığını, devletini ve kazanımlarını görmezden gelmek demektir. Hiç kimse Kıbrıs Türkü’nden, müktesep haklarından, kendi devletinden, eşit statüsünden, egemenliğinden vazgeçmesini, Rumların iradesi altında azınlık olarak yaşamayı, onların tahakkümüne girmeyi kabul etmesini beklemesin. Kıbrıs’ta, diniyle, diliyle, kültürüyle farklı, eşit statüde 2 halk ve 2 devletin bulunduğu kabul edilmeden müzakerelerde ilerleme sağlanamaz. Bu gerçekleri esas alan bir çözüme ulaşılması artık tercihten öte, altını çiziyorum, zorunluluktur.”dedi.

KKTC bağımsız bir devlet olarak başta Azerbaycan olmak üzere Türk Dünyası ve İslam ülkeleri tarafından acil olarak tanınmalıdır.

Birleşmiş Milletler’ in KKTC’de çözüm bulma çabaları Annan planında yaşanan son durum ile çöp olmuştur.

Çözüm Kıbrıs’ta iki ayrı bağımsız devletin varlığını kabul etmektir.

Ülkemiz haklı davasında her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam devam edecektir.

KKTC bayrağı Kıbrıs’ta ilelebet dalgalanacaktır.

UNESCO’DAN AYASOFYA SÜRESİ!

Geçen yıl 24 Temmuz’da,86 yıl aradan sonra bir Cuma Namazıyla ibadete açılan Ayasofya Camii ve Kariye’ de yapılan değişikliklerden dolayı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) güncellenmiş bir rapor sunması için, 1 Şubat 2022 tarihine kadar ülkemize süre tanımış.

Zaferimizin sembolü ve tapusu bizim olan Ayasofya için ne yapmamız gerektiği ile ilgili sizden izin mi almamız gerekiyor?

Ayasofya’yı ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinden mi çıkaracaksınız?

Biz yapacağımızı yaptık…

Biz bizden kopartılan atalarımızın mirasına, yeniden kavuştuk…

Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi bizim için şimdi ki hali ile dedelerinden, torunlarına kalan dünyanın en güzel mirası…

Varsın dünya mirası olmasın!

GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI

Dışarıdan fonlanan medya ve gazeteciler gündemi ile 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlamaları da gerçekleşti.

Rahmetli Enver Ören ağabeyin gazetecilik ile ilgili güzel bir sözü vardı.

Enver Abi; ‘’Gazeteciliğin kolay tarafı yoktur. Gazetecilik heyecan ve hareket mesleğidir. Gazetecilikte gece gündüz mesai mefhumu yoktur. Gazetecilik böyle düşünenleri bünyesinden atar. ’diyordu…

Yıllarca bu meslek içerisinde saha da yer aldık…

Şimdi de köşe yazılarımız ile heyecanımızı devam ettiriyoruz…

Zor şartlar altında gazetecilik mesleğine sahip çıkan, hakkıyla emeğinin karşılığını veren, tüm gazeteci arkadaşlarımın, dostlarımın ve kurumların, gazetecilik ve basın bayramını tebrik ediyorum.

Kaynak ve Yazının Tamamı

http://www.sakaryahalk.com/m-kktc-den-verilen-mesaj-5379.html

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın