Vali Nayir’e Sosyal Güvenlik Haftası Ziyareti

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sosyal Güvenlik Haftası vesilesi ile ziyarete gelen Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Erhan Çavuş ve Şube Müdürlerini makamında kabul etti. “Büyük Bir Gayretle Çalışıyoruz” Bu yıl 12’ncisini kutlamakta oldukları SGK Haftasında dünyadaki mevcut durumdan dolayı etkinlikler düzenleyemediklerini ifade ederek kabullerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür eden İl Müdürü Çavuş, “Sosyal […]

 Vali Nayir’e Sosyal Güvenlik Haftası Ziyareti

11.05.2020 - 17:19

Güncelleme : 11.05.2020 - 17:19

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sosyal Güvenlik Haftası vesilesi ile ziyarete gelen Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Erhan Çavuş ve Şube Müdürlerini makamında kabul etti.

“Büyük Bir Gayretle Çalışıyoruz”

Bu yıl 12’ncisini kutlamakta oldukları SGK Haftasında dünyadaki mevcut durumdan dolayı etkinlikler düzenleyemediklerini ifade ederek kabullerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür eden İl Müdürü Çavuş, “Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, yaşanılan salgınla birlikte vatandaşlarımızın mağdur edilmeden hastane ve ilaca ulaşımında gerekli çalışmaları büyük bir gayretle yapmaktayız, bugüne kadar da herhangi bir şikâyet almadık. Geçmişte hayata geçirilen Genel Sağlık Sigortası ile de vatandaşlarımızın sağlık güvencesi altında olması, bu dönemde çok büyük bir fayda sağladı. Düşük miktarda ödenen primlerle vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası kapsamına girebiliyor, bunu ödeyemeyeceğini beyan edenler için ise gelir testi uygulanıp onların primleri de devlet tarafından karşılanıyor. Bu zor dönemde hiç kimsenin mağdur olmaması için büyük gayret gösteriliyor. Yaşanılan salgınla birlikte kurum olarak verilen hizmetlerin altyapısının ne kadar güçlü olduğunu da görme imkânımız oldu, test etme imkânımız oldu. Bu konuda devlet olarak, millet olarak ve kurumlar olarak hep birlikte güçlü bir şekilde ayakta kaldık” dedi.

“Sosyal Devlet Kavramı Önemli”

Anayasamızda devletin özellikleri sayılırken özellikle vurgu yapılan hususlardan bir tanesinin de sosyal devlet kavramı olduğunu söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sosyal devlet ilkesi; insanımızın bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tedbirlerin alınması anlamına gelmektedir. Bu gerek vatandaşlarımızın çalışma süresi içerisinde, gerekse emeklilik dönemlerinde ihtiyaç duyduğu, kendi geçimini sağlayabileceği bir emekli maaşı ve sağlık ihtiyaçlarının garantisini içeren bir durumdur.

“Dünyaya Örnek Bir Sisteme Sahibiz”

Sağlık konusunda mevcut duruma bakıp gelişmiş birçok ülkeyle kıyasladığımızda önde olduğumuzu söyleyebiliriz. Özellikle Genel Sağlık Sigortası uygulaması, bugün Amerika’da bile bizdeki kadar yaygın ve kullanışlı değil. Orada parası olanın yaptırabildiği özel sigortalardan almış oldukları hizmetler daha ön planda görünüyor ve bizdeki gibi genel olarak herkese yansıyan birçok uygulama bulunmuyor. Dolayısıyla bu alanda sahip olduğumuz sistem, dünyaya örnek gösterilmektedir.

“Yapılan Hizmetlerin İyi Anlatılması Gerekiyor”

Millet olarak birlik ve beraberliğimizi daima koruduğumuz gibi, devlet olarak da bu birlik ve beraberliğin devamı olan herkese eşit hakları tanıyacak, herkesi belli hususlardan mahrum bırakmayacak üstün düzenlemeleri de yapıyoruz. Bir taraftan ödenen primlerle bunların devamı sağlanmaya çalışılıyor, öbür taraftan da bu hizmetlerin devamı için kriz anları da dâhil olmak üzere belli bir düzenleme yapılıp, belli destek mekanizmaları öne çıkarılıyor. Dolayısıyla yapılan işin millet nezdinde nasıl algılandığı ve bilindiği çok önemlidir. İnsanlar vergilerinin nereye gittiğini merak ederler. Eğer prim ödüyorsak, vergi ödüyorsak devletin elindeki bu kaynağı oluşturuyoruz, devlet de ihtiyacı olan kesimlere bunları gerektiğinde destek ödemeleri olarak, gerektiğinde sağlık ödemeleri olarak yerinde kullanıyor diye anlatabilmeliyiz. Bu haftaların önemi de zaten vatandaşlarımızı bu konularda bilgilendirmek olmalıdır. Mevcut durumdan dolayı bu sene bu konudaki çalışmaları basın ve medya yoluyla, internet siteleri aracılığıyla çok iyi anlatabiliriz.

“Devlet Baba Kavramı Her Şeyi Özetliyor”

Anadolu’da devlet için kullanılan sıfatlardan bir tanesi de; ‘Devlet Baba’ deyimidir. Bir baba evlatlarını nasıl koruyup kollamak zorundaysa, onları nasıl bütün tehlikelerden uzak tutup ihtiyaçlarını karşılayacağı bir sistem oluşturmak zorundaysa, işte devlet de babalık görevini yerine getirmek için bütün vatandaşlarına bunu sağlamaya çalışmaktadır. İnşallah gücümüz nispetinde yıkılmadan, sağlam bir sistem üzerinde bunu devam ettireceğiz” dedi.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirtip tüm teşkilat mensuplarının Sosyal Güvenlik Haftasını kutladığını dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkese görevlerinde başarılar diledi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın