KIŞ MEVSİMİNDE BAHÇEDEKİ KÖPEKLERİMİZİ NASIL BESLEMELİYİZ?

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Mustafa YILDIZ Kış mevsimini yaşadığımız bu günlerde bahçedeki köpeğimizin hastalanmaması için nelere dikkat etmeliyiz? konusunda bir açıklama yaptı. Yıldızı açıklamasında;        İlgili Haber Derdine dermanı SEAH’da buldu Karlı zamanlarda hava sıcaklıkları günün değişik saatlerinde ,sıfır derecenin altına kadar düşebiliyor. Bu da tüm canlıların yaşam kalite standardını olumsuz […]

 KIŞ MEVSİMİNDE BAHÇEDEKİ KÖPEKLERİMİZİ NASIL BESLEMELİYİZ?

16.02.2021 - 21:46

Güncelleme : 16.02.2021 - 21:46

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Mustafa YILDIZ Kış mevsimini yaşadığımız bu günlerde bahçedeki köpeğimizin hastalanmaması için nelere dikkat etmeliyiz? konusunda bir açıklama yaptı.

Yıldızı açıklamasında;

      

Karlı zamanlarda hava sıcaklıkları günün değişik saatlerinde ,sıfır derecenin altına kadar düşebiliyor. Bu da tüm canlıların yaşam kalite standardını olumsuz yönde etkilemektedir. Can dostumuzun  hastalıklara karşı köpeğimizi savunmasız duruma düşürmektedir. Köpek sahiplerinin ,köpeklerinin sağlığını garanti altına almak için ,öncelikle hastalıklara karşı gerekli olan tüm aşılama ve de iç ve de dış parazitlere karşı ilaçlamalara  özen göstermeliyiz.

   Kış mevsiminde olumsuz hava şartlarından dolayı, köpeklerimize günlük verdiğimiz mamanın yüzde elli daha fazlasını  vermeliyiz. Bu yöntemle köpeğimiz beden  ısı kaybı , kilo kaybı gerekse hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir. Ayrıca , mama satın alırken mamanın fiyatından önce kalitesini araştırmalıyız. Mamanın kalitesi artıkça köpeğimizin hastalanma riskini minimize etmiş oluruz.

   Kış mevsiminde köpeğimizin üşümemesi için üretilmiş polar mont , kazak v.b.  ürünlerden faydalanabiliriz.Bu ürünlerle köpeğinizi bir nebze soğuktan korumuş olursunuz. Kış aylarında anne ve yavrular için infrared lambaların ısıtma ve de diğer olumlu etkilerinden köpeklerimiz faydalanabilir. Bu ürünleri serbest veteriner hekimlerden temin edebilirsiniz.

 Köpeklerimizin  kulübelerini  yaptırırken soğuğa ,yağmura ,rüzgara karşı dayanıklı olmasına dikkat edelim. Mümkün olduğu kadar doğal ahşap malzemelerden yapılmış olduğuna dikkat edelim.

  Bu arada sokak hayvanlarına gerek beslenme gerekse barınma konusunda bir insan olarak elimizden geleni ardımıza koymayalım. Gerekli yardımları yapalım.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın