İlçemizde Yürütülen Projelerin son durumları görüşüldü

İlçemizde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülecek olan “Minik Dişler Sağlıklı Gülüşler” Projesi ve “Sağlıklı Besleniyorum” Projesi,  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülecek olan “Meyveciliği Geliştirme” Projesi ve “Hanlı Sakarya Mahallemizdeki Milli Egemenlik İlkokulu/Ortaokulundaki öğrencimizin  ve velilerimizin  sosyal, ekonomik ve kültürel yönden desteklenmesi ” Projesinin tanıtım toplantısı 12 Şubat Çarşamba Günü Kaymakamlık Makamında gerçekleştirildi.   İlçe […]

 İlçemizde Yürütülen Projelerin son durumları görüşüldü

12.02.2020 - 17:43

Güncelleme : 12.02.2020 - 17:43

İlçemizde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülecek olan “Minik Dişler Sağlıklı Gülüşler” Projesi ve “Sağlıklı Besleniyorum” Projesi,  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülecek olan “Meyveciliği Geliştirme” Projesi ve “Hanlı Sakarya Mahallemizdeki Milli Egemenlik İlkokulu/Ortaokulundaki öğrencimizin  ve velilerimizin  sosyal, ekonomik ve kültürel yönden desteklenmesi ” Projesinin tanıtım toplantısı 12 Şubat Çarşamba Günü Kaymakamlık Makamında gerçekleştirildi.  

dav

İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İlçe Emniyet Müdür V. Osman Gündüz, İlçe Jandarma Komutanı J.Asb. Kd. Bçvş. Sabahattin Aktaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, İlçe Gençlik ve Spor Müdür V. Adem Aka, İlçe Yazı İşler Müdürü Yazı İşler Mehmet Akbulut, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşin Kurban, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek, Arifiye Çocuk Evleri Sitesi Müdürü Arzu Karagül ve  Arifiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Özer  katıldı.   İlk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç tarafından “Minik Dişler Sağlıklı Gülüşler” ve “Sağlıklı Besleniyorum” Projelerinin tanıtımı yapılarak “Minik Dişler Sağlıklı Gülüşler” Projesinin Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün gözetim ve denetimi altında yapılacağı ve  Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü   tarafından öncelikle İlçemizde okul öncesi eğitim gören 3-5 yaş grubu öğrenciler için  uygulanacağı, proje ile öğrencilerimizin diş sağlığı kontrolleri yapılarak, diş fırçalamanın doğru yolları öğretilecek ve  diş fırçalama alışkanlığı kazandırılarak sağlıklı nesiller yetişmesi konusunda çalışmalar yapılacak. “Minik Dişler Sağlıklı Gülüşler” Projesi’nin 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı ikinci döneminde başlayıp her eğitim öğretim yılının ikinci dönemlerinde devam ettirileceği belirtilerek projelerin uygulanma aşamaları hakkında kapsamlı bilgiler verildi.

dav


Daha sonra “Sağlıklı Besleniyorum” Projesinin tanıtımını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç,   Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün gözetim ve denetimi altında Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Arifiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından İlçemizde eğitim gören okul öncesi ve ilkokul öğrencileri için projenin başlatıldığı, proje ile erken yaşlarda obeziteyi engellemek, sağlıklı nesiller yetiştirmek ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmanın hedeflendiği, “Sağlıklı Besleniyorum” Projesi’nin, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı ikinci döneminde başlayıp her yıl devam ettirileceği belirtilerek projelerin uygulanma aşamaları hakkında kapsamlı bilgiler verildi.   Ardından  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Dilek  tarafından “Meyveciliği Geliştirme” Projesinin tanıtımı yapılarak proje için İlçemiz ÇaybaşıFuadiye, Türkçaybaşı, Hacıköy Mollaköy ve Karaçomaklar Mahallelerinin pilot bölge olarak seçildiği ve ilerleyen süreçte tüm mahallelerimizde uygulanacağı, proje ile bölgemizin iklim ve toprak yapısına uygun olan başta kivi, ceviz ve Trabzon Hurması olmak üzere yetiştiriciliği yapılmak istenen meyvelerle ilgili çiftçilerimize gerekli eğitimlerin verilmesi, toprak örneklerinin alınması, örnek bahçelere teknik gezilerin düzenlenmesi ve konunun ekonomik yönden avantajlarının çiftçilerimize anlatılması planlanmakta böylece İlçemizde meyvecilik faaliyetinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması sağlanarak tarım arazilerinin değerlendirilmesi, çiftçilerin ekonomik kazançlarının arttırılması ve istihdama katkı sağlanması hedeflendiğini belirtilerek projelerin uygulanma aşamaları hakkında kapsamlı bilgiler verildi.
Ayrıca toplantıda;  ilerleyen süreçte Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Arifiye İlçe Emniyet Müdürlüğü, Arifiye Arifiye İlçe Müftülüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü,  Arifiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Arifiye İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Arifiye İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ortaklığı ile yapılması planlanan İlçemiz Hanlı Sakarya Mahallesinde bulunan Milli Egemenlik İlkokulu/Ortaokulunda eğitim gören öğrencilere ve velilerine yönelik sosyal, ekonomik ve kültürel yönden destekleme projesi hakkında görüş alışverişinde bulunularak proje çalışmaları hakkında değerlendirme yapıldı. 

dav


Kaymakamımız öncelikle İlçemizde yürütülmekte olan Arifiye Süt İçiyor Projesi, Toprak Tahlili Projesi, Ağız ve Diş Sağlığı Projesi, Sağlıklı Beslenme Projesi, Çocuklarımız Geleceğimizdir Projesi kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında ilgili kurum müdürlerinden brifing alarak önümüzdeki süreçte de  yapılacak olan çalışmaların artan oranlı olarak arttırılması ve takibinin yapılması konusunda talimatlar verdi.   Sayın Kaymakamımız bu tür projelerin örnek teşkil eden projeler olduğunu özellikle Avrupa Birliği Fonları, TÜBİTAK ve Doğu Marmara Kalınma Ajansı MARKA’ya yönelik olarak projelerin hazırlanarak sunulmasını,  projeler kapsamında ilgili kurumların sürekli istişare halinde bulunarak koordineli bir şekilde çalışmalarını devam ettirmelerini isteyerek projenin uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek projeler ile ilgili yapılması gerekenleri tüm alt bileşenleri ile görüşerek eşgüdüm içerisinde, interaktif, sonuç ve hedef odaklı bir çalışma yapılmasını istedi.

dav
dav
dav
dav

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın