GIDA EKSİKLİĞİ YAŞAMAMAK İÇİN ÜRETİM PLANLAMASI UYARISI

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız 2021 yılı su kıtlığına bağlı gıda eksikliği yaşamamak için şimdiden üretim planlaması yapılması gerektiğini belirtti. Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yldız’ın yaptığı açıklama; ”2021 yılı sonu itibaren inşallah corona pandemisinin hayatımıza soktuğu olumsuzluklardan aşılar vede hep birlikte vermiş olduğumuz mücadele sayesinde kurtuluruz. Corona dan yaz […]

 GIDA EKSİKLİĞİ YAŞAMAMAK İÇİN   ÜRETİM PLANLAMASI UYARISI

05.01.2021 - 16:03

Güncelleme : 05.01.2021 - 16:03

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız 2021 yılı su kıtlığına bağlı gıda eksikliği yaşamamak için şimdiden üretim planlaması yapılması gerektiğini belirtti.

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yldız’ın yaptığı açıklama;

”2021 yılı sonu itibaren inşallah corona pandemisinin hayatımıza soktuğu olumsuzluklardan aşılar vede hep birlikte vermiş olduğumuz mücadele sayesinde kurtuluruz. Corona dan yaz mevsimine  doğru rahatlamayı bekliyoruz. İklim değişikliğinde kaynaklanan tarım ve de hayvancılıkta yağmurların az yağmasına bağlı üretim de rekolte düşüşü olabilir. Bunu önceden görüp gerekli tedbirleri alırsak  oluşabilecek olumsuzluklardan ülke olarak en az etkileniriz.

Ayrıca biz üretim toplumu olmaya  gelecek nesiller için  her sektörde olmak zorundayız.Üretimi kendisine hedef edinmeyen toplumlar maalesef bağımsızlığını kayıp eder. Köle bir toplum olur. Buna örnek vermek gerekirse komşumuz  ırak devletinde halk tüketim toplumu oldu. İnsanların çoğu memur olup devletten maaş alarak geçimini sürdürüyor.

   Tarımda iklim değişikliğine bağlı oluşabilecek üretimde rekolte düşüşü insanımızda gıdaya ulaşmakta ve de fiyatlarda olumsuz yönde bir yükseliş olabilir.Aynı zamanda hayvancılıkta kaba yemde ve de kesif yemde fiyatların artışı beklenebilir.Devletimiz elinden gelen bütün tedbirleri almaktadır. Biz vatandaşlar olarak üretim artışı için planlarımız nelerdir? Bunu kendimize soralım. Size bir örnek vereyim. Karadenizde toprak Anadolu nun diğer illerine göre tarımsal arazi çok azdır. Vatandaşımız kamuya açık asfalt kenarlarına dahi beş-on adet kara lahana ekiyor. Anadolu da ise binlerce dönüm arazi bom boş bırakılıyor. Üreticimizin birçok sorunu olduğunu biliyoruz. Sermaye ,üretimdeki bilimsel gelişmeler, üretimdeki maliyetler ,pazarlama, ithalat v.b. ciddi birçok sorun mevcut.Biz bunları biliyoruz. Bunlar mutlaka bir şekilde aşılır. İklim değişikliğindeki olumsuzluklar bu sorunları olumsuz yönde katlanması beklenmektedir. Mutlaka gıdaya ve de diğer günlük emtiaya azami dikkat göstererek tükettim de yaptığımız israfı önlemek gerekmektedir. ”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın