25 kursiyer NRP eğitimini tamamladı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tutan Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resusitasyon Programı – NRP) Uygulama Eğitimi düzenlendi. 3 gün süren “Uygulayıcı Eğitime” katılan toplam 25 sağlık çalışanı düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri […]

 25 kursiyer NRP eğitimini tamamladı

17.02.2020 - 14:47

Güncelleme : 17.02.2020 - 14:47

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tutan Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resusitasyon Programı – NRP) Uygulama Eğitimi düzenlendi. 3 gün süren “Uygulayıcı Eğitime” katılan toplam 25 sağlık çalışanı düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tutan program kapsamında “Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi” İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı ÇEKÜS Birimi tarafından 11-12-13 Şubat 2020 tarihlerinde Sen Otel’de gerçekleştirildi. Üç gün süren eğitime; kurs sorumlusu; Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğünde Sağ. Mem. Mehmet Akif Terli, İstanbul Ataşehir İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Hemşire Kibar Özdemir, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Doç. Dr. İbrahim Caner, Doktor Öğretim Üyesi Meltem Karabay, Dr. Engin Menekşe, Hemşire Esra Garlı ve Hemşire Suzan Güngör Çalışkan eğitimci olarak katıldı.

NRP eğitimcileri tarafından yenidoğana en uygun güncel yaklaşımlar ve uygulamalar aktarıldı. Yürütülen programlar ve çalışmalarla doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirmede önemli bir başarı elde edildiği ve bebek ölüm hızının azaltıldığının aktarıldığı uygulayıcı eğitiminde Hekim, Hemşire, Ebe, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri ve Acil Tıp Teknisyeni olmak üzere toplam 25 sağlık çalışanı katıldı. Eğitim programının kapanış ve sertifika törenine katılan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, NRP eğitimlerinin önemine değindi. Eğitimcilere ve kursa katılan personellere teşekkür eden Öğütlü, kursu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalarını verdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın