Taraklı Orman Yangınında Cansiperane Mücadele ​verildi

Geyve İşletme Müdürlüğü,  Taraklı Orman İşletme Şefliği Yenidoğan  köyünde çıkan orman yangını, Orman teşkilatına bağlı yangın ilk müdahale ekiplerinin cansiperane çalışmaları neticesinde saat: 22.30’da  kontrol altına alınarak söndürüldü.    Taraklı İlçesi Yenidoğan  köyünde anızdan çıktığı tahmin edilen yangınının söndürme çalışmalarına, Bursa ve İstanbul’dan gelen 2 adet yangın söndürme helikopteri ile havadan, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ile […]

 Taraklı Orman Yangınında Cansiperane Mücadele ​verildi

12.08.2020 - 20:26

Güncelleme : 12.08.2020 - 20:26

Geyve İşletme Müdürlüğü,  Taraklı Orman İşletme Şefliği Yenidoğan  köyünde çıkan orman yangını, Orman teşkilatına bağlı yangın ilk müdahale ekiplerinin cansiperane çalışmaları neticesinde saat: 22.30’da  kontrol altına alınarak söndürüldü.

   Taraklı İlçesi Yenidoğan  köyünde anızdan çıktığı tahmin edilen yangınının söndürme çalışmalarına, Bursa ve İstanbul’dan gelen 2 adet yangın söndürme helikopteri ile havadan, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ile destek olarak Bolu ve Eskişehir bölge müdürlüklerinden gelenlerle birlikte toplam 13 arazöz,  4 su tankeri,   2 iş makinesi, 2 treyler, 1 tamir aracı ve 14 pikapla da karadan müdahale edildi.

   Rüzgarın etkisiyle tepe yangını dönüşen orman yangınında, 20 hektar Kızılçam ormanı ve 5 hektar ziraat alanı zarar görmüştür. Yerleşim alanlarını da  tehdit eden yangın, 11.08.2020 tarih ve saat  22.30 da kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir.

  Söndürme çalışmalarına Orman Bölge Müdürü  Ziya Polat ile birlikte 14 teknik eleman, 8 memur, 90 yangın işçisi katılmış, 3 mahalli yönetici, Jandarma  Kolluk kuvvetleri ve köy halkı da destek verdi. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım da yangın mahalline gelerek söndürme çalışmaları hakkında Bölge Müdürümüz Ziya Polat’tan bilgi aldı.

 Orman Bölge Müdürümüz Ziya Polat ’’Teşkilatımızın cansiperane mücadelesi ile yangın kontrol altına alınmıştır. Söndürme çalışmalarına destek veren komşu orman bölge müdürlüğü ekiplerine, mahalli yönetici ve itfaiye teşkilatlarına teşekkür ederiz. Benzer yangın afetlerinin yaşanmaması için vatandaşlarımızın bahçe temizliği, anız ve piknik ateşi yakmamaları konularında hassasiyet göstermelerini, ormanda tehlike arz eden duman-ateş gördüklerinde,  Alo 177 ve 112 orman yangınlarıyla mücadele amaçlı kullanılan yangın ihbar hatlarını arayarak bizlere katkı sağlamalarını, bekliyoruz. ’’dedi

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın