17 OKUL YIKILIYOR!

Sakarya Halk Gazetesi Köşe Yazarı Mehmet TAŞTAN’ın bu hafta yayınlanan köşe yazısı.. 17 OKUL YIKILIYOR! Acılarını hala unutamadığımız 1999 yılı Marmara depreminde resmi makamların açıklamalarına göre ilimizde 3980 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 57.661 bina ( Bu binalardan 49.955’i konut, 7.543’ü işyeri ) ve 163 resmi kurum binası da ağır veya orta hasar gördüğü söylenmişti. 163 resmi […]

 17 OKUL YIKILIYOR!

03.02.2020 - 12:38

Güncelleme : 03.02.2020 - 12:38

Sakarya Halk Gazetesi Köşe Yazarı Mehmet TAŞTAN’ın bu hafta yayınlanan köşe yazısı..

17 OKUL YIKILIYOR!

Acılarını hala unutamadığımız 1999 yılı Marmara depreminde resmi makamların açıklamalarına göre ilimizde 3980 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 57.661 bina ( Bu binalardan 49.955’i konut, 7.543’ü işyeri ) ve 163 resmi kurum binası da ağır veya orta hasar gördüğü söylenmişti. 163 resmi kurumdan 88’i ise okul ve eğitim binası olduğu belirtilmiş ve 88 eğitim binasından 28’i ağır hasarlı olup yıkıldığı, 56’sının orta hasarlı olup güçlendirildiği ve 4’ü kapalı köy okulun kullanılmadığı ifade edilmişti.

Ayrıca Valiliğimizin 2015 yılı İl Koordinasyon Kurulunun 1. Toplantısında yapılan sunumun da 21 okulun yenilenmesi şeklinde verilen bilginin, kamuoyu tarafından bu 21 okula ait yıkım kararı olduğu şeklinde yanlış bir algıya neden olduğu anlaşıldığı, depremde ağır veya orta hasar görmemiş olan ve zaman zaman basında da yer alan 21 okula ait hiçbir binada yıkım kararı olmadığı açıklanmıştı!

Sakarya yapılan tüm bu açıklamalara rağmen rahat olmadı!

Hasarlı Eğitim Binaları ile ilgili bu sıkıntılı durum her Eğitim ve Öğretim yılı döneminde sürekli kamuoyunda gündeme getirilerek yapılan açıklamalara rağmen, yaşanacak bir deprem riskine karşı üzücü tablo ile karşılaşmama adına konu gündemde tutulmaya devam edildi.

Sürekli dile getirilen fakat bir türlü riskli olarak kabul edilmeyen bu eğitim binaları ile ilgili Elazığ depreminden sonra yine resmi makamlarca yapılan açıklama ile ‘’Birinci önceliğimiz, geleceğin teminatı çocukların sağlığı ve can güvenliğidir ‘’ denilerek, 17 Eğitim binasında yıkım kararı alındı.

Hatta hiç beklenilmeden ikinci yarıyıl başlangıcında bu okullarda, eğitim planlamaları da değiştirildi.

Bundan sonra aileler yavrularını daha güvenli bir ortamda eğitime göndermenin huzurunu yaşayacaklar.

Sakarya’da sıkıntı sadece okullarda mı?

Bakımı, güçlendirilmesi yapılsa da, birçok orta hasarlı binamız mevcut.

İlimizde kentsel dönüşüm bir an önce hız kazanması lazım.

Son pişmanlık fayda vermiyor…

Sonra acıyı hep birlikte yaşıyoruz…

BAYRAĞA EL UZATAN YUNAN VEKİL!

Avrupa Parlamentosu’nda Yunan Adaları’ndaki göçmenlerin durumuna ilişkin oturumda, Türk bayrağını yırtan aklı evvel Yunan milletvekili Ioannis Lagos’a ülkemizde tepki çığ gibi oldu.

Irkçı Yunan vekil eminim ki şimdi Türk adını duyunca tir tir titriyor,

Türk Bayrağını görünce öpesi, ayaklara kapanısı geliyordur!

Bu korku o ite yeter!

Nerede olursa olsun, bir Türk’ün gölgesi o iti takip edecek,

Vakti gelince de haddini bildirecektir.

Gardaş sessiz durur mu?

Azerbaycan Milletvekili Adil Aliyev, “Türkiye’nin bayrağına el uzatan soytarı milletvekili bilmelidir ki iki devlet bir millet olarak kardeş Türkiye’nin bayrağına el uzatanın parmağını kırarız. Bu olay Türkiye’yi üzdüğü gibi bizi de derinden üzdü. Türk bayrağı mukaddes bir bayraktır. Türk bayrağının üzerinde şehitlerin kanının rengi var. O yüzden iki kardeş bir millet olarak Türk bayrağına el uzatan her kim olursa olsun onun elini kırar ona yolunu gösteririz. Ona yanlış bir düşüncede olduğunu ona ispat ederiz. Türkiye bizim için önemli bir değerdir. Türkiye yalnız değildir. Türk dünyası gardaş Türkiye ile omuz omuzadır, emrindedir “demiş.

Varol gardaşım…

TDBB BULUŞMASI

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Toplantısı yurtiçi ve yurt dışından Belediye Başkanlarının katılımı ile Sakarya’da gerçekleşti.

Başkan Yüce’nin ev sahipliğinde gerçekleşen buluşma ilimiz adına güzel…

Sakarya dış dünyaya doğru pencerelerini açıyor…

 TDBB, 30 farklı ülkeden 1.179’dan fazla üye belediyesi ile Balkanlardan Kafkasya ve Orta Asya’ya uzanan coğrafi alanda dost ve kardeş ülkelerde yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik çeşitli program ve projeler yürüten bir oluşum…

TÜRKSOY tarafından da her yıl belirlenen ve Türk dünyasından bir şehrin ev sahipliğinde gerçekleşen ‘’Türk Dünyası Kültür Başkenti’ organizasyonuna 2021 yılı için başvuruda bulunarak talip olan Sakarya’mız adımlarını bu buluşmalar ile hızlandırıyor.

Haydi hayırlısı…

BAŞKAN ALTUĞ’A BAŞSAĞLIĞI

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanımız Akgün Altuğ’un acısı büyük oldu. Eşi Mahbube Altuğ’u kaybetti. Geçtiğimiz günlerde Sapanca’dan son yolculuğuna uğurlanan Merhume Mahbube Altuğ’a Allah’tan rahmet, SATSO Başkanımız Akgün Altuğ beye ve aile efradına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Kaynak ve Yazının tamamı

http://www.sakaryahalk.com/m-17-okul-yikiliyor-4512.html

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın