Hacıköy Mahallesinde incelemelerde bulundular.

İlçe Kaymakamımız Bekir DINKIRCI, Hacıköy Mahallesini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Ziyarete Kaymakamımız Bekir DINKIRCI’nın yanı sıra Arifiye Belediye Başkanı İsmail KARAKULLUKÇU, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Koray ÇEVİK, İlçe Emniyet Müdürü Cihat KAYAER, İlçe Müftüsü Mükerrem CÜRE, İlçe Yazı İşleri Müdürü Muzaffer ATİLA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel GÜLAÇ, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet ÖZER, […]

 Hacıköy Mahallesinde  incelemelerde bulundular.

24.12.2022 - 18:23

Güncelleme : 24.12.2022 - 18:23

İlçe Kaymakamımız Bekir DINKIRCI, Hacıköy Mahallesini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Ziyarete Kaymakamımız Bekir DINKIRCI’nın yanı sıra Arifiye Belediye Başkanı İsmail KARAKULLUKÇU, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Koray ÇEVİK, İlçe Emniyet Müdürü Cihat KAYAER, İlçe Müftüsü Mükerrem CÜRE, İlçe Yazı İşleri Müdürü Muzaffer ATİLA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel GÜLAÇ, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet ÖZER, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü Hakan TANIL, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat DİLEK, Hacıköy İlk ve Ortaokulu Müdürü Mehmet BAYRAM ve Mahalle Muhtarları katıldı.

KÜTÜPHANE AÇLIŞI

Kaymakamımız Bekir DINKIRCI ve beraberindeki heyet, Hacıköy İlk ve Ortaokuluna geçerek hayırsever Murat PALA’nın katkıları ile oluşturulmuş olduğu kütüphane açılışına katılarak başta hayırsever Murat PALA olmak üzere emeği geçenlere teşekkür edildi. Hacıköy İlk ve OrtaOkulu Müdürü Mehmet BAYRAM’dan okula dair kapsamlı bilgiler alınarak Sınıfları gezilerek öğrencilerle eğitime dair sohbet eden Kaymakam Dınkırcı, Benim Hobilerim Projesi kapsamında her çocukların yeteneklerine göre ve ilgi duyacağı hobi edinmesi konusunda çalışmalara ağırlık verilmesini istemesinin  ardından çalışmalarında başarılar diledi.

Sayın Kaymakamımız Bekir DINKIRCI, kitap okuyan insanların %40 daha fazla mukayese etme kabiliyetinin artmasında önemli olduğunu, buradaki asıl amaç çocuklarımızın kitap ile buluşmalarını sağlamak ve kitap okumayı cazip hale getirmektir. Çünkü kitap önemli bir objedir. Kitap bilim insanlarının somut halidir. Aynı zamanda bilgiye ulaşmanın da kaynağıdır.  Böyle projelerle gençlerimizi geleceğe daha iyi hazırlayacağız. Zenginleştirilmiş kütüphanemizin ilçemize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni etmesinin ardından, emeği geçenlere teşekkür ederek çalışmalarında başarılar dilemişlerdir.

VATANDAŞLA BULUŞMA

Kaymakamımız Bekir DINKIRCI ve beraberindeki heyet ile birlikte, Hacıköy Mahallesinde vatandaşla buluşma toplantısına da katıldı.

Toplantıda; 2022-2023 Eğitim Öğretim döneminde başarının artırılması, okullarda eğitim öğretim çalışmalarının aksamadan devam ettirilmesi, bir okulun sosyal, kültürel ve akademik başarısının temelinde rehber öğretmenlere büyük bir görev düştüğünü belirterek rehber öğretmenlerin okulun diğer öğretmenleri ile diyalog halinde olmasını yapılan çalışmaların sadece rehber öğretmene bırakılmamasını, rehber öğretmenler koordinesinde her paydaşın mutlaka rehberlik çalışmalarının içinde yer alması gerektiğinin önemine vurgu yapmışlardır. Okullarda öğrenci, öğretmen, veli koordinasyonuna önem verilmesini ve 8. sınıf öğrencilerine Liselere Geçiş Sınavlarına yönelik rehberlik çalışmalarına ağırlık verilmesini özellikle 12.sınıf öğrencilerine TYT ve AYT sınavlarına yönelik kariyer ve mesleki yönlendirme çalışmalarına ve destekleme kurslarına ağırlık verilmesini, halk eğitim merkezinde çeyize yönelik kursların yanı sıra ekonomik değer ifade edebilecek tarım, hayvancılık, vb. alanlarda da kurslara ağırlık verilmesini, kurallara uygun olarak kantin ve servis araçlarının  ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde denetlenmesini istedi.

0-5 yaş arası insan beyninin %90 gelişmesinden dolayı okul öncesi eğitime önem verilmesi gerektiği, kitap okuyan insanların %40 daha fazla mukayese etme kabiliyetinin artmasında önemli olduğunu, okul öncesi eğitimin çocuklarımızın, sosyal ve duygusal gelişimini desteklediğini, ilköğretime geçişi kolaylaştırdığını, sosyalleşmelerine katkı sağladığını, öz bakım becerileri kazanmalarına yardımcı olduğunu, düzenli yaşama ve spor alışkanlığı kazandırdığını, kişilik gelişimlerine pozitif katkı sağladığını, gelişim süreçlerini yakından takip etme  imkânı verdiğini ifade etti.

İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Müdürlüğünce okul kantinlerinde gerekli denetimleri yapmalarına, kolluk kuvvetlerince okul servislerinin denetlenerek, metruk binalar ile okul çevrelerinde rahatsızlık verecek kişilerin engellenmesi için muhtarlarımızla da koordineli çalışma yapılarak gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması istenmiştir.

Emniyet ve asayiş hizmetlerinin daha etkin ve verimli olabilmesi için mahalle giriş ve çıkışları başta olmak üzere yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde ilgili alanlara kamera güvenlik sistemlerinin kurulmasına, konunun ilgili kurumlara iletilmesi istendi.

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi  kanun uygulamaları ve 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında  koruyucu ve destekleyici tedbir kararları hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından kurumların gerçekleştirdiği faaliyetler ve kurumlar arası koordinasyon, alınacak önlemler ve yapılması planlanan çalışmalar İlçemizde meydana gelen ve suç teşkil eden olaylarda kurumların üzerine düşen sorumluluklar ve yapılan çalışmalar hakkında görüşülerek gerekli tedbirlerin alınması belirtildi.

Süreli yazıların zamanında sonuçlandırılmasına, vatandaşlarımızın CİMER, 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu, 3071 Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamında gelen taleplerinin kamu hizmetlerinin mevzuata uygun olarak etkin, verimli ve güvenli ve süresinde sonlandırılmasına, resmi yazışmalarda yazının ekine konuyu ilgilendiren mevzuat hükümlerinin eklenmesi, adli ve idari davalara ait işlemlerin kısa zamanda sonuçlandırılması da istendi.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın 4483 Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerin Yargılanması Hakkında Kanun, 3091 Taşınmaz Mal Zilyedliğine Yapılan Tecavüz ve Müdahalelerin  Önlenmesi Hakkında Kanun ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunları hakkında hizmet içi eğitime önem verilerek ön inceleme, araştırma ve disiplin soruşturmaları konusunda personel yetiştirilmesini, kurumların bu konuda koordinasyon içerisinde yardımcı olmaları ,ayrıca,kamu hizmetlerinin sunumunda kalitenin arttırılması, vatandaş memnuniyeti, insan odaklı hizmet anlayışının tesis edilmesi, kamu hizmetlerinde etkinlik, tasarruf ve verimliliğin arttırılması, kamu kurum ve kuruluşları arasında koordinasyon, iş birliği ve yardımlaşmanın artırılmasını istendi.

Suyun tasarruflu kullanılması hususunda temkinli olunması, iklim değişikliği ile ilgili yaşanabilecek olumsuzluklara karşı gerekli önlemler alınarak modern sulama tekniklerinin uygulanmasına, yenilenebilir enerjinin (Güneş, Rüzgar, Biogaz vb.) önemine dikkat çekilerek gerekli çalışmaların yapılması ve Tarım ve hayvancılıkta özellikle toprak tahlili, süs bitkiciliği, yem bitkisi yetiştiriciliği organize olarak çalışma yapılmasına, alternatif ürünler aromatik bitkiler vb. ve sulama sistemlerine ilişkin çalışmalar yapılarak ilgililerin desteklenmesi ve rehberlik hizmetlerinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce verilmesine, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce mahalle mahalle proje bazlı çalışmalara ağırlık verilmesine, yerli ve milli tohuma yönelik alımların arttırılması,  TARSİM’in (Tarım Sigortası) önemli olduğunu, Tarsim sigortasının %50’nin Devlet tarafından karşılandığı ancak hala İlçemizde tarım ile uğraşan vatandaşlarımızın TARSİM Sigortası ve toprak tahlili konusunda yeterli düzeyde olmadığı nedeniyle ilgili kurumlarca konu hakkında gerekli çalışmaların yapılması gerektiği belirtildi.

Kaymakamımız Bekir DINKIRCI toplantıya katılan 92 yaşındaki Kemal GÜNDÜZ ve diğer vatandaşlar ile sohbet ederek, kapılarının kendilerine her daim açık ve devletimizin imkânlarının kendilerinin hizmetinde olduğunu ifade etti.

Toplantıya katılan Kurum Amirleri ile Mahalle Muhtarları  gündem ve kendi konularıyla ilgili talep, görüş ve düşüncelerini ifade etmesinin ardından toplantı sona erdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın