İlçe Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleşti

İlçe Koordinasyon Kurulu Toplantısı Arifiye İlçe Milli Eğitim Toplantı Salonunda gerçekleşti. Toplantıya Kaymakamımız Bekir DINKIRCI’nın yanı sıra; Kurum Amirleri ve Sakarya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığından Personeller katıldı. Toplantı da 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında öğrenci başarısını artırmak için alınacak önlemler, 2023 Vizyon Belgesi çerçevesinde planlanan çalışmalar, eğitim kurumları arasında gerekli iş birliği ve koordinasyonun gerçekleştirilmesi, […]

 İlçe Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleşti

15.12.2022 - 13:16

Güncelleme : 15.12.2022 - 13:16

İlçe Koordinasyon Kurulu Toplantısı Arifiye İlçe Milli Eğitim Toplantı Salonunda gerçekleşti.

Toplantıya Kaymakamımız Bekir DINKIRCI’nın yanı sıra; Kurum Amirleri ve Sakarya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığından Personeller katıldı.

Toplantı da 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında öğrenci başarısını artırmak için alınacak önlemler, 2023 Vizyon Belgesi çerçevesinde planlanan çalışmalar, eğitim kurumları arasında gerekli iş birliği ve koordinasyonun gerçekleştirilmesi, Destekleme ve Yetiştirme Kursları ve 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında yapılan ve yapılacak faaliyet ve çalışmalar değerlendirildi.

2022-2023 Eğitim Öğretim döneminde okullarımızın okul içi ve okul dışı emniyet, asayiş ve trafik tedbirleri konusunda hassas davranılmasına, okul kamera sistemlerinin alınacak tedbirlerde önemli olduğunu, 8. ve 12. Sınıflara yönelik yetiştirme programları olmak üzere sınavlara yönelik rehberlik çalışmalarına ağırlık verilmesini özellikle 12.sınıflara yönelik kariyer ve mesleki yönlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesini, okullarda öğrenci-öğretmen-veli koordinasyonun arttırılması istendi.

0-5 yaş arası insan beyninin %90 gelişmesinden dolayı okul öncesi eğitime önem verilmesi gerektiği, kitap okuyan insanların %40 daha fazla mukayese etme kabiliyetinin artmasında önemli olduğunu, okul öncesi eğitimin çocuklarımızın, sosyal ve duygusal gelişimini desteklediğini, ilköğretime geçişi kolaylaştırdığını, sosyalleşmelerine katkı sağladığını, öz bakım becerileri kazanmalarına yardımcı olduğunu, düzenli yaşama ve spor alışkanlığı kazandırdığını, kişilik gelişimlerine pozitif katkı sağladığını, gelişim süreçlerini yakından takip etme  imkânı verdiğini ifade edildi.

Benim Hobilerim Projesi kapsamında her çocukların yeteneklerine göre ve ilgi duyacağı hobi edinmesi konusunda çalışmalara ağırlık verilmesini isteyerek, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü ve Arifiye Çocukevleri Sitesi Müdürlüğü’nün koordinasyon halinde olması gerektiği belirtildi. 

İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Müdürlüğünce okul kantinlerinde gerekli denetimleri yapmalarına, kolluk kuvvetlerince okul servislerinin denetlenerek, metruk binalar ile okul çevrelerinde rahatsızlık verecek kişilerin engellenmesi için muhtarlarımızla da koordineli çalışma yapılarak gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması da istendi.

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi  kanun uygulamaları ve 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında  koruyucu ve destekleyici tedbir kararları hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından kurumların gerçekleştirdiği faaliyetler ve kurumlar arası koordinasyon, alınacak önlemler ve yapılması planlanan çalışmalar İlçemizde meydana gelen ve suç teşkil eden olaylarda kurumların üzerine düşen sorumluluklar ve yapılan çalışmalar hakkında görüşülerek gerekli tedbirlerin alınması söylendi.

Kaymakamımız Bekir DINKIRCI, kamu hizmetlerinin sunumunda kalitenin arttırılması, vatandaş memnuniyeti, insan odaklı hizmet anlayışının tesis edilmesi, kamu hizmetlerinde etkinlik, tasarruf ve verimliliğin arttırılması, kamu kurum ve kuruluşları arasında koordinasyon, iş birliği ve yardımlaşmanın artırılmasını istedi.

Kurumlarda dikey örgütlenme yerine yatay örgütlenmeye yönelik çalışmaların yapılarak kurum çalışanlarının yapmış oldukları iş ve işlemlerde daha fazla bilgi ve tecrübe sahibi olunması yönünde tavsiyede bulunan Kaymakamımız Bekir DINKIRCI, İlçemizde ekimi ve dikimi müsait olan kivi, ceviz, trabzon hurması, aromatik bitkiler, örtü altı sebze tarımı, lavanta ve biberiye üretiminin bilimsel araştırmalar çerçevesinde geliştirilmesi ve bu hususta Ziraat Fakültesi ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün koordineli çalışmalarına, Ziraat Bankasının üreticilere yönelik tarımı destekleyici kredi desteğinde bulunduğunu bilgisi verilmiş, TARSİM ve toprak tahlili uygulamasına önem verilerek mahalle muhtarlarının konuya gerekli önemi vermelerini istedi.

Sakarya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığından gelen personeller yeni Hükümet Konağı Projesi hakkında toplantıya katılan Kurum Amirlerine kapsamlı bilgiler vererek, karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

Biz Bir Aileyiz Projesi kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı muhtarlarımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürlüğümüze yönlendirerek ihtiyaçlarının giderilmesinde gerekli kolaylığın sağlanmasında istişare halinde bulunulması istenildi.

Toplantının son bölümünde Kurum Amirleri gündem ve kendi konularıyla ilgili görüş ve düşüncelerini ifade etmesinin ardından toplantı sona erdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın