‘AHIRLARI HAVASIZ,KARANLIK BIRAKMAYINIZ’

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, sağlıklı verimli bir ahır işletmesi hakkında açıklama yaparak bilgiler verdi. ANA HEDEF SAĞLIK Yıldız yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Ahır işletmelerinde ana hedef sağlıklı verimli hayvanlar elde etmektir. Sağlıklı verimli bir ahır işletmesi nasıl olmalı diye sorduğunuzda aydınlık, havadar, yeterli genişlikte olmalıdır. İşletmeler verim yönü göz […]

 ‘AHIRLARI HAVASIZ,KARANLIK BIRAKMAYINIZ’

03.12.2020 - 16:10

Güncelleme : 03.12.2020 - 16:10

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, sağlıklı verimli bir ahır işletmesi hakkında açıklama yaparak bilgiler verdi.

ANA HEDEF SAĞLIK

Yıldız yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Ahır işletmelerinde ana hedef sağlıklı verimli hayvanlar elde etmektir. Sağlıklı verimli bir ahır işletmesi nasıl olmalı diye sorduğunuzda aydınlık, havadar, yeterli genişlikte olmalıdır. İşletmeler verim yönü göz önünde tutularak yapılmalıdır. Gittiğim ahır işletmelerinde camlar kapalı, ahırlar havasız şeklinde görmekteyim. Bu işletmelerde en iyi yem ve de su verseniz de istediğiniz süt ya da et verimini alamasınız elinizdeki maddi kaynakları ve de emeğinizi maalesef boşa harcamış olursunuz. Ülke çapında düşündüğünüz zaman milyarlarca TL zarar söz konusudur. Ülke kaynaklarını boşa harcamak hem kendimiz için  hem ülkemiz için doğru değildir.

UYGUN ORTAM

İşletmedeki hayvanlarda hava sıcaklığının eksi on dereceden sonra üşüyüp verim kaybı söz konusu olabilir. Bölgemizde hava sıcaklığının eksi  on dereceyi görmesi çok zayıf bir ihtimaldir. Dolayısıyla hayvanlar üşüyecek diye ne bulursak havalandırmalara tıkamayalım. Ahır işletmelerini zehirli gaz odalarına çevirmeyelim. Ahır işletmelerini karanlık hale getirdiğimiz takdirde işletmede deri mantarı için uygun ortam hazırlamış oluruz. Deri mantarından korunmak için işletmenin aydınlık olmasına özen gösterelim. Ahır işletmelerinde havalandırmaları en güzeli işletmenin çatısına yapılan havalandırmalarıdır. Bu konuda serbest veteriner hekimlerden bilgi ve de yardım alabilirsiniz. İşletmeleri modern çağımıza gelişen bilim ve de teknolojinin imkanları kullanılarak yapılmalıdır.” 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın