Kırgızistan Batken Üniversitesi SAÜ’yü Ziyaret Etti

Kırgızistan Batken Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aidarbek Gıyazoz ve beraberindeki heyet Sakarya Üniversitesi (SAÜ)’ni ziyaret etti. İki üniversite arasında imzalanan İş Birliği Protokolü çerçevesinde Batken Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aidarbek Gıyazoz ve beraberindeki heyet SAÜ’yü ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Ziyarete; SAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ümit Kocabıcak, Prof. Dr. Emrah […]

 Kırgızistan Batken Üniversitesi SAÜ’yü Ziyaret Etti

25.10.2022 - 18:20

Güncelleme : 25.10.2022 - 18:20

Kırgızistan Batken Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aidarbek Gıyazoz ve beraberindeki heyet Sakarya Üniversitesi (SAÜ)’ni ziyaret etti.

İki üniversite arasında imzalanan İş Birliği Protokolü çerçevesinde Batken Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aidarbek Gıyazoz ve beraberindeki heyet SAÜ’yü ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Ziyarete; SAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ümit Kocabıcak, Prof. Dr. Emrah Doğan, Prof. Dr. Özer Köseoğlu ve Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yakup Köseoğlu eşlik etti. Üniversitemizin güncel öğrenci sayısı, SABİS Sistemi ve akreditasyon süreçleri hakkında misafir heyete bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Ar- Ge çalışmalarından ve SAÜ’nün hedeflerinden bahsetti.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Emrah Doğan ve Prof. Dr. Özer Köseoğlu heyete üniversitemizde yeni kurulan Araştırma Dekanlığı’nın çalışmaları ve akademik iş birliği faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Teknokent’e ziyarette bulunan heyet Teknokent’in çalışmaları hakkında bilgi aldı. Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yakup Köseoğlu Teknokent’in çalışmalarını anlatarak Teknokent’in hedeflerinden ve mevcut firmalarından bahsetti. Köseoğlu, Sakarya Teknokent’in Kırgızistan Batken Üniversitesine her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu ifade etti. Batken Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aidarbek Gıyazoz Sakarya Teknokent’in çok başarılı olduğunu ifade ederek ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtti ve böyle bir kurumun kendi üniversitelerinde kurulması için Sakarya Teknokent’in tecrübelerinin çok faydalı olacağını söyledi.

Araştırma-Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (SARGEM)’ne ziyarette bulunan heyet yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Prof. Dr. Hüseyin Pehlivan ve Doç. Dr. Özer Uygun SARGEM’de bulunan laboratuvarları tanıtarak yapılan Ar-Ge çalışmaları ve Uluslararası Projeler hakkında heyeti bilgilendirdi.

Fen Fakültesi ve İnsan Toplum Bilimleri Fakültesine ziyarette bulunan heyet, burada akademik iş birliğinin geliştirilmesi ve Bologno süreci hakkında bilgi aldı. İki ülke arasındaki akademik iş birliği faaliyetlerinin geliştirilmesini içeren bir görüşme gerçekleştirildi. Heyetler bu konuda mutabık kalarak öğrenci değişim programları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Ziyaretin devamında misafir heyet, SAÜ’de öğrenimini sürdüren Kırgız öğrencileriyle bir araya geldi. Sakarya Üniversitesi’nde okumanın bir ayrıcalık olduğunu söyleyen öğrenciler Türkiye’de çok mutlu olduklarını belirtti. Misafir Heyet öğrencilerin başarılarından mutluluk duyduklarını ifade etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın