Gelecek Partili Sevilay Gönen’den Yerli Malı Haftası mesajı

Gelecek Partisi Sakarya İl Sosyal Politikalar Başkanı Sevilay Gönen “Yerli Malı” haftası sebebiyle bir mesaj yayınladı. Gönen mesajında “Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de tüm okullarda kutlanan belirli gün ve haftalardan biridir. I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik krizin ardından toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla  […]

 Gelecek Partili Sevilay Gönen’den Yerli Malı Haftası mesajı

15.12.2021 - 20:02

Güncelleme : 15.12.2021 - 20:02

Gelecek Partisi Sakarya İl Sosyal Politikalar Başkanı Sevilay Gönen “Yerli Malı” haftası sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Gönen mesajında “Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de tüm okullarda kutlanan belirli gün ve haftalardan biridir.

I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik krizin ardından toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla  Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresinde toplanarak yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırılmıs olup 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır.1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilmiştir.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ”yerli malı kullanmanın önemi’ vurgulamaktadır. Ülkemizin kaynaklarının bilinçli ve iktisatlı olarak tüketilmesi ürün zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır..

Ülkemizde tarım ve tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu hepimiz bir kez daha anlamış oluyoruz.Ülkemizin verimli topraklarını, kendi öz kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeden mesafe kat edemeyiz. O açıdan çiftçilerimizin ve üretimin önemini bir kez daha vurguluyoruz.Dünyada küresel iklim değişiklikleri, hızlı nüfus artışı, yetersiz gıda üretimi ve dengesiz paylaşımı, artan yoksulluk ve de azalan küçük işletmeler tüm ülke insanlarını endişelendirmiştir.Çünkü insanın beslenme gereksinimi, tarım olmaksızın karşılanamıyor, tarım da çiftçi olmaksızın yapılamıyor, sürdürülebilir ve kalıcı olamıyor.Gelecek yüzyıllara,Ülkemizi toprağımıza sahip çıkarak,koruyarak, güvenli bir ortam oluşturarak ancak taşıyabiliriz.Bunun için çiftçilik mesleğine önem vererek, gıda güvencesiyle ve toprak-su kaynaklarının sağlanmasıyla ve biyolojik çeşitliliğin korunmasıyla sağlayabiliriz.

Yerli malı kullanmak yurdumuzun gelişmesine katkıda bulunmakla birlikte, dışarıya bağımlı hale gelmeden kendi Ekonomik özgürlüğümüzü de beraberinde getirecektir…Yerli Malı Haftamız kutlu olsun.” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın