BEYAZ HÜZÜN SARIKAMIŞ’TA!..

22 Aralık 1914’te 106 yıl önce bugün Allah-u Ekber dağlarında istiklal ve istikbalimiz için Hakk’a yürüyen,Vatan Toprakları Uğruna  şehit olan kahraman askerlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz… SARIKAMIŞ FÂCİASI… 93 Harbi diye de bilinen 1876-1877 Osmanlı-Rus Savaşı yenilgi ile sonuçlanınca, Berlin Antlaşması ile, savaş tazminatı olarak; Batum, Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Rusya’ya bırakılmıştı. […]

 BEYAZ HÜZÜN SARIKAMIŞ’TA!..

22.12.2020 - 12:00

Güncelleme : 22.12.2020 - 12:00

22 Aralık 1914’te 106 yıl önce bugün Allah-u Ekber dağlarında istiklal ve istikbalimiz için Hakk’a yürüyen,Vatan Toprakları Uğruna  şehit olan kahraman askerlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz…

SARIKAMIŞ FÂCİASI…

93 Harbi diye de bilinen 1876-1877 Osmanlı-Rus Savaşı yenilgi ile sonuçlanınca, Berlin Antlaşması ile, savaş tazminatı olarak; Batum, Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Rusya’ya bırakılmıştı. Bunun üzerine, Ruslar Sarıkamış’ta güçlü bir garnizon kurmuşlardı.
O sırada Harbiye Nazırı ve Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, Doğu Anadolu’yu Rus işgâlinden kurtarıp Kafkaslar’a uzanmayı hayal ederek, Sarıkamış’ı hedef alan bir harekât hazırlığına girişti.
Kış bastırmaya başlayınca, uyarılara hiç aldırış etmeden Erzurum’a gitti ve 3. Ordu’nun komutasını üslendi. 10. Kolordu’nun başına da Miralay Hafız Hakkı Bey’i getirdi. Enver Paşa’nın planlarına göre 3. Ordu’nun bir bölümü Allahüekber Dağları’nı yürüyerek aşacaklar ve Sarıkamış’taki güçlü Rus garnizonunu kuşatacaklardı.
Miralay Hafız Hakkı Bey, Ordu’nun bir bölümünü Allahüekber Dağları’na tırmandırdı. Askerlerin üzerinde kışlık elbiseleri yoktu. Aralık ayının son günlerinde, karlarla kaplı dağlara yaya olarak tırmanan ordunun onbinlerce şehit vermesi bu büyük felâketi getirdi. Kışlık giyeceği dahi olmayan Türk Ordusu, düşmana bir kurşun dahi atamadan dağlarda donarak şehit oldu. Binlercesi de tifüs hastalığından kırıldı. 29 Aralık Sarıkamış’a girebilen 300 kişilik bir kuvvet de Ruslar tarafından geri atıldı. Birkaç taarruz sonunda, büyük kayıplar verildi. Hasan İzzet Paşa; elindeki güçlerle düşmanı çevirmenin artık imkânsız olduğu kanısına varıp ve Erzurum’a doğru geri çekilme emrini verdi.
25 ve 26 Aralık 1876 günleri, Allahüekber Dağlarında ordunun durumu daha da vahimleşti. Her şeyin bittiğini anlayan Enver Paşa, ordunun geri kalan kısmıyla Erzurum’a geri çekilme kararı aldı. Onbinlerce askerimizin donarak şehit olduğu Sarıkamış harekatı büyük bir hezimetle noktalandı.

turktakvim.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın